09:19 / 12.02.2022.

Autor: I.L./HRT/Hina

Amerikancima hokejaški klasik bez NHL igrača

Kanada - SAD

U jednom od olimpijskih hokejaških klasika, nažalost ovoga puta bez NHL zvijezda, reprezentacija Sjedinjenih Američkih Država je pobijedila Kanadu s 4-2 u dvoboju 2. kola A skupine olimpijskog turnira u Pekingu.

Bio je to okršaj hokejaških divova, reprezentacija koje su ukupno osvojile čak 27 olimpijskih medalja, pri čemu 11 zlata (Kanada 9, SAD 2).

Na ZOI su posljednji put međusobno igrali u polufinalu Sočija 2014. godine, kada je Kanada pobijedila s 1-0 prije nego što je osvojila olimpijsko zlato, a posljednju olimpijsku pobjedu SAD su u međusobnim susretima ostvarile 2010. u Vancouveru u skupini.

Ovoga puta dvije su zemlje igrale bez svojih najboljih NHL igrača, koji zbog pandemije koronavirusa ne sudjeluju na Igrama.

Kanađani su poveli već nakon 84 sekunde igre, za 1-0 zabio je Mat Robinson, branič SKA Saint Petersburga. Amerikanci su brzo uzvratili, minutu poslije kapetan Andy Miele iz Nižnji Novgoroda je zabio za 1-1. U posljednjih 20 sekundi prve trećine Amerikanci su okrenuli rezultat pogotkom igrača sveučilišta Minnesota Bena Meyersa.

U trećoj minuti druge trećine Brendan Brisson sa sveučilišta Michigan je zabio za 3-1 nakon pogreške kanadskog vratara Edward Pasquale koji je izgubio pak iza svoje mreže.

Corban Knight je u 35. minuti smanjio na 2-3, a konačnih 4-2 postavio je Kenny Agostino u 47. minuti. Kanada je sredinom posljednje trećine na ledu imala dva igrača više, no nije uspjela zabiti. Sjajan je na američkim vratima bio Strauss Mann s 35 obrana.

Amerikancima je ovo druga pobjeda u skupini nakon što su u prvom kolu dobili Kinu s 8-0 i praktički su osigurali prvo mjesto i direktan plasman u četvrtfinale. Kanada je sada na 1-1, u prvom kolu je dobila Njemačku s 5-1.

Nešto poslije u drugom dvoboju iz ove skupine sastaju se Njemačka i Kina.