POGLEDAJTE PETERCE Hrvatski vaterpolisti su ZLATNI!

17.02.2024.

Zadnja izmjena 17:07

Autor: HRT

Hrvatska muška vaterpolska reprezentacija osvojila je naslov svjetskog prvaka u Dohi, u finalu je svladala Italiju sa 15-13 (2-3, 3-2, 3-2, 3-4; 4-2) nakon peteraca.

Najefikasniji u sastavu Hrvatske bio je Konstantin Harkov s četiri gola, Jerko Marinić Kragić je dodao tri, Rino Burić dva, a Josip Vrlić i Matias Biljaka po jedan, dok je za Italiju Andrea Fondelli zabio pet pogodaka, po dva su dodali Francesco Di Fulvio i Nicholas Presciutti, a po jedan Luca Marziali i Francesco Condemi.

Hrvatska je tako do naslova u Dohi stigla na najdramatičniji način, u polufinalu je boljim izvođenjem peteraca svladala Francusku, a onda je na isti način u završnom dvoboju bila bolja i od Italije.

Kao i u polufinalu, ključnom za pobjedu se pokazala obrana Mate Anića koji je u četvrtoj seriji zaustavio udarac Di Fulvija.

Za Hrvatsku je ovo treći naslov svjetskog prvaka, nakon Melbournea 2007. i Budimpešte 2017. Usto ima i jedno srebro te četiri bronce.

Italija je, pak, po četvrti put osvojila srebro, uz četiri zlata i jednu broncu.

Galerija
Slavlje nakon osvajanja naslova, Foto: David Damnjanovic/PIXSELL
Slavlje nakon svjetskog zlata, Foto: David Damnjanovic/PIXSELLSlavlje nakon svjetskog naslova, Foto: David Damnjanovic/PIXSELLTucak u bazenu nakon svjetskog naslova, Foto: HTV/HRTIvica Tucak nakon svjetskog naslova, Foto: David Damnjanovic/PIXSELLIvica Tucak nakon svjetskog naslova, Foto: David Damnjanovic/PIXSELLSlavlje nakon osvajanja naslova, Foto: David Damnjanovic/PIXSELLHrvatska je prvak svijeta!, Foto: David Damnjanovic/PIXSELLHrvatska je prvak svijeta, Foto: David Damnjanovic/PIXSELLItalija - Hrvatska, Foto: David Damnjanovic/PIXSELLItalija - Hrvatska, Foto: David Damnjanovic/PIXSELLItalija - Hrvatska, Foto: David Damnjanovic/PIXSELLItalija - Hrvatska, Foto: David Damnjanovic/PIXSELLItalija - Hrvatska, Foto: David Damnjanovic/PIXSELLItalija- Hrvatska, Foto: David Damnjanovic/PIXSELLItalija - Hrvatska, Foto: David Damnjanovic/PIXSELLItalija - Hrvatska, Foto: David Damnjanovic/PIXSELLItalija - Hrvatska, Foto: David Damnjanovic/PIXSELLItalija - Hrvatska, Foto: Davi Damnjanovic/PIXSELLItalija - Hrvatska, Foto:  David Damnjanovic /PIXSELLItalija - Hrvatska, Foto: David Damnjanovic/PIXSELLItalija - Hrvatska, Foto: David Damnjanovic/PIXSELL

Finalni susret Hrvatske i Italije u Dohi protekao je u neizvjesnoj i izjednačenoj borbi od prve do posljednje sekunde.

Niti u jednom trenutku niti jedna momčad nije imala više od jednog gola prednosti. Hrvatsku je u otvaranju dvoboja u igri držao Harkov koji je postigao prva tri gola, oba u prvoj četvrtini te još jedan na samom otvaranju druge za 3-3.

Nakon drugog gola Di Fulvija za prednost Italije od 4-3 na scenu je stupio Marinić Kragić koji je realizacijom s igračem više i pogotkom iz peterca odveo Hrvatsku u vodstvo 5-4.

