Emotivna poruka igrača Irana nakon remija s Belgijom

22.06.2026.

15:36

Autor: M.Z./HRT/Hina

Članovi iranskog trenerskog tima tijekom intoniranja nacionalnih himni
Članovi iranskog trenerskog tima tijekom intoniranja nacionalnih himni
Foto: Daniel Cole / REUTERS

 Iranski igrači ostavili su rukom pisanu poruku u svlačionici nakon što su u nedjelju odigrali 0-0 s Belgijom, zahvalivši Los Angelesu na "gostoprimstvu", unatoč teškim uvjetima s kojima se reprezentacija suočava na Svjetskom prvenstvu.

Usred sukoba na Bliskom istoku, Iran se suočio s neviđenim ograničenjima za svoja dva susreta skupine G u Inglewoodu.

Morali su putovati iz svog baznog kampa u Meksiku u Sjedinjene Države manje od dana prije početka utakmica i vratiti se odmah nakon utakmica.

Nakon početnog neriješenog rezultata 2-2 s Novim Zelandom, izbornik Amir Ghalenoei rekao je da je Iran bio "najugnjetavanija" reprezentacija na Svjetskom prvenstvu.

Na konferenciji za novinare nakon utakmice u nedjelju, Ghalenoei je dodao da su rat u Iranu i vizna ograničenja značili da je momčad "na ovo Svjetsko prvenstvo stigla u najgorem zamislivom mogućem stanju".

Iranski igrači poslali emotivnu poruku nakon nastupa


Unatoč tome, Iran je do sada dobro igrao na turniru i ulazi u svoj posljednji susret protiv Egipta u subotu u Seattleu s prilikom da se prvi put kvalificira za nokaut fazu.

- Došli smo u Los Angeles s ponosom, natjecali se s čašću i odlazimo dostojanstveno, stajalo je u poruci iranskih igrača iz svlačionice. Hvala vam, Los Angeles, na gostoprimstvu. I hvala svakom Irancu koji je dao svoje srce, glas i dušu za Iran u ovih 180 minuta, dodali su igrači.

U poruci se također spominje napad na školu u Minabu prvog dana rata sa Sjedinjenim Državama, u kojem je ubijeno 168 djevojčica.

- Neka mir, poštovanje i prijateljstvo prevladaju među svim narodima, pisalo je na kraju poruke. 

Ranije su se čuli zvižduci upućenu iranskoj himni s dijelova stadiona koje koriste NFL timovi Los Angeles Ramsi i Chargersi.

Najveća svjetska iranska dijaspora prisutna je u južnoj Kaliforniji, a mnogi od njih protive se vladi Islamske Republike, koja je žestoko suzbijala prosvjede Iranaca ranije ove godine.

Stara iranska zastava korištena prije Islamske revolucije 1979. ponovno je uočena na stadionu, kao i transparent "Slobodni Iran".

Iranski dužnosnici rekli su da će momčad u takvim slučajevima trebati napustiti teren, ali baš kao i u prvoj utakmici, igrači su se držali nogometa.

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!