17:28 / 23.06.2021.

Autor: K.L./HRT

Španjolci 'petardom' protiv Slovačke dolaze na Vatrene

Slovačka - Španjolska

U odlučujućoj utakmici za plasman u nokaut fazu Europskog nogometnog prvenstva Španjolska je u Sevilli svladala Slovačku s uvjerljivih 5-0 (2-0), što je 'furiji' donijelo 'samo' drugo mjesto u skupini E i dvoboj protiv Hrvatske u osmini finala 28. lipnja u Kopenhagenu.

Španjolska je povela nesretnim i nespretnim autogolom slovačkog vratara Martina Dubravke u 30. minuti. Do drugog pogotka Španjolska je stigla u trećoj minuti sučevog dodatka u prvom dijelu, a svoj prvi pogodak za 'furiju' postigao je stoper Aymeric Laporte. U drugom poluvremenu Sarabia je povećao prednost domaćih na 3-0 u 56. minuti, a u 67. minuti je asistirao Ferranu Torresu za 4-0. Peti pogodak posljedica je još jednog autogola Slovaka, kad je Juraj Kucka poslao loptu u mrežu nakon udarca Paua Torresa.

Za utakmicu odluke španjolski izbornik Luis Enrique napravio je četiri izmjene u sastavu. U vezni red se iz samoizolacije vratio kapetan Sergio Busquets umjesto Rodrija, na desnom boku je priliku dobio Cesar Azpilicueta umjesto Marcosa Llorentea, u obrani je zaigrao Eric Garcia na poziciji stopera koju je držao Pau Torres, a umjesto Danija Olma mjesto u napadačkom trojcu zauzeo je Pablo Sarabia.

Dvoboj u kojem je Španjolcima samo pobjeda mogla donijeti plasman u osminu finala, a Slovacima je bio dovoljan i bod, počeo je upravo onako kako je to bilo i očekivano - španjolskom opsadom oko slovačkih vrata.

Već u petoj minuti je Martin Dubravka bio na prvom iskušenju, kad je iskosa pucao Alvaro Morata, ali slovački vratar je bio spreman.

Dvojac se ponovno našao oči u oči u 12. minuti, ali tada je Morata bio izvođač kaznenog udarca, što ga je Nizozemac Bjorn Kuipers dosudio na intervenciju VAR-a, zbog prekršaja Hromade nad Kokeom u kaznenom prostoru.

Nakon što je Gerard Moreno protiv Poljaka promašio kazneni udarac prebacivši vrata, priliku je dobio Morata, ali ni on nije bio bolje sreće. Dubravka je pročitao njegovu namjeru i obranio ne baš dobro izveden jedanesterac.

Promašaj nije bitnije utjecao na razvoj događaja na terenu. Španjolci su i dalje kampirali u polovici Slovaka i stvarali opasne situacije u kaznenom prostoru. Tako je u 19. minuti Sarabia loše zahvatio loptu pa je Dubravka to lako obranio, dok se u 24. minuti nakon udarca Morate morao dobro protegnuti.

Sve do 30. minute vratar Newcastlea bio je junak slovačke reprezentacije i najzaslužniji što je njegova reprezentacija držala rezultat koji ju je vodio u osminu finala. No, u 30. minuti je jednim potezom postao tragičar dvoboja.

Sarabia je presjekao jedno loše dodavanje slovačkog stopera Šatke, u nekoliko koraka došao na rub kaznenog prostora te opalio po lopti koja je pogodila gredu i u visokom luku se odbila iznad slovačkog gola. Dubravka je pratio let lopte i u nespretnom pokušaju da ju izbije u korner "smečirao" ju je u vlastitu mrežu, čime je nastavljen niz autogolova na ovom Euru, iako je ovaj, sedmi po redu, bio najnevjerojatniji od svih do sada viđenih.

Španjolci su proslavili neočekivani dar i nastavili s pritiskom na slovačku obranu koja se s tim teško nosila. U 45. minuti je Kokeov dalekometni pokušaj pogodio vanjski dio vratnice, što je bio nagovještaj nove opasnosti za Slovake.

U prvoj minuti sučevog dodatka Dubravka je odličnom intervencijom spriječio Gerarda Morena da se upiše u strijelce, ali dvije minute poslije se napadač Villarreala našao u ulozi asistenta. Nakon udarca iz kuta Slovaci nisu uspjeli izbaciti loptu dalje od svojih vrata, a Moreno se odjednom našao u prilici. No, Dubravka je izlaskom s vrata spriječio Morenov udarac. Španjolski napadač se ipak snašao i u visokom luku ubacio loptu pred slovačka vrata, gdje je na pravom mjestu bio stoper Aymeric Laporte, uhvatio Dubravku u raskoraku i udarcem glavom pogodio lijevi gornji kut za 2-0.

Koliko su Slovaci bili u podređenom položaju tijekom prvog poluvremena najbolje će pokazati podatak da nisu uspjeli nijednom zapucati prema španjolskom vrataru Unaiju Simonu.

U drugom poluvremenu malo se toga promijenilo, iako je slovački izbornik Štefan Tarkovič pokušao probuditi svoj napad ubacivanjem Duriša.

Španjolci su željeli u ovoj utakmici ostaviti dojam reprezentacije koja će se boriti za naslov, izbrisati neefikasne nastupe protiv Švedske i Poljske, i u tome su uspjeli.

Pokretač mnogih akcija i igrač koji je izravno sudjelovao kod tri španjolska pogotka bio je Pablo Sarabia. Nakon njegovog udarca Dubravka je gurnuo loptu u svoju mrežu za španjolsko vodstvo, a u 56. minuti je Sarabia poslao loptu u mrežu na ubačaj Jordija Albe.

U 67. minuti vidjeli smo najljepšu španjolsku akciju. Po desnoj strani je u kazneni prostor ušao Sarabia, poslao sjajnu loptu pred slovačka vrata, a tamo se našao Ferran Torres i u svom prvom dodiru s loptom petom ju proslijedio u mrežu za 4-0.

U 71. minuti vidjeli smo i peti pogodak, drugi koji su na ovoj utakmici postigli Slovaci, ali u svoju mrežu. Poput prezimenjaka Ferrana, Pau Torres je u prvom kontaktu s loptom mogao postati strijelcem, ali je njegov udarac glavom Dubravka uspio obraniti. No, u pokušaju da izbije loptu koja je nastavila put prema vratima Juraj Kucka ju je poslao u mrežu.

Španjolci su se iskalili na Slovacima i u sjajnom raspoloženju će krenuti put Kopenhagena, gdje ih 28. lipnja čeka veliki okršaj protiv Hrvatske koja je na sličan način došla u drugu fazu natjecanja na ovom čudnom Euru i podigla samopouzdanje pobjedom 3-1 nad Škotima u Glasgowu.

90+4' KRAJ!

83' Čeka se kraj utakmice, Španjolska ima veliko vodstvo

71' GOL! Kucka zabija u vlastitu mrežu, osmi autogol na ovom Euru. Španjolska vodi 5:0

66' GOL! Ferran Torres zabija za 4:0 na asistenciju Sarabije

56' GOL! Jordi Alba za Sarabiju! Španjolska vodi 3:0 i juri prema osmini finala Europskog prvenstva

55' Duris se nije dobro snašao pred golom Španjolske

53' Španjolci lako kontroliraju susret i drže prednost

46' Počelo je drugo poluvrijeme. Slovački izbornik napravio je dvije izmjene. Izašli su Duda i Hromada, a ušli Duris i Lobotka

KRAJ PRVOG POLUVREMENA - Španjolska vodi i trenutačno je protivnik Hrvatske u osmini finala jer Švedska u drugoj utakmici vodi protiv Poljske 1:0

45+3' GOL! Laporte zabija glavom nakon ubacivanja Morena! Španjolska vodi 2:0

45' Igrat će se četiri minute sudačke nadokade. Prvenstveno zbog prekida sredinom prvog dijela kad su se igrači osvježili

39' Smirio se tempo utakmice nakon vodstva Španjolske. Slovačka je imala jednu priliku, no označeno je zaleđe

Slovački vratar radi nevjerojatnu pogrešku

30' GOL! Sarabia je pogodio gredu, lopta se odbila visoko u zrak, očekivalo se da će slovački vratar Dubravka to sigurno izbaciti u korner, no on neshvatljivo zabija autogol

24' Silovit pokušaj Morate s 18 metara, ali pucao je točno u Dubravku

18' Pedri je sjajno ubacio, Sarabia je izbjegao zaleđe, no nije dobro zahvatio loptu. U sljedećoj akciji ponovno prijetnja pred golom Slovačke, no nema gola

Bjorn Kuipers

12' Dubravka brani kazneni udarac Morati! Koke je izborio kazneni udarac, a sudac je pokazao na bijelu točku nakon intervencije VAR-a

5' Kreću odmah napadački Španjolci, očistili su to Slovaci nakon ubačaja Albe. Švedska je na drugoj utakmici povela protiv Poljske. Hrvatska bi, da ovako ostane, igrala protiv Slovačke

1' Počela je utakmica!

SASTAVI:

Slovačka: Dubravka - Pekarik, Šatka, Škrinira, Hubočan - Haraslin, Kucka, Hromada, Mak - Hamšik - Duda

Španjolska: Simon - Azpilicueta, Garcia, Laporte, Alba - Koke, Busquets, Pedri - Sarabia, Morata, Moreno