Presciutti je poravnao za 5-5 na poluvremenu.

Početkom treće četvrtine Harkov je opet zabio s igračem više za 6-5, a onda je Fondelli s dva gola iz peteraca vratio prednost na stranu Italije.

U završnici tog dijela Vrlić i Burić su nakon lijepih akcija pogađali za vodstvo 8-7, dok je Bijač s dvije fenomenalne obrane u situacijama s igračem manje sačuvao tu prednost.

U četvrtoj četvrtini Biljaka i Marinić Kragić su zabijali za 9-8 i 10-9, no Talijani su se uspijevali ekspresno vraćati u egal da bi Fondelli pogodio iz peterca za prednost Italije 11-10 minutu i 40 sekundi prije kraja.

Hrvatskoj su tako ostale dvije prilike za novo poravnanje i peterce, prvu nije iskoristila, a u posljednjem napadu na udarac se pet sekundi prije isteka vremena odlučio Burić te pogodio pa je pobjednik odlučivan petercima.

Italija je prva stigla do prednosti kada je Del Lungo u drugoj seriji obranio udarac Fatovića, ali u trećoj seriji Echenique je pogodio vratnicu, da bi u četvttoj seriji Anić obranio udarac Di Fulvija i tako ponudio meč-loptu mladom Žuveli, a 22-godišnji Dubrovčanin je zadržao smirenost i pogodio za treće svjetsko zlato hrvatskih vaterpolista.

Nakon srebra na Europskom prvenstvu prije mjesec dana u Zagrebu, izabranici Ivice Tucka tako su na SP u Dohi napravili korak dalje i stigli do zlata, a na ljeto ih očekuje i najveći događaj ove godine - Olimpijske igre u Parizu.

Broncu je osvojila Španjolska koja je u susretu za treće mjesto svladala Francusku sa 14-10.

 .

Pogledajte slavlje naših vaterpolista nakon osvajanja svjetskog naslova!

video thumb

PETERCI

video thumb

Bijač je izašao s gola, na kraju je lopta došla do Burića koji je pet sekundi nevjerojatno zabio za moguće peterce. Talijani su imali pet sekundi, ali nisu realizirali. Pucat će se peterci!

Manje od dvije minute do kraja, nismo iskoristili igrača više, a Fondelli zabija peterac za vodstvo Italije 11:10

Condemi sada provlači loptu za novo izjednačenje, opet je izjednačeno

Sjajno je sada zabio Jerko Marinić Kragić iz daljine. Probio je Del Lunga i vodimo opet. Tri minute do kraja

Do kraja je manje od četiri minute, rezultat je 9:9

Sada pogreška Bijača, primio je pogodak s desne strane od Fondellija, praktično iz mrtvog kuta. Prva njegova pogreška u ovom finalu

Opet smo odlično odigrali igrača više, Biljaka je primio loptu visoko na poziciji centra te matirao Del Lunga. Opet smo u prednosti

Marziali je sada realizirao igrača više, nakon odbijanca je dohvatio loptu i nekakvom polušraubom zabio danas opet odličnom Bijaču

I četvrti put na ovoj utakmici prvi smo došli do lopte

ČETVRTA ČETVRTINA

Hrvatska je sada došla do vodstva 8:7 nakon kontre tri na dva. I idućoj akciji Talijani su opet imali igrača više, ali Marko Bijač nestvarno brani udarac s jednog metra. Vodimo nakon tri četvrtine

Nekoliko nerealiziranih igrača više na obje strane, pokušali smo iz daljine preko Marinića Kragića, ali otišlo je pored gola. Minuta do kraja treće dionice

Vrlić realizira igrača više za izjednačenje 7:7. Do kraja treće četvrtine ostalo je 4.55

Veliki prosvjedi naše klupe zbog nedosuđenog isključenja, u nastavku Di Fulvio izborio je novi peterac koji Fondelli opet zabija

Nevjerojatni Harkov opet zabija! Njegov četvrti pogodak za vodstvo 6:5! S druge strane sviran je peterac koji realizira Fondelli

Imamo prvi napad u trećoj četvrtini

TREĆA ČETVRTINA

Echenique postiže u situaciji s igračem više, rezultat je 5:5. U zadnjem napadu opet je sjajno pucao Harkov, ali nažalost pogađa vratnicu. Na odmor se odlazi izjednačeno, rezultat je 5:5

Točno dvije minute prije kraja dobili smo peterac nakon prekršaja na Vrliću. Jerko Marinić Kragić zabija za vodstvo 5:4

Jerko Marinić Kragić postiže prvi pogodak danas za izjednačenje 4:4. Konačno smo realizirali igrača više. Ostalo je 3.12 do poluvremena

Di Fulvio postiže novi pogodak nakon prekršaja za 4:3 vodstvo Italije. Hrvatska je do sada realizirala tek jednog pet igrača više

Pregledavala se snimka, činilo se da se radi o oštrom prekršaju na Fondelliju, ali nema teže kazne za naše, samo isključenje koje smo uspješno obranili

Konstantin Harkov praktično u zadnjoj sekundi napada zabija iz vrlo teške situacije. Italija 3 - Harkov 3!

DRUGA ČETVRTINA

Talijani sada dolaze do prvog vodstva u situaciji s igračem više. Zabio je Fondelli. Tako je završila i prva četvrtina

Za Talijane sada izvana zabija Presciutti i rezultat je 2:2

Hrvatska je sada imala igrača više i priliku za otići na dva razlike, no ništa od pogotka. Talijani potom isto ne koriste napad. Ostalo je 2.20 do kraja prve četvrtine

Sjajno je sada zabio Harkov svoj drugi pogodak za vodstvo 2:1, izborio sa sam za poziciju i matirao iz blizine Del Lunga

Sada Bijač krano braci zicer Marzialiju, no Talijani imaju novi napad s igračem više, no Fondelli ne pogađa. Ostalo je nešto više od četiri minute do kraja prve četvrtine

Di Fulvio zabija prvi pogodak za Italiju. On je njihov najbolji igrač, morat će ga naši nekako zaustaviti

Počelo je finale u Dohi. Hrvatska ima prvu loptu i odmah smo dobili igrača više, a siguran je bio Harkov za vodstvo Barakuda

PRVA ČETVRTINA

Najava uoči utakmice


- Mi ih možemo pobijediti, to je apsolutno jasno! Ne volim gatati i uvijek govorim, ono što je bilo jučer u sportu, ne vrijedi za danas, za sutra, ali osobno se ne sjećam kad nas je Italija zadnji put pobijedila. Ne daj Bože da to bude baš sada, u finalu. Oni su veliki suparnik, momčad koja zaslužuje svako poštovanje. Ja ih respektiram, ali vjerujem u svoje momke koji igraju sjajno. Moramo se samo malo probati odmoriti. U glavi ćemo biti pravi, rekao je izbornik Ivica Tucak uoči utakmice.

Za hrvatske vaterpoliste to je 12. finale na velikim natjecanjima. Dosad su triput nastupili u olimpijskom finalu, pet puta na europskim prvenstvima, a triput su se borili za zlato na svjetskim prvenstvima.


Svjetsko zlato Barakude su osvojile prvi put 2007. u Melbourneu, a potom i 2017. u Budimpešti, dok su u Kazanju 2015. bili srebrni.


Prijenos odabranih vaterpolskih i plivačkih uzbuđenja možete pratiti na Drugom programu HTV-a i HRTi aplikaciji, a sve ostale discipline Svjetskog prvenstva u vodenim sportovima gledajte online putem naše partnerske platforme Eurovision Sport.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!