Marin Čilić u polufinalu Roland Garrosa!

16:40 / 01.06.2022.

Autor: I.Ž.K./HRT

Marin Čilić plasirao se u polufinale Roland Garrosa! Najbolji hrvatski tenisač u četvrtfinalu drugog Grand Slama sezone je nakon velike borbe u pet setova svladao Rusa Andreja Rubljova sa 5:7, 6:3, 6:4, 3:6, 7:6 (10-2)!

Ulaskom u polufinale Čilić je ostvario najveći uspjeh na Roland Garrosu. Do sada je dva puta stigao do četvrtfinala (2017., 2018.), no oba puta je ispao. Prije pet godina izbacio ga je Švicarac Stan Wawrinka, a godinu dana kasnije Argentinac Juan Martin del Potro.

Posljednje polufinale na nekom od Grand Slama Čilić je igrao 2018. kada je dogurao do finala Australian Opena.

Bio je to sedmi međusobni susret između 33-godišnjeg Čilića i 24-godišnjeg Rubljova i treća Čilićeva pobjeda.

U prvom setu oba su tenisača držala svoj servis do rezultata 5:5. Rubljov je kod 3:3 imao tri break lopte, no Marin se izvukao. Nažalost, kod rezultata 5:5, ruski tenisač je došao do nove lopte za obrat i ovoga puta nije propustio priliku stigavši do vodstva 6:5. U idućem gemu je bez izgubljenog poena zaključio set sa 7:5.

Marin je sjajno ušao u drugi set, uz rani break je poveo sa 3:0, imao je 4:1 i 5:2. Kod rezultata 5:3 je iskoristio petu set loptu za 6:3 i 1-1 u setovima.

Čilić je nastavio s odličnom igrom i u trećem setu. Kod 2:2 je imao dvije break lopte, nažalost nije ih iskoristio. No vrlo brzo je uslijedila nova prilika. Kod 3:3 je stigao do nove break prilike i ovaj put je bio uspješan. Break prednosti je zadržao do kraja seta i rezultatom 6:4 stigao do vodstva 2-1 u setovima.

Marin Čilić

Marin Čilić

U četvrtom setu Čilić i Rubljov su držali servise do rezultata 4:3. Rus tada radi break za 5:3, a zatim osvaja servis za 6:3 i 2-2 u setovima.

U odlučujućem, petom setu gledali smo pravu dramu. Tenisači su bili sigurni na svojim servisima i do 5:4 nije bilo prilika za obrat. U desetoj igri Čilić je stigao do meč-lopte, no Rus se izvukao i osvojio gem za 5:5. U idućem gemu Rus je imao break loptu, ali je Čilić uspio osvojiti gem za vodstvo 6:5. Nakon što je Rubljov osvojio svoj servis, susret je otišao u trinaestu igru.

Od ove godine u odlučujućem setu kod 6:6 u gemovima igra se tie-break do 10 poena. Prvi je do prednosti stigao Čilić napravivši mini break za 4:2, a zatim fantastičnom igrom nanizao još šest poena za 10-2 i plasman u polufinale.

Najbolji hrvatski tenisač u polufinalu će igrati protiv boljeg iz norveško-danskog ogleda u kojemu se sastaju Casper Ruud i Holger Rune.

Prvi polufinalni par već je poznat - za finale će se boriti Rafael Nadal i Alexander Zverev. Španjolac je u okršaju teniskih velikana svladao Novaka Đokovića sa 6:2, 4:6, 6:2, 7:6 (4), dok je Nijemac bio bolji od mlade španjolske zvijezde Carlosa Alcaraza sa 6:4, 6:4, 4:6, 7:6 (7).

ROLAND GARROS, ČETVRTFINALE:

ANDREJ RUBLJOV (7) - MARIN ČILIĆ (20) 7:5, 3:6, 4:6, 6:3, 6:7 (2-10)

MARIN ČILIĆ JE U POLUFINALU ROLAND GARROSA!

Ekspresno je Rubljov dobio gem s jednim izgubljenim poenom! O putniku u polufinale odlučit će tie-break petog seta!

Mučio se Čilić dugo u 11. gemu, ali uspio je zadržati servis i vodi 6:5!

Čilić je imao meč-loptu na servis Rubljova, koji se uspio spasiti i izjednačiti na 5:5!

Čilić prepušta jedan poen Rubljovu i odlazi na 5:4! Rus će servirati za ostanak u meču

Najbolji hrvatski tenisač asom u sedmom gemu odlučujućeg seta stiže do 4:3, a neobranjivim servisom uzvraća i Rus za 4:4

Sada Čilić malo sigurniji na servisu, Rubljovu prepustio jedan poen, ali siguran je i ruski igrač, 3:3

Svoj servis drži i ruski tenisač, 2:2

Nešto više od pet minuta trajao je treći gem odlučujućeg seta, a Čilić je uspio zadržati svoj početni udarac i povesti 2:1

Odlučujući set otvorio je Čilić osvojenim gemom na svoj servis, a siguran na svom početnom udarcu je i Rubljov

Dobio je Rus sljedeća tri gema, pri čemu je uzeo servis Čiliću i osigurao ostanak u meču! O putniku u polufinale odlučit će peti set!

