Zamrznuta Regionalna vaterpolska liga!

08.08.2025.

13:45

Autor: HVS/HRT/Hina

Vaterpolisti Juga i Mladosti
Vaterpolisti Juga i Mladosti
Foto: Zeljko Puhovski / CROPIX

Iz Hrvatskog vaterpolskog saveza došla je iznenađujuća vijest - Regionalna liga u vaterpolu zamrznuta je i neće se sigurno igrati sljedeće sezone. Priopćenje HVS-a prenosimo u cijelosti.

Nakon 17 godina od pokretanja ligaškog natjecanja klubova iz Hrvatske, Crne Gore i Srbije, a jedno vrijeme i Slovenije, regionalno klupsko nadmetanja u vaterpolu, u sezoni 2025./26. se neće odigrati. Takva je odluka čelnika ovog natjecanja nakon nemogućnosti postizanja zajedničkog dogovora o načinu natjecanja u sljedećoj natjecateljskoj sezoni.

– Za sezonu 2025./26. očito postoji dosta problema, u startu će Perica Bukić, izvršni dopredsjednik Hrvatskog vaterpolskog saveza, a ujedno i predsjednik Upravnog odbora Regionalne lige.

– Klubovi iz Srbije su imali ideju igrati primarno svoje nacionalno prvenstvo, te potom završnicu ili samo doigravanje Regionalne lige. To nama u Hrvatskoj nije odgovaralo niti kao način odigravanja lige, niti kao sustav, ali ni terminski.

- Postoji također još uvijek i otvoreni problem igranja hrvatskih klubova u Kotoru odnosno tamošnjem bazenu. To je dodatan problem koji otežava cijelu priču. Budući da se u siječnju 2026. igra i Europsko prvenstvo u Beogradu, a što će ‘uzeti’ dva mjeseca u kalendaru za pripreme i nastupe reprezentacije, došli smo do konačnog zaključka da za sezonu 2025./26. zamrznemo status Regionalne lige.

- Mi u Hrvatskoj ćemo dakle igrati naše nacionalno prvenstvo i podrazumijeva se kup natjecanje, istaknuo je Perica Bukić.

Regionalno klupsko natjecanje nazvano u startu Jadranska liga, počelo je godine 2008. odnosno u sezoni 2008./09. U početku su ligu činili klubovi iz Hrvatske, Slovenije i Crne Gore. U sezoni 2011./12. na jednu se godinu u ligu uključio i najbolji talijanski klub, Pro Recco. Godine 2014. u ligu su se uključili i klubovi iz Srbije.

S vremenom je natjecanje nosilo ime Triglav liga (po sponzoru), a posljednjih godina Regionalna liga. Bile su formirane u zadnjim sezonama čak dvije lige (Premier i A1 liga), prenijeli su iz HVS-a.

Dubrovački Jug je od hrvatskih klubova rekordnih pet puta osvajao ligu, riječko Primorje ima tri naslova, a zagrebačka Mladost dva trofeja.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!