06.12.2022.

Zadnja izmjena 21:52

Autor: A.M./HRT/Hina

Goncalo Ramos slavi svoj treći gol na utakmici

Portugal je u velikom stilu zauzeo posljednje, osmo mjesto koje vodi u četvrtfinale, gdje ga čeka Maroko, koji je ranije danas nakon penala šokirao Španjolsku.

Portugalci su u posljednjem dvoboju osmine finala Svjetskog prvenstva krenuli s Cristianom Ronaldom na klupi i s više nego uvjerljivih 6:1 pobijedili Švicarsku, a strijelac "hat-tricka" bio je upravo mladi Goncalo Ramos, koji je dobio priliku umjesto slavnog sunarodnjaka.

Ronaldo je ipak ušao u igru u 73. minuti i imao je dvije prilike za pogodak.

Osim trostrukog strijelca Ramosa (17, 51, 67), po jedan gol za Portugal dodali su Pepe (39), Raphael Guerreiro (55) i Rafael Leao (90+2), dok je jedini pogodak za Švicarsku postigao Manuel Akanji (58).

Portugal je početkom drugog poluvremena poveo 4:0, čime je utakmica bila riješena, a do kraja se s obje strane igralo prilično neobavezno.

Portugal je bolje otvorio utakmicu, ali je Švicarska, barem u uvodnim minutama, čvrsto stajala u svom posljednjem redu te nije dozvoljavala velike prilike za suparnika. No, Švicarska se ipak brzo našla u rezultatskom minusu i to nakon sjajne reakcije Goncala Ramosa u 17. minuti. Ovog igrača Benfice za ovaj je susret u prvu momčad ubacio portugalski izbornik Fernando Santos umjesto Cristiana Ronalda i definitivno pogodio.

Prilično iskosa, s deset metara, Goncalo Ramos je žestoko potegnuo i pogodio u bliži kut, pod gredu, za 1:0 Portugala. Premda je švicarski vratar Sommer bio u svom kutu čini se kako je teško mogao bolje reagirati, jer je lopta gromovito doletjela do njega i to pod gredu pa je Sommer samo skamenjeno promatrao kako se trese njegova mreža.

Taj je pogodak prilično promijenio tijek utakmice jer Švicarska se morala više otvoriti prema naprijed, ali je prvenstveno taj gol oslobodio Portugalce u njihovoj izvedbi te su, u mnogo čemu, nalikovali Brazilcima sa, možda tek za nijansu, slabijim ocjenama za umjetnički dojam.

Nove su šanse imali Goncalo Ramos i Otavio, dok je najbolju priliku za Švicarsku propustio Shaqiri koji je iz slobodnog udarca, sa skoro 30 metara, sjajno pucao, ali je Diogo Costa krajnjim naporom odbio loptu u korner.

Pepe i suigrači slave

Odmah nakon toga Portugal je poveo s 2:0. Nakon kornera visoko je poletio neuništivi 39-godišnji Pepe i glavom zabio za novo veselje Portugalaca. Do kraja prvog dijela još je jednom zaprijetila Švicarska, a potom opet Goncalo Ramos, ali je tom prilikom odlično reagirao Sommer.

No, 21-godišnji napadač Benfice zato je pogodio odmah na startu drugog poluvremena. Dalot je probio stranu, ubacio je nisku loptu pred švicarska vrata, a Goncalo Ramos je spretno progurao loptu u mrežu za 3:0 i definitivno rješenje ovog susreta osmine finala. Ubrzo nakon toga Portugal je povećao na 4:0. Brzu, točnu i lijepu akciju Portugalaca pogotkom je okrunio Guerreiro, koji je pogodio pod gredu.

Do kraja se susret pretvorio u zabavu u kojoj su potpuno dominirali Portugalci premda su Švicarci smanjili u 58. minuti golom Akanjija, koji je nakon kornera dočekao loptu na drugoj vratnici.

U 67. minuti Goncalo Ramos je zabio i svoj treći pogodak na susretu, lijepo je potkopao loptu koja je preskočila Sommera, a bio je to ujedno prvi "hat-trick" na aktualnom svjetskom prvenstvu.

U igru je u 74. minuti ušao i Cristiano Ronaldo, uz ovacije s tribina jer ga je većim dijelom drugog poluvremena prizivala većina portugalskih navijača. I tako, gotovo u revijalnom tonu, dvoboj je priveden kraju, s tim da je sve završilo uz još jedan vrhunski potez u režiji Portugalaca. Točnije, pogodak je za konačnih 6:1 postigao Rafael Leao koji je tek nekoliko minuta ranije ušao u igru. Plasirao je loptu iskosa, s 15 metara, u suprotni dio suparničkih vrata za potvrdu apsolutne portugalske dominacije.

Portugal je tako posve zasluženo izborio plasman među osam najboljih. Tamo Portugalce čeka Maroko, a utakmica se igra u subotu s početkom u 16 sati.

Treći gol na utakmici za Goncala Ramosa

PORTUGAL - ŠVICARSKA 6-1 (2-0)

Stadion Lusail. Gledatelja: 80.000. Sudac: Cesar Arturo Ramos Palazuelos (Meksiko).

