Hajduk osvojio prvi trofej od 2013. godine!

17:41 / 26.05.2022.

Autor: A.M./HRT/Hina

Slavlje igrača Hajduka

Hajduk je u finalu 31. izdanja Hrvatskog kupa s 3:1 na Poljudu pobijedio Rijeku i osvojio svoj prvi Kup, ali i prvi trofej općenito od 2013. godine!

Rijeka je povela golom Josipa Drmića u 13. minuti, no izjednačio je Ferro u 24. minuti, a preokret Splićanima donio je Melnjak u 36. minuti. Sve je krenulo naopako za Riječane, pa je pet minuta kasnije drugi žuti, odnosno crveni karton dobio kapetan Smolčić, a u 56. minuti sjajni Melnjak svojim drugim golom odvodi Hajduk na, posebno s igračem manje, teško dostižnih 3:1.

Ovo je Hajduku sedmi osvojeni Hrvatski kup, posljednji put je slavio 2013. godine.  Zanimljivo, četiri puta su Hajduk i Rijeka igrali ove sezone prije ovog finala i svaki put su pobijedili gosti, a još je zanimljivije da se teoretski ta tradicija nastavila i danas, jer je Hajduk, iako se igralo na Poljudu, službeno bio - gost. Rijeka je u svom osmom finalu Kupa  upisala drugi poraz.

Bio je ovo i drugi "jadranski derbi" u finalima hrvatskog Kupa, prije 17 godina, kada su se još igrale dvije utakmice u finalu, Rijeka je na Kantridi slavila 2:1, a potom na Poljudu pobijedila sa 1:0 osvojivši Kup.

Rijeka je na putu do finala izbacila Dinamo i Osijek, međutim na punom Poljudu nije uspjela srušiti i Hajduk, premda je povela u 13. minuti. Hajduk je uspio preokrenuti rezultat i nakon devet godina donijeti jedan trofej na Poljud.

Hajduk je bolje ušao u susret i prvi je zaprijetio. U devetoj minuti je Marko Livaja ubacio iz slobodnog udarca, a Dario Melnjak glavom prebacio vrata. No, samo četiri minute kasnije gosti su poveli. Bila je to brza kontra Riječana, Jorge Obregon je sjajnim proigravanjem izbacio Josipa Drmića jedan na jedan s Lovrom Kalinićem, a švicarski reprezentativac sigurno zabio za 1:0.

Nakon primljenog gola, Hajduk je podigao ritam igre i u 24. minuti stigao do izjednačenja. Emir Sahiti je ubacio iz kornera, Ferro je nadskočio Hrvoja Smolčića i glavom sjajno pogodio pored nemoćnog Nediljka Labrovića za 1:1.

U 33. minuti Melnjak je mogao okrenuti rezultat, no Prince Ampem je spasio izbacivši u korner. Tri minute kasnije Melnjak nije promašio. Sahiti je ubacio iz slobodnog udarca, Livaja je sjajno primio loptu prsima i vratio ju pred gol do Melnjaka koji je pogodio za 2:1.

Novi "vjetar u leđa" Hajduku je stigao u 41. minuti kada je gostujući kapetan Smolčić isključen zbog drugog žutog kartona. Prvog je zaradio u 27. minuti zbog prigovora, a drugog zbog povlačenja Livaje.

Hajduk je na otvaranju drugog poluvremena zabio i treći gol i praktički riješio pitanje pobjednika. Lindon Selahi je "poklonio" loptu Melnjaku, koji je iskoristio zicer postigavši svoj drugi gol na utakmici. Zanimlivo, Melnjak je dva gola zabio i u polufinalu u pobjedi 2-1 protiv Gorice.

U 68. minuti nakon još jedne pogreške gostujuće obrane pogodak je mogao zabiti i Livaja, no Labrović se istaknuo sjajnom obranom. Dvije minute kasnije Livaja je imao još jedan zicer, no ovoga puta je prebacio vrata. Prvi napadač Hajduka je zaprijetio i u 74. minuti, no vratar Rijeke je još jednom odlično reagirao.

U 79. minuti igrač utakmice Melnjak je mogao do "hat-tricka", primio je precizan pas u šesnaestercu, ali je pucao pored gola.

Najbolju priliku u nastavku Rijeka je imala u 81. minuti, no Drmić je pucao preko gola.

Nažalost, u 88. minuti je došlo do kraćeg prekida utakmice nakon što je sa nekoliko baklji sa tribine s navijačima Rijeke poletjelo prema VIP loži. Srećom, policija je brzo smirila situaciju, pa je utakmica nastavljena.

HAJDUK - RIJEKA 3-1

SPLIT. Stadion Poljud, Sudac: Fran Jović;

Strijelci: 0-1 Drmić (13), 1-1 Ferro (24), 2-1 Melnjak (36), 3-1 Melnjak (56)

Žuti kartoni: Fossati, Grgić / Smolčić, Selahi

Crveni kartoni: Smolčić (41)

HAJDUK: Kalinić - Ferro, Elez, Melnjak (od 90+1. Simić) - Mikanović, Grgić (od 62. Vuković), Fossati, Sahiti (od 81. Biuk) - Krovinović - Mlakar (od 62. Čolina), Livaja

RIJEKA: Labrović - Velkovski, Krešić, Smolčić - Ampem (od 76. Bušnja), Selahi (od 63. Lepinjica), Čerin (od 87. Stanić), Vukčević - Pavičić (od 63. Murić) - Obregon (od 46. Solano), Drmić

TIJEK UTAKMICE:

-----------------------

90+4' - KRAJ!!! HAJDUK JE POBIJEDIO I OSVOJIO KUP!!!

87' - bakljada riječkih navijača i sudac Jović privremeno prekida susret

78' - još jedna čista šansa Melnjaka, ali đutirao je pored gola!

70' - Zicer Livaje!!! Sjajna kontra Hajduka nakon briljantne akcije Čoline i asistencije Livaji, a on zaobilazi Labrovića i onda puca preko gola!

67' - Labrović brani Livaji nakon jedne ukradene lopte!

63'- Tomić umjesto Sahitija uvodi Lepinjicu, a Murića umjesto Pavičića

63' - Labrović nakon udarca iz kuta prema prvoj vratnici brani Livaji, a onda nakon odbijene lopte i Melnjaku!!!

61' - Mlakar i Grgić izlaze, Čolina i Vuković ulaze kod Hajduka

56' - MELNJAKOV DRUGI GOL, ZABIJA ZA 3:1!!! POGRIJEŠIO JE SELAHI, GRGIĆ PROSLIJEDIO DO MELNJAKA,A ON JE SVLADAO RIJEČKOG VRATARA! MELNJAK JE BIO DVOSTRUKI STRIJELAC U POLUFINALU KUPA, A EVO SADA I U FINALU!!!

52' - Melnjak ubacuje prema Mlakaru, prvi na lopti je ipak Vukčević, slijedi udarac iz kuta. Gotovo se izrodila iz njega Rijekina kontra, ali je zaustavlja bez prekršaja Krovinović

50' - Elez pokušava petom prema Livaji, no on je zagrađen i Labrović hvata loptu

Hajduk - Rijeka

48' - Melnjak se na boku odlično oslobodio Pavičića i Velkovskog, ubacio je u sredinu, no ispred Livaje zaustavio je tu opasnu situaciju riječki branič

46' - počelo je drugo poluvrijeme! Može li Rijeka s igračem manje do preokreta ili barem izjednačenja? Umjesto Obregona Tomić je uveo Solana

45+2' - Kraj prvog poluvremena, sve izgleda idilično za Hajduk, preokrenuo je nakon ranog vodstva Rijeke i još primio poklon nesmotrenog Smolčića, koji je "jeftino" prikupio dva žuta kartona i ostavio suigrače s igračem manje do kraja utakmice."

43' - Elez prijeti Labroviću nakon ubacivanja iz slobodnog udarca. Dosta je nespretna obrana Rijeke kod prekida

41' - Hrvoje Smolčić s leđa prilično nepotrebno povlači Livaju i zaradio je zasluženo drugi žuti karton! Rijeka će veći dio utakmice provesti s igračem manje!

36' - KAKAV POTEZ LIVAJE! SJAJNO JE NAKON SLOBODNOG UDARCA SAHITIJA NA DRUGOJ VRATNICI PRIMIO LOPTU, NAPRAVIO VARKU I UBACIO PRIZEMNO U SREDINU, GDJE MELNJAK ZAHVAĆA LOPTU I TRESE MREŽU!

33' - Ampem izbija ispred Melnjaka u opasnoj situaciji. Slijedi korner, no nako njega ništa se nije razvilo

30' - Sahiti lijepo provukao za Mikanovića, čiji ubačaj u sredinu netko izbija. Pritisak Hajduka u ovom razdoblju

27' - Napeto na terenu, Jović je podijelio dva žuta kartona, Fossatiju zbog prekršaja na Ampemu, a Smolčiću zbog prigovora

Hajdukovi igrači nakon izjednačenja

24' - PORTUGALAC FERRO IZJEDNAAAAČAVA NA 1:1! UBAČAJ SAHITIJA IZ KORNERA, A FERRO JE NAJVIŠI U SKOKU I GLAVOM S 10-ak METARA SVLADAVA LABROVIĆA!

21' - Krovinović iz prve dosta opasno puca nakon ubačaja Melnjaka sa strane

18' - Melnjak lijepo ubacuje u peterac, uspijevaju braniči Rijeke to raščistiti

16' - nakon VAR provjere potencijalnog Drmićevog zaleđa sudac Jović pokazuje na centar, gol vrijedi!

Josip Drmić

Josip Drmić

13' - OBREGON PRECIZNO DO DRMIĆA, A ON NAKON BRZE KONTRE MIRNO TRESE MREŽU U SITUACIJI JEDAN NA JEDAN S KALINIĆEM!

3' - Prva prijetnja Hajduka! Livaja je zamijetio da je Labrović malo udaljen od gol-linije i opalio je iz daljine

1' - POČEO JE DUGO OČEKIVANI FINALNI OBRAČUN!

18:55 - Počeo je prijenos na Drugom programu!

Pralija i Šarić o ishodu finala

Podsjetimo se na osvajače Hrvatskog kupa

Pobjednici Hrvatskog kupa

Uz Marka Livaju u napadu će tako zaigrati Jan Mlakar

Nešto više od sat vremena prije finala objavljeni su početni sastavi. Iznenadio je i trener Rijeke Goran Tomić, koji je dao prednost Obregonu u odnosu na Murića.

HAJDUK: L. Kalinić, Mikanović, Ferro, Elez, Melnjak, Fossati, Grgić, Sahiti, Krovinović, Mlakar, Livaja

RIJEKA: Labrović - Krešić, Velkovski, Smolčić - Ampem, Selahi, Čerin, Vukčević - Pavičić - Obregon, Drmić

I Hajduku i Rijeci ova je utakmica jedina prilika za trofej ove sezone. Hajduk je svoj zadnji naslov u kupu osvojio 2013., a Rijeka prije dvije godine. Zanimljivo, četiri puta su Hajduk i Rijeka igrali ove sezone i svaki put su pobijedili gosti.