U utakmici 2. kola skupine D Europskog nogometnog prvenstva Hrvatska je na Hampden Parku u Glasgowu odigrala 1-1 protiv Češke i tako zadržala izglede za plasman u osminu finala.
18.06.2021.
16:41
Autor: A.M./M.M./HRT/Hina
U utakmici 2. kola skupine D Europskog nogometnog prvenstva Hrvatska je na Hampden Parku u Glasgowu odigrala 1-1 protiv Češke i tako zadržala izglede za plasman u osminu finala.
Vodeći pogodak za Češku postigao je Patrik Schick u 37. minuti iz kaznenog udarca, koji je Španjolac Carlos del Xerro Grande dosudio na intervenciju VAR-a, zbog toga što je Dejan Lovren u skoku nenamjerno laktom udario Schicka u nos.
Izjednačujući pogodak za Hrvatsku postigao je Ivan Perišić u 47. minuti, kad je s lijeve strane ušao u kazneni prostor i sa desetak metara desnom nogom pogodio suprotni kut čeških vrata.
Kao što je i najavio izbornik Zlatko Dalić se odlučio na napadačku formaciju napravivši dvije promjene u odnosu na poraz od Engleske (0-1). Na klupi je ostao Duje Ćaleta-Car, a u momčad se vratio Dejan Lovren. Iz sastava je ispao i Marcelo Brozović, dok je ušao Josip Brekalo koji je zauzeo poziciju na desnom krilu. Andrej Kramarić je napokon dobio poziciju koju najviše voli, iza leđa napadača, dok je u vrhu ponovo bio Ante Rebić usprkos blijedom nastupu protiv "Gordog Albiona".
Dalićev kolega na suprotnoj strani, Jaroslav Šilhavy napravio je samo jednu promjenu u odnosu na sastav koji je započeo utakmicu protiv Škotske. Umjesto Aleksa Krala od prve minute je zaigrao Tomaš Holeš.
Očekivao se kako će Hrvatska nametnuti ritam i diktirati igru, no u prvih 20 minuta Česi su iznenadili zaigravši napadački, sa čak 60 posto posjeda lopte. Prelako su Česi u tim minutama stvarali prilike pred našim vratima.
U prvih pola sata jedina opasna situacija pred češkim vratima dogodila se u 23 minuti kada je Modrić nakon kornera uposlio Perišića, no krilni igrač Intera je pucao ravno u Vaclika.
Nažalost, Češka je u 37. minuti povela iz kaznenog udarca kojeg je realizirao Schick postigavši svoj treći gol na prvenstvu. Prekršaj je skrivio Lovren udarivši u skoku laktom po licu češkog napadača raskrvarivši mu pritom nos. Španjolski sudac Cerro Grande nije vidio prekršaj, no nakon pregleda video snimke pokazao je na bijelu točku. Schick je pucao i sigurno zabio.
Samo dvije minute kasnije Rebić je imao sjajnu priliku za izjednačenje. Napadač Milana je dobio odličnu loptu u prostor na lijevoj strani, sjurio se prema golu, ali je pucao pored gola.
Croatia & Czech Republic share the points after Ivan Perišić's second-half leveller.
— UEFA EURO 2020 (@EURO2020) June 18, 2021
Who will qualify? 🤔#EURO2020 | #CRO | #CZE
Na otvaranju drugog dijela Dalić je povukao dva poteza. Umjeto Rebića ušao je Petković, dok je Brekala zamijenio Ivanušec. I Hrvatska je već nakon dvije minute izjednačila. Kramarić je na centru brzo izveo slobodan udarac uposlivši Perišića koji je u svom stilu probio po lijevoj strani, ušao u kazneni prostor i desnom nogom sjajno pogodio u suprotni kut za 1-1.
Česi su zaprijetili u 53. minuti Součekovima udarcem sa 20-tak metara, no lopta je prošla pored gola. U 57. minuti uzvratio je Ivanušec, ali je i on bio neprecizan.
U 62. minuti Dalić je povukao novi poetez, Kramarić je izašao, ušao je Nikola Vlašić. Već u sljedećoj akciji, Češka je opasno zaprijetila, ali Livaković je pravovremeno izašao i odbio tu loptu.
U 72. minuti Hrvatska je mogla do preokreta, no Vlašić je iz sjajne situacije prebacio suparnička vrata. Veznjaku moskovskog CSKA je loptu spustio Perišić, no Vlašić nije najbolje reagirao.
Dvije minute kasnije veliku priliku je imao i Hložel, ali je i on pucao preko gola.
Posljednju priliku na utakmici Hrvatska je imala u 88. minuti, Petković je pucao, no češka obrana je nekako blokirala udarac.
Nakon nepotpunog drugog kola Češka je vodeća s četiri boda. Engleska ima tri, a Hrvatska je treća s jednim bodom. Bez bodova je Škotska.
Hrvatska će u posljednjem kolu, u utorak, 22. lipnja, protiv Škotske morati pobijediti kako bi konkurirala za plasman u osminu finala. I taj će dvoboj biti odigran na Hampden Parku u Glasgowu.
Statistika utakmice Hrvatska - Češka:
1 - golovi - 1
50 - Posjed lopte - 50
10 - Ukupno šuteva - 11
2 - Šutevi u okvir - 1
4 - Korneri - 4
1 - Zaleđa - 2
7 - Prekršaji - 11
1 - Žuti kartoni - 3
424 - Ukupno dodavanja - 436
338 - Točna dodavanja - 357
EURO - 2. kolo
SKUPINA D
Hrvatska - Češka 1-1 (Perišić 47 / Schick 37-11m)
Engleska - Škotska (21.00)
Ljestvica:
1. Češka 2 1 1 0 3-1 4
2. Engleska 1 1 0 0 1-0 3
3. Hrvatska 2 0 1 1 1-2 1
4. Škotska 1 0 0 1 0-2 0
HRVATSKA - ČEŠKA 1:1
GOAL! Croatia 1-1 Czech Republic (Perišić 47')#EURO2020 | #CRO pic.twitter.com/MEaV8oSTyD
— UEFA EURO 2020 (@EURO2020) June 18, 2021
🇨🇿 Schick sends Livaković the wrong way and becomes the top scorer at #EURO2020 pic.twitter.com/nrpQGisYL0
— UEFA EURO 2020 (@EURO2020) June 18, 2021
Izbornik Zlatko Dalić najavio je promjene u početnoj postavi Hrvatske, kojoj danas za realne ambicije na ovom turniru nasušno treba pobjeda, a sat i 15 minuta prije utakmice doznali smo početne postave i dobili potvrdu da je izbornik ostvario najave.
Početne jedanaestorke:
Hrvatska: Livaković - Vrsaljko, Vida, Lovren, Gvardiol - Modrić, Kovačić - Brekalo, Kramarić, Perišić - Rebić
Češka: Vaclik - Coufal, Celustka, Kalas, Boril - Holes, Darida, Souček - Masopust, Jankto, Schick
Glavni sudac je Španjolac Carlos Del Cerro. Reprezentaciji nije nikada sudio, ali imao je dodira s hrvatskim klubovima. a na njega je hrvatske nogometaše upozorio Marijo Strahonja.
🇭🇷 Lovren replaces Ćaleta-Car at the back, and Brekalo is in for Brozović.#EURO2020 | #CRO
— UEFA EURO 2020 (@EURO2020) June 18, 2021
🇨🇿 Just one change for Czech Republic with Holeš replacing Král.#EURO2020 | #CZE
— UEFA EURO 2020 (@EURO2020) June 18, 2021
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!
Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora