Kako izvještavati iz Tokija? "Prvi put pljujem pred kamerama"
Objavljeno: 26. srpnja 2021., prije 288 dana
Autor: Edin Mahmuljin/V.M./HRT
PODIJELI
OI Tokio: naš reporter prvi put pljuje pred kamerom
Foto: HTV / HRT
Kako izgleda izvještavanje o Olimpijskim igrama za vrijeme pandemije? Svako jutro, prva tri dana boravka u Tokiju svi su obvezni napuniti epruvetu pljuvačkom i poslati je na testiranje. Bilo je to "neprocjenjivo" iskustvo za našega reportera Edina Mahmuljina, koji je prvi put u svojoj karijeri - kaže - pljuvao pred kamerom, a proveo nas je i ostatkom svoje svakodnevice za emisiju (N)ippon koju možete gledati svakoga dana na Drugom programu HTV-a.
#Tokyo2020
Foto: Tokyo 2020 / HRT
Svaki dan sudionici OI moraju pratiti i upisivati zdravstveno stanje, a to podrazumijeva i mjerenje temperature. Podatke upisuju u aplikaciju na mobitelu preko koje ih japanski organizatori prate.
Demonstracija svakodnevnih zdravstvenih rituala naše ekipe bila je i prilika za malu turu smještajem:
- WC školjka je vrlo specifična, može čak i grijati guzu, može vas i oprati – to je Japancima jako bitno, objasnio je naš kolega Edin.
Smještaj je skroman, ali vrlo čist i uredan. A uredni moraju biti i novinari pa Edin svaki dan ispegla košulju.
- Kad me žena vidi, neće mi to više doma htjeti raditi, komentira Edin.
Prvih 14 dana boravka u Japanu nalaze se u izolaciji, uz dvije iznimke: smiju poći do dućana po osnovne potrepštine te na lokacije strogo vezane za posao. Izlazak je vremenski ograničen: za dućan – samo 15 minuta.
Edin u dućanu kupuje gotovu hranu – cijena obroka je 10-ak kuna, a provjerio je i cijene piva koje su između 15 i 20 kuna.
Hotelska soba, Foto: HTV/HRT
Kontrola na izlazu iz hotela, Foto: HTV/HRT
Okupljanje pred hotelom, Foto: HTV/HRT
- Za odlazak na posao okupljano se kao na maturalcu ispred hotela odakle novinare autobus prevozi do medijskog centra gdje je glavna režija i montaže, i odakle idemo na borilišta, objašnjava Edin.
Tokio je velegrad u kojem živi 14 milijuna ljudi, a u širem pojasu čak 37 milijuna. Grad je to koji nikoga ne ostavlja ravnodušnim. Posvuda su nepregledni redovi nebodera, svaki centimetar prostora iskorišten je.
- Oko pola sata treba nam od hotela do medijskog centra, koji izgleda poput ogromnog kongresnog centra u koji se slijevaju novinari iz čitavog svijeta, napominje Edin.
Našu je ekipu tamo dočekao voditelj tehnike HRT-a u Tokiju Zvonimir Jukica sa svojim timim:
- U master kontroli HRT-a u Tokiju dobivamo sve signale sa borilišta, sa svih naših komentatorskih pozicija, kaže Jukica.
Master HRT-a u Tokiju
Foto: HTV / HRT
Voditelj odvijanja programa u Tokiju Robert Brkić dodaje da je sustav opremljen s tri servera koji istovremeno mogu snimati 12 dolaznih signala.
A tamo je i naša glavna COVID-oficirka:
- Jedan kolega se zabunio i nešto krivo stisnuo u aplikaciji za dojavu zdravstvenog stanja i odmah je javljeno da je netko zaražen, a nitko nije bio zaražen. Poslije smo to ispravili, objašnjava supervizorica COVID protokola Gordana Tuđman.
Govoreći o životu sportskog novinara, voditelj HRT-ovog projekta OI Tokio 2020 Viki Ivanović istaknuo je da se radi o najtežem zadatku koji se može zamisliti.
- Puno je sportaša, puno disciplina i sve to treba nekako iskombinirati da gledatelji vide ono najvažnije – naravno, naše sportaše, poručio je Viki Ivanović.
Do 8. Kolovoza HRT će iz Tokija emitirati 240 sati prijenosa – od 3 ujutro, pa do večernjih sati, koje možete pratiti na Drugom programu Hrvatske televizije.
HRT koristi kolačiće (eng. cookies) kako bi Vam pružio bolje korisničko iskustvo o čemu više možete pročitati OVDJE. Ako ne želite dopustiti da HRT na vaše računalo upisuje kolačiće, možete to spriječiti postavkama Vašega internetskog preglednika.