Pritisnuo je Rubljov Čilića, zna da mora dobiti ovaj set ako želi ostati u igri za polufinale, ali Marin drži svoj servis, 3:3

Rus siguran, ne prepušta Čiliću nijedan poen, asom završava gem za vodstvo 3:2

Dobio je ruski tenisač i drugi gem u četvrtoj dionici, Čilić mu je uzeo jedan poen, uslijedio je isti scenarij u sljedećem gemu u obrnutim ulogama, 2:2 u četvrtom setu

Četvrti set sigurnim servisom i bez izgubljenog poena osvaja Rubljov, a istom mjerom uzvraća Čilić

ČILIĆ IMA 2-1 U SETOVIMA! Nije dobro Čilić otvorio svoj servis gem, prva dva poena uzeo je Rus, Čilić osvaja sljedeća tri i ima set loptu! Spašava se Rubljov, ali onda još dva poena u nizu za Čilića koji uzima drugi set!

Dobio je Čilić svoj servis, otišao na 5:3, pritisnuo Rubljova u sljedećem gemu koji ipak uzima Rus, ali sada servira hrvatski tenisač za vodstvo od 2-1 u setovima!

Napada Čilić! Ima dvije break lopte i odmah koristi prvu! Vodi 4:3 i sada je na servisu!

Tri asa Čilića uz jedan izgubljeni poen i izjednačenje na 3:3

Propustio je Čilić dvije break lopte u petom gemu, namučio Rusa koji ipak osvaja gem i vodi 3:2

Marin Čilić u dvoboju protiv Andreja Rubljova

Projurio je Čilić četvrtim gemom, ostavio Rubljova bez poena za 2:2

Siguran na servisu bio je i Čilić za 1:1, a onda i Rubljov osvaja gem na svoj početni udarac i vodi 2:1 u trećem setu

Treću dionicu otvorio je Rus sigurnim servisom, Čilić je uzeo tek jedan poen

Odlično je Čilić otvorio servis za set, poveo 40-0, ali Rus uzvraća s tri poena i stiže do izjednačenja, jednu prednost Rubljov je uspio anulirati, ali ne i drugu - Čilić osvaja drugi set sa 6:3!

Sigurna igra Rubljova u osmom gemu, smanjuje zaostatak na 3:5, ali sada slijedi Čilićev servis za drugi set

Nakon 0-30, Čilić osvaja četiri uzastopna poena za vodstvo od 5:2, jedan gem nedostaje mu za izjednačenje u setovima

Muči se i Rubljov, Čilić ima break loptu, ali Rus se spašava i osvaja gem

Namučio se malo Čilić, ali ipak osvaja svoj servis i drži break prednosti, ima 4:1

Rubljov ovaj put siguran na svom početnom udarcu, smanjuje zaostatak na 1:3 u drugom setu

Treći gem drugog seta, servira Čilić, Rubljov osvaja prvi poen, Čilić uzvraća s tri poena zaredom, ali ne da se Rus koji uzima sljedeća dva poena za izjednačenje. Odužio se ovaj gem, a hrvatski igrač tek nakon treće prednosti osvaja svoj početni udarac za vodstvo 3:0

Break Čilića! Rubljov je servirao, naš tenisač stigao na 15-40 i iskoristio drugu break loptu za vodstvo od 2:0 na početku drugog seta!

Čilić servira na početku drugog seta, ima 40-0 i čini se da će lako uzeti gem, no Rubljov osvaja tri poena za izjednačenje, ne da se hrvatski igrač, stiže do prednosti i uzima prvi gem u drugoj dionici

Brzinski je Rubljov priveo set kraju, bez izgubljenog poena osvaja gem za 7:5 u prvom setu

Pritisak se Rubljovu konačno isplatio, uzeo je servis Čiliću koji je na svoj početni udarac u ovom gemu osvojio samo jedan poen, Rus vodi 6:5 i servira za prvi set

Andrej Rubljov

Dobio je Čilić prvi poen u desetom gemu na servis Rubljova, koji ipak osvaja gem za izjednačenje, 5:5

Opet napad Rusa rezultira s dvije break lopte, ali Čilić se opet spašava, osvaja servis i nadomak je prvog seta, vodi 5:4

Dva poena je izgubio Rubljov koji drži svoj servis i izjednačuje na 4:4

Marin Čilić u dvoboju protiv Rubljova

Napao je Rubljov Čilićev servis u sedmom gemu, stigao do 15-40, imao dvije break lopte, no obje je hrvatski tenisač spasio izjednačivši na 40-40, Rus potom opet osvaja poen, ima novu prednost. Čilić uzvraća s dva poena u nizu, no ne uspijeva završiti gem, nakon novog izjednačenja Čilić ipak teškom mukom uzima gem za vodstvo 4:3

Malo se i Rubljov morao pomučiti za gem na svoj početni udarac, izjednačuje na 2:2, a Čilić potom uz jedan izgubljeni poen lako do novog vodstva od 3:2 u prvom setu

Uspio je Čilić dobiti treći gem u meču, imao je 40-15, no Rubljov je zaprijetio, stigao do izjednačenja, ali najbolji hrvatski tenisač ipak osvaja svoj servis i vodi 2:1

Svoj servis osvaja i Rubljov, 1:1