12:40 / 11.02.2022.

Autor: I.Ž.K./HRT/Hina

Nova pobjeda Šveđana, Rusi prvi četvrtfinalisti

Dvoboj Švedske i Rusije

Hokejaši Švedske upisali su drugu pobjedu u drugom nastupu skupine C na Zimskim olimpijskim igrama.

Nakon tijesne 3-2 pobjede protiv Latvije, na startu, švedski hokejaši su ovaj put rezultatski bili uvjerljiviji te su svladali Slovačku 4-1 (3-0, 0-0, 1-1).

No, treba naglasiti kako se na ledu vodila ravnopravna borba, odnosno, Slovačka je imala i veći broj udaraca (41-29), ali je osim na samom kraju susreta sve udarce pohvatao švedski vratar Magnus Hellberg.

Švedska je veliki korak prema pobjedi napravila u prvoj trećini kada je stekla tri gola prednosti. Strijelci su bili Joakim Nordstrom, Lucas Wallmark i Max Friberg.

Na samom kraju susreta postignut je po jedan pogodak na obje strane. Prvo je Carl Klinberg povećao na 4-0, dok je strijelac počasnog gola za Slovake bio Juraj Slafkovsky.

U nastavku dana, od 14:10 sati, u ovoj skupini C još igraju Finska i Latvija, a o pobjedniku ove skupine odlučivat će meč posljednjeg trećeg kola, skandinavski derbi između Šveđana i Finaca.

U dvoboju skupine B Češka je nakon raspucavanja bila bolja od Švicarske s 2-1 (1-1, 0-0, 0-0; 0-0, 1-0). Takav rezultat išao je i na ruku hokejašima Rusije koji su nakon svoje dvije pobjede na turniru ovim rezultatom osigurali prvo mjesto i direktni plasman u četvrtfinale.

Oba pogotka u osnovnih 60 minuta, između Čeha i Švicaraca, postignuta su u uvodnih devet minuta. Poveli su Česi preko Jirija Smejkala, ali je vrlo brzo nakon toga izjednačio Gaetan Haas.

U ostatku utakmice, kao i tijekom produžetka (tri na tri) Češka je bila nešto bolja, ali mreže se više nisu tresle sve do dodatnog raspucavanja.

Švicarci su i tijekom raspucavanja kaznenih udaraca bili nemoćni i jalovi. Češka je uspjela pobijediti i tako samo djelomično isprati gorak okus sa starta turnira kada je poražena od Danske.