09:16 / 31.05.2018.

Autor: A.M./HRT

Poljski kvalifikant namučio Čilića u drugom kolu Roland Garrosa

Marin Čilić (Screenshot: HRT)

Najbolji hrvatski tenisač Marin Čilić je za dva sata i 50 minuta igre u drugom kolu Roland Garrosa teže od očekivanja svladao poljskog kvalifikanta.
Najbolji hrvatski tenisač Marin Čilić je za dva sata i 50 minuta igre u drugom kolu Roland Garrosa teže od očekivanja svladao poljskog kvalifikanta Huberta Hurkaczsa sa 6:2, 6:2, 6:7 (3) i 7:5. Dvoboj je bio podijeljen u dva dijela, u prva dva seta Hrvat je bio odličan i izgledalo je da neće imati problema s Poljakom, no u trećem setu je počeo griješiti. U njemu je napravio čak 26 neprisiljenih pogrešaka od ukupno 52 u cijelom meču, što je platio gubitkom servisa u šestom gemu i kasnije gubitkom 13. igre. Ipak, kod 5:5 u četvrtoj dionici u idealnom je trenutku došao do breaka i potom servirao za pobjedu. Čilić je u cijelom dvoboju iskoristio samo šest od 26 prilika za oduzimanje početnog udarca. Četvrti igrač svijeta  nije idealno ušao u meč, mučio se od početka sa servisom, pa je kod 2:2 Poljak došao do prve break-lopte, koju je Hrvat ipak spasio. Nakon toga zagrijao se i osvojio četiri gema u nizu te je odjurio do 6:2 i dobio je lako prvi set, i to usprkos lošem postotku prvog servisa, ispod 45 posto. Kod vodstva 2:1 u drugom setu Čilić je došao do tri break-lopte (0:40), a iskoristio je ovaj put treću, povevši 3:1. Nakon toga je u sličnom stilu okončao i drugu dionicu s identičnim rezultatom - 6:2. Na početku trećeg seta pao je Čilić u igri, već u prvih pet gemova napravio je više neprisiljenih pogrešaka nego u prva dva seta zajedno, pa je Poljak došao do svog prvog breaka u meču - 2:3. Odmah u sljedećem gemu došao je Hrvat do 15:40 i zahvaljujući Hurkaczevom promašaju ekspresno je uzvratio breakom za 3:3. Kod 4:3 Marin je imao više prilika za  oduzimanje početnog udarca, no Hurkacz se izvukao asevima, a i Čilić je na ključnim loptama redovito griješio, pa smo došli do 6:6 i 13. igre, iako je naš predstavnik imao meč-loptu (30:40) u 12. gemu, ali nizom promašaja ispustio je tada dobru priliku. U tie-breaku Hurkacz je poveo 2-0 i 5-2, a kod 6-3 je iskoristio prvu set-loptu za 7:6 (3) u trećoj dionici. U četvrtom setu 188. tenisač svijeta se ravnopravno nosio s Čilićem sve do 5:5, a tada je u idealnom trenutku četvrti tenisač svijeta došao do vodstva 0:40. Kao i u prethodnom servis-gemu, Hurkacz je sjajnim servisima sve spasio i izjednačio na 40:40, u ovom meču nije bilo jednostavnog poena. Došao je potom naš tenisač do četvrte break-šanse, ukupno sedme u četvrtom setu, koju šalje - u mrežu. Napokon mu je s tri uzastopne pogreške Poljak, nakon što je on sam propustio sve moguće i nemoguće prilike, poklonio break i servis za meč.  U ključnom servis-gemu Međugorac je poveo 30:0, ali uslijedile su tri nove neprisiljene pogreške i break-lopta Hurkacza. Izvukao je to ipak nekako Marin i došao do druge meč-lopte, koju je i iskoristio! Izborio je dvoboj s Johnsonom u trećem kolu, ali ima puno toga za popraviti u svojoj igri ako želi nešto ozbiljnije napraviti na ovogodišnjem French Openu. Amerikanac Steve Johnson, inače  46. na ATP ljestvici, je u drugom kolu s 4:6, 7:6 (5), 6:2 i 6:2 pobijedio Nijemca Jan-Lennarda Struffa. Čilić ima odlična iskustva s 28-godišnjim Amerikancem kojega je pobjeđivao u sva četiri dosadašnja meča, ali ovo će biti njihov prvi dvoboj na zemljanoj podlozi.