Nizozemska brzoklizačica Jutta Leerdam priznala je da ju je upravo teret očekivanja gurnuo prema jednoj od najvećih utrka u karijeri, olimpijskom zlatu na 1000 metara na Zimskim olimpijskim igrama u Milanu i Cortini.
10.02.2026.
13:45
Autor: I.L./HRT
Nizozemska brzoklizačica Jutta Leerdam priznala je da ju je upravo teret očekivanja gurnuo prema jednoj od najvećih utrka u karijeri, olimpijskom zlatu na 1000 metara na Zimskim olimpijskim igrama u Milanu i Cortini.
Svjetska prvakinja iz 2020. i 2023. godine u ovoj disciplini slavila je ispred sunarodnjakinje Femke Kok, čime su Nizozemke donijele prve medalje svojoj reprezentaciji na ovim Igrama. Broncu je osvojila Japanka Miho Takagi, braniteljica naslova i najtrofejnija japanska olimpijka.
- Ovo je bilo nešto što mi je još nedostajalo. Sada se sve čini potpuno. Osjećaj je nestvaran, rekla je Leerdam nakon utrke.
Na svojim drugim olimpijskim igrama, 27-godišnja sprinterica stigla je do druge olimpijske medalje, nakon srebra u Pekingu 2022., a ovoga je puta sve kulminiralo i olimpijskim rekordom. U posljednjem, 15. paru, startala je uz Takagi i bez pogreške odvozila utrku, za razliku od Pekinga, gdje je ostala kratka u završnici.
- Uvijek si stvaram mali pritisak. Navikla sam na to i zapravo mi pomaže da budem još bolja. Ove sezone sam imala puno dobrih utrka i znala sam da me svi vide kao favoritkinju - to nije lako, ali pokušavam pritisak pretvoriti u prednost, dodala je.
Posebnu podršku s tribina imala je u obitelji i zaručniku Jakeu Paulu, koji je bio među gledateljima u rasprodanoj dvorani u Milanu.
- On je mene puno više pratio nego ja njega, jer zbog klizanja nisam mogla biti na njegovim borbama. Jako sam zahvalna njemu i svojoj obitelji. Taj sustav podrške je nevjerojatan, zaključila je nova olimpijska pobjednica.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!

Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora