20:54 / 29.06.2021.

Autor: I.Ž.K./HRT

Ukrajina zabila Švedskoj u 121. minuti i prošla u četvrtfinale!

Slavlje Ukrajinaca

U posljednjem susretu osmine finala Europskog nogometnog prvenstva reprezentacija Ukrajine je u Glasgowu nakon produžetaka pobijedila Švedsku 2:1 golom u 121. minuti.

Ukrajina je povela u 27. minuti golom Oleksandra Zinčenka, a izjednačio je Emil Forsberg u 43. minuti svojim četvrtim golom na ovom prvenstvu. Kada se već činilo kako ćemo gledati izvođenje jedanaesteraca Ukrajina je zabila za 2:1. Zinčenko je sjajno ubacio, a Artem Dovbik glavom zabio za pobjedu u prvoj minuti nadoknade drugog produžetka.

Ukrajina je u svom trećem nastupu na europskim prvenstvima prvi put prošla skupinu, a sada je otišla i korak dalje.

Ukrajinski izbornik Ševčenko izostavio je iz početnog sastava glavnoga kreativca Malinovskog, a postavio trećeg stopera.

Ukrajinci su prepustili inicijativu Šveđanima, reprezentaciji s najmanjim posjedom uopće na Euru, a prijetilli su iz protunapada. U 11. minuti udarac Jarmolenka brani Olsen, no švedski vratar je bio nemoćan u 27. minuti. Jarmolenko je na desnoj strani napravio genijlalan potez, vanjskim dijelom kopačke je servirao sjajnu loptu za Zinčenka na drugoj strani, a bočni igrač Manchester Citya je snažnim udarcem neobranjivo zabio gol.

Šveđani su izjednačili u 42, minuti nakon "rukometne" akcije, lopta je došla do njihova najboljeg strijelca Forsberga, čiji je snažni udarac pogodio ukrajinskog braniča Zabarnija i prevarila vratara Buščana.

U 55. minuti Sidorčuk je pogodio vratnicu, a samo minutu kasnije vratnicu na drugoj strani gađa Forsberg. Igrač utakmice Forsberg je u 69. minuti prošao čak četvoricu Ukrajinaca i s ruba kaznenog prostora pogodio gredu.

Nakon tih uzbuđenja utakmica je otišla u posve mirnu fazu, u kojoj kao da su obje momčadi jedva dočekale produžetke. U 98. minuti Šveđani ostaju s desetoricom nakon što je Danielson zaradio izravni crveni karton zbog grubog starta na Besedinu. Veći dio prvog produžetka prošao je u brojnim prekidima i ležanjima igrača na travnjaku u inače vrlo "miroljubivoj" utakmici s minimalnim brojem prekršaja.

Drugi produžetak su Ukrajinci ipak nastojali iskoristiti igrača više i to im je uspjelo tek u 121. minuti. Zinčenko je s lijeve strane poslao preciznu loptu na novoušlog centarfora Dovbika, koji u padu udarcem glavom pogađa za pobjedu i veliko slavlje Ukrajinaca.

Ukrajina će u četvrtfinalu 3. srpnja u Rimu igrati protiv Engleske koja je golovima Raheema Sterlinga (75) i Harryja Kanea (86) porazila Njemačku 2:0.

ŠVEDSKA - UKRAJINA 1:2

Strijelci: 0:1 Zinčenko (27), 1:1 Forsberg (43), 1:2 Dovbik (120+1)
CRVENI KARTON:  Danielsson (Šve, 98)
Pred 5.000 gledatelja na stadionu Hampden Park sudio je Orsato iz Italije.

ŠVEDSKA: Olsen - Lustig (Krafth 83), Lindelöf, Danielsson, Augustinsson (Bengtsson 83) - Larsson (Claesson 97), Ekdal, Olsson (Helander 101), Forsberg - Kulusevski (Quaison 97), Isak (Berg 97)

UKRAJINA: Buščan - Matvijenko, Zabarnjii - Krivcov, Karavajev, Stepanenko (Makarenko 95), Sidorčuk (Bezus 118), Zinčenko - Jarmolenko (Dovbik 106), Jaremčuk (Biesiedin 91, Cigankov 101), Šaparenko (Malinovskyi 61)

KRAJ UTAKMICE! UKRAJINA SE PLASIRALA U ČETVRTFINALE EURA!

120+1' GOOOL! NEVJEROJATNA ZAVRŠNICA DVOBOJA U GLASGOWU! UKRAJINA U POSLJEDNJIM TRENUCIMA DRUGOG PRODUŽETKA ZABIJA ZA 2:1! STRIJELAC DOVBIK NAKON PREKRASNOG CENTARŠUTA ZINČENKA!

118' Promjena kod Ukrajine, Roman Bezus umjesto Sidorčuka

111' Kakva prilika za Ukrajinu! Nakon sjajne lopte Malinovskog, Dovbik puca preko gola, no i da je zatresao mrežu, pogodak bi bio poništen zbog zaleđa

106' Počeo je drugi produžetak, igrači sve umorniji, evo još jedne zamjene, umjesto Jarmolenka ušao je Artem Dovbik

Kraj prvog produžetka!

101' Zbog crvenog kartona Danielsona, švedski izbornik mijenja, izlazi Kristoffer Olsson, a u igri je Filip Helander. Kod Ukrajinaca će pak Besedina zamijeniti Viktor Cigankovski

Švedska ostaje s igračem manje

99' Stigla je potvrda VAR-a, umjesto žutog, crveni karton dobio je branič Marcus Danielson, Šveđani će ostatak dvoboja biti s desetoricom na terenu

98' Žuti karton za Šveđanina Danielsona zbog grubog starta na Besedinu, čeka se provjera iz VAR sobe o mogućem crvenom kartonu

97' Mijenja i švedski izbornik Jan Andersson, u igru šalje Robina Quaisona, izlazi Dejan Kuluševski

95' Još jedna promjena kod Ukrajinaca, izlazi Stepanenko, u igri je Makarenko

91' Počeo je prvi produžetak, novi igrač na terenu je Artem Besedin koji je zamijenio Romana Jaremčuka

Kraj drugog poluvremena! Švedska i Ukrajina igrat će produžetke u Glasgowu!

89' Kuluševski je pobjegao obrani, no stigli su ipak braniči Ukrajine blokirati njegov pokušaj

85' Požutio je i danas sjajni Forsberg

83' Dvije promjene kod Šveđana, izlaze Lustig i Augustinsson, ulaze Krafth i Bengtsson

79' Prvi žuti karton za Ukrajince, dobio ga je Jarmolenko

78' Primirila se malo utakmica, a Šveđani i dalje imaju veći posjed lopte

70' Kuluševski je dobio prvi žuti karton na utakmici

69' Nova prilika za Švedsku! Forsberg se sjajno riješio dvojice čuvara, no pogodio je gredu pa rezultat ostaje 1:1

67' Jarmolenko nije dobro pucao u sjajnoj prilici, Olsen brani

66' Nakon kornera Švedske lopta je došla do Kuluševskog koji lijepo gađa, no brani ukrajinski vratar

60' Isak se našao u sjajnoj prilici, no nije pogodio. A i pomoćni sudac podigao je zastavicu označivši zaleđe

56' Vratnica i na drugoj strani! Sjevnuo je napad Švedske, Isak je izbacio Forsberga u šansu koji gađa suprotni kut i pogađa stativu

55' Kakva prilika Ukrajine! Jarmolenko je pronašao Sidorčuka koji pogađa vratnicu

54' Sebastian Larsson okušao je svoj udarac nakon dodavanja Forsberga, no nije bio precizan

52' Šveđani dominiraju posjedom u drugom dijelu, uz par opasnih izleta Ukrajinaca prema protivničkom golu. Ipak, bez ozbiljnijih udaraca

46' Počelo je drugo poluvrijeme! Nije bilo izmjena ni na jednoj strani

Kraj prvog poluvremena!

43' ŠVEDSKA STIŽE DO IZJEDNAČENJA! STRIJELAC FORSBERG!

27' GOL U GLASGOWU! UKRAJINA VODI GOLOM ZINČENKA! Sjajna asistencija Jarmolenka koji je proslijedio loptu za Zinčenka, a ovaj snažnim udarcem pogađa mrežu. To mu je sedmi gol u ukrajinskom dresu.

Šut Romana Jaremčuka

11' Dobra kombinacija Ukrajinaca, Jaremčuk puca, no njegov udarac brani švedski vratar Olsen

Mikola Šaparenko

9' Šaparenko šutira iz daljine, ali njegov udarac je neprecizan

1' Talijanski sudac Daniele Orsato dao je znak za početak utakmice!