17:06 / 21.06.2021.

Autor: K.L./HRT/Hina

Austrija prvi put prošla skupinu, poznat je jedan par osmine finala

Slavlje nakon prvog gola

Nogometna reprezentacija Austrije prvi put u svojoj povijesti prošla je skupinu na europskim prvenstvima nakon što je u susretu posljednjeg kola C skupine u Bukureštu pobijedila Ukrajinu sa 1-0.

Pogodak odluke za veliko slavlje Austrijanaca zabio je Christoph Baumgartner u 21. minuti. Austrijance sada u osmini finala 26. lipnja na Wembleyju očekuje pobjednik skupine A Italija.

Dvoboj Ukrajine i Austrije je bio sudar izravnih suparnika za "broj dva" u skupini.

Uoči utakmice obje momčadi su imale po tri boda, no Ukrajina je bila ispred Austrije zbog većeg broja postignutih golova. Podjelom bodova Ukrajina bi osvojila drugo mjesto u skupini, dok bi Austrijanci bili treći sa četiri boda što bi trebalo biti dovoljno za ulazak u osminu finala.

Međutim, Austrija je hrabro otvorila utakmicu pokazavši kako želi pobjedu. Od prve minute momčad izbornika Franca Fode je nametnula ritam i zasluženo je povela u 21. minuti.

Alaba je ubacio iz kornera, a Baumgartner je spretno nogom zabio za vodstvo.

Novu veliku priliku Austrijanci su imali u 42. minuti, Schopf je uposlio Arnautovića koji je izašao sam ispred vratara, no pucao je pored gola. Arnautović, koji je odradio jednu utakmicu suspenzije zbog verbalnog napada na makedonskog igrača u susretu 1. kola, imao je priliku u posljednjim trenucima prvog dijela, no ponovo je loše pucao.

Ukrajina je u prvom poluvremenu bila nevidljiva, međutim, niti nastavak nije donio promjenu u igri odabranika Andrija Ševčenka. Prvu veliku priliku Ukrajina je imala u 62. minuti kada je Cigankov ubacio iz slobodnog udarca, a Lainer glavom umalo svladao vlastitog vratara, no Bachmann je bio spreman.

U 87. minuti pucao je do tada nevidljivi Jaremčuk, ali je njegov udarac završio pored gola. Bilo je to sve od Ukrajine kojoj je trebao bod za potvrdu drugog mjesta, a sada je upitno hoće li tri boda biti dovoljna za prolaz. Austrija će u osmini finala igrati protiv Italije na Wembleyu, u subotu 26. lipnja.

UKRAJINA - AUSTRIJA 0-1
BUKUREŠT. Nacionalna Arena; Sudac: Cuneyt Cakr (Tur);
Strijelci: 0-1 Baumgartner (21)
Žuti kartoni: -
Crveni karton: -
UKRAJINA: Buščan - Karavajev, Zabarni, Matvijenko, Mikolenko(od 85. Besiedin) - Sidorčuk - Jarmolenko, Šaparenko (od 68. Marlos), Zinčenko, Malinovski (od 46. Cigankov) - Jaremčuk
AUSTRIJA: Bachmann - Lainer, Dragović, Hinteregger, Alaba - Schlager, Laimer (od 72. Ilsanker), Grillitsch - Baumgartner (od 32. Schopf), Sabitzer - Arnautović (Od 90. Kajaldžić)

KRAJ!

90' Igrat će se tri minute sudačke nadoknade

87' Jaremčuk je sada bio blizu izjednačenja, no ostaje vodstvo Austrije

85' Ševčenko radi novu izmjenu. Besiedin ulazi umjesto Mikolenka

82' Ukrajinci pokušavaju do izjednačujućeg gola, no ne pronalaze put do gola Austrije

73' Izmjena u redovima Austrije. Ilsanker ulazi umjesto Laimera

68' Marlos ulazi u igru umjesto Šaparenka

62' Cigankov je pucao, Lainer je glavom zamalo postigao autogol! Srećom za Austriju, Bachmann je bio koncentriran na golu

Prvi pogodak Austrije

51' Schlager puca, no Buščan brani

46' Počelo je drugo poluvrijeme, Ukrajinci su napravili jednu promjenu. Ušao je Tsjagankov, a izašao Malinovski

KRAJ PRVOG POLUVREMENA - Austrija zasluženo vodi 1:0

45+2' Nova šansa za Arnautovića, brani Buščan njegov slab pokušaj. Zaprijetio je u nastavku i Laimer

42' Velika prilika za Arnautovića, Schopf ga je lijepo poslužio nakon jedne kontre, no napadač Austrije je promašio cijeli gol

37' Laimer puca, no obranio je Buščan ovog puta. Sedmi udarac Austrije i osmi korner

32' Baumgartner izlazi iz igre, a ulazi Schopf. Nakon jednog sudara, koji je bio i prije prvog gola, ozlijedio se Baumgartner i morao je napustiti igru

29' Najveća prilika Ukrajine! Šaparenko je pucao, no sjajno brani Bachmann

21' GOOOL! Baumgartner je zabio za vodstvo Austrije! Zasluženo vodstvo, snalažljivo je zatresao mrežu nakon udarca iz kuta Alabe

Borba na sredini terena

16' Blokiran je udarac Arnautovića, bit će to četvrti korner za Austriju

10' Alaba je ubacio iz kornera, Dragović nije najbolje zahvatio loptu glavom

4' Nakon pritiska Austrije, na drugoj strani sjurio se prema golu Jarmolenko, no austrijski vratar čita njegovu namjeru

1' Počela je utakmica!

Ukrajinske navijačice uoči početka utakmice

SASTAVI:

UKRAJINA: Bushchan - Karavaev, Zabarnyi, Matviienko, Mykolenko - Sydorchuk - Yarmolenko, Shaparenko, Zinchenko, Malinovsky - Yaremchuk

AUSTRIJA: Bachmann - Alaba, Hinteregger, Dragović, Lainer - Schlager, Laimer, Grilitsch - Sabitzer, Baumgartner - Arnautović

Nakon dva kola ljestvicu skupine C predvode Nizozemci sa šest bodova, koji su prije zadnjeg kola osigurali prvo mjesto.

Slijede Ukrajina i Austrija koje imaju po tri boda, dok je posljednja Sjeverna Makedonija bez šansi za prolazak u nokaut fazu.

Neriješeno bi moglo odgovarati za obje reprezentacije jer će Ukrajinci proći kao drugi, a Austrija bi s četiri boda i gol razlikom "0" trebala biti sigurno među četiri najbolje trećeplasirane momčadi.