Zaslužena pobjeda Senegala za plasman u osminu finala

29.11.2022.

18:17

Autor: I.L./Hina

Ismaila Sarr

U odlučujućem susretu za drugo mjesto u skupini A Svjetskog nogometnog prvenstva koje vodi u osminu finala Senegal je na stadionu Khalifa International svladao Ekvador s 2-1 (1-0).

Strijelci za Senegal bili su Ismaila Sarr (44-11m) i Kalidou Koulibaly (70), dok je strijelac jedinog gola za Ekvador bio Moises Caicedo (67).

Ovom pobjedom Senegal je sa šest bodova zauzeo drugo mjesto u skupini, dok je Ekvador okončao natjecanje s četiri boda. Pobjednik skupine je Nizozemska sa sedam bodova, dok je domaćin Katar ostao posljednji bez bodova.

Standings provided by Sofascore

Senegal je nasrnuo po željeni pogodak od samoga početka te je već u prvih 10 minuta imao dvije vrlo dobre situacije, ali Idrissa Gueye i Dia nisu bili precizni. Gueye je u 3. minuti pucao s 12-13 metara, a lopta je prohujala pored lijeve vratnice, da bi pet minuta potom Ndiaye lijepo proigrao Diju koji je utrčao u kazneni prostor, ali je zatim poslao loptu pored desne vratnice.

Koliko je Ekvador bio nemoćan ili neambiciozan pokazuje i podatak kako tijekom čitavog prvog poluvremena nije uputio udarac u okvir suparničkog gola uz samo dva pokušaja prema vratima Senegala ukupno. S druge strane, Senegal je 12 puta pucao prema vratima Ekvadora, od toga četiri puta u okvir gola te je za takav pristup bio i nagrađen vodećim pogotkom iz kaznenog udarca u završnici prvog dijela.

Ismaila Sarr prevario je svog čuvara Torresa, ušao u kazneni prostor gdje je na njega naletio Hincapie pa je francuski sudac Turpin pokazao na bijelu točku. Siguran izvođač bio je sam Sarr.

video thumb

Zapavši u rezultatski zaostatak Ekvador je morao promijeniti taktiku pa je već u prvih pet minuta drugog poluvremena stvorio dvije gužve pred suparničkim golom izborivši slobodne udarce iz kojih se moglo ubaciti u kazneni prostor, ali niti jedna od tih situacija nije donijela ozbiljniju priliku.

Ekvador je nastavio prijetiti isključivo iz prekida, a jedan je donio i izjednačujući pogodak u 67. minuti. Torres je bio najviši u skoku na prvoj vratnici nakon ubačaja iz kuta te prebacio loptu na drugu vratnicu gdje je nečuvan ostao Caicedo i bez problema s dva metra poslao loptu u mrežu. S tim rezultatom Ekvador se vratio na drugo mjesto i imao nastup u osmini finala, ali on je bio na snazi tek tri minute.

video thumb

Senegal je uzvratio također iz prekida. Afrički prvak izborio je slobodni udarac s lijeve strane, uslijedio je ubačaj kojega Valencia i Hincapie nisu uspjeli raščistiti već samo primiriti loptu za suparničkog kapetana Koulibalyja koji se odlično snašao i volejom s 10-ak metara pogodio suprotni kut.

video thumb

Mogao je Ekvador do novog poravnanja u 76. minuti kada se Plata izborio za udarac u kaznenom prostoru Senegala, ali njegov pokušaj išao je ravno u Mendyja. Uzvratio je Senegal u 82. minuti kada je Dia pucao s 15-ak metara iskosa s lijeve strane, ali i taj je pokušaj prošao pored vrata.

Iako je Ekvadoru trebao pogodak za prolazak dalje, u završnici utakmice južnoamerički predstavnik nije uspio stvoriti niti jednu priliku protiv ipak mnogo nadarenijeg suparnika.

EKVADOR - SENEGAL 1-2 (0-1)