STRIJELCI: 1-0 Goncalo Ramos (17), 2-0 Pepe (33), 3-0 Goncalo Ramos (51), 4-0 Guerreiro (55), 4-1 Akanji (58), 5-1 Goncalo Ramos (67), 6-1 Rafael Leao (90+2)

PORTUGAL: Diogo Costa - Dalot, Pepe, Ruben Dias, Guerreiro - Otavio (od 74. Vitinha), Carvalho, Bernardo Silva (od 81. Ruben Neves) - Bruno Fernandes (od 87. Rafael Leao), Joao Felix (od 74. Cristiano Ronaldo), Goncalo Ramos (od 74. Horta).

ŠVICARSKA: Sommer - Fernandes, Schaer (od 46. Comert), Akanji, Rodriguez Freueler (od 54. Zakaria), Xhaka, Sow (od 54. Seferović), Vargas (od 66. Okafor) - Shaqiri, Embolo (od 89. Jashari).

Žuti kartoni: - (Portugal), Schaer, Comert (Švicarska)

Crveni kartoni: -

TIJEK SUSRETA:

-------------------

Cristiano Ronaldo

90+4' - kraj utakmice!

90+2' - Rafael Leao zaključuje portugalsku bajku pogotkom za 6:1!!!

87‘ - Rafael Leao je u igri umjesto Brune Fernandesa

84' - Ronaldo bježi u kontru i trese mrežu, ali bilo je zaleđe!

76' - Ronaldo izvodi slobodan udarac s više od 25 metara. Bila bi to sjajna priča da je sad i on zabio, ali pogađa živi zid!

73' - Santos je na oduševljenje tribina uveo u igru Cristiana Ronalda! Izlaze Ramos, Otavio i Joao Felix, a, uz Ronalda, ući će Horta i Vitinha

Cristiano Ronaldo ulazi u igru

67' - Goncalo Ramos u 57. minuti zabija svoj treći gol za 5:1 Portugala!!!

video thumb

59‘ - Comert je dobio žuti karton

Manuel Akanji zabija prvi gol za Švicarsku

58' - smanjili su Švicarci! Shaqiri je ubacio iz kornera, lopta je došla do Akanjija na drugoj vratnici, a on trese mrežu!

video thumb

55' - Portugal vodi 4:0!!! Felix iz prve za Otavija, sve je pratio Guerreiro, koji je ušao iz drugog plana i odlično zabio!

video thumb

54‘ - dvije izmjene kod Švicaraca, ulaze Zakaria i Seferović umjesto Freulera i Sowa

Goncalo Ramos zabija treći gol na utakmici

51' - Gol! Goncalo Ramos svojim drugim golom odvodi Portugal na 3:0! Bio je to idealan ubačaj Dalota, a Ramos, koji igra umjesto Ronalda, lijepo zabija!

video thumb

46' - počelo je drugo poluvrijeme!

45+4' - kraj prvog poluvremena!

45' - četiri minute nadoknade

Joao Felix i Granit Xhaka

43' - odlična kontra Portugala! Sjajna dubinska lopta Brune Fernadesa za Goncala Ramosa, kojemu mrtvu šansu brani Sommer!!!

38' - najbolja prilika Švicarske iz igre! Freuler je pucao glavom s tri metra, ometa ga vratar Costa, a Dalot blokira na gol-liniji!

33' - Portugal vodi 2:0 golom Pepea! Bruno Fernandes je izveo udarac iz kuta, a iskusni branič glavom zakucava loptu u švicarsku mrežu!

video thumb

32' - novi problemi za Švicarsku, dobar nabačaj u zadnji trenutak s glave portugalskog igrača "skida" švicarski branič!

30' - prilika Švicarske, Shaqiri prijeti iz slobodnog udarca, no Diogo Costa je na mjestu

23' - Ramos je sad pucao umjesto da doda Fernandesu, koji je bio u boljoj poziciji!

Portugal-Švicarska

22' - prilika Portugala! Ramos je uposlio Otavija, koji dobro puca sa 16 metara, ali brani švicarski vratar!

17' - Goncalo Ramos dovodi Portugal u vodstvo! Kratko je do Ramosa dodao Joao Felix, a Ramos puca iz okreta i pogađa bliže rašlje!

video thumb

17' - dobra lopta prema Fernandu Silvi, koji se izborio za prostor i na drugoj vratnici tražio Ramosa

5' - Embolo je zaprijetio s ruba šesnaesterca, no lopta je od bloka završila u korneru

Cristiano Ronaldo na klupi za zamjene

3' - Portugal je bolje počeo, dvaput je zaprijetio Bruno Fernandes

1' - počela je utakmica!

Uoči dvoboja objavljeni su početni sastavi, a portugalski izbornik Santos iznenadio je ostavljanjem Cristiana Ronalda na klupi za pričuve!

PORTUGAL (4-3-3): Costa - Dalot, Pepe, Ruben Dias, Guerreiro - Fernandes, Carvalho, B. Silva - Otavio, Ramos, Felix

ŠVICARSKA (4-2-3-1): Sommer - Fernandes, Schär, Akanji, Rodriguez - Freuler, Xhaka - Shaqiri, Sow, Vargas - Embolo