Belgiji je odobreno pravo na žalbu protiv odluke FIFA-e o suspenziji kazne zabrane igranja jedne utakmice izrečene napadaču američke reprezentacije Folarinu Balogunu, piše The Athletic.
06.07.2026.
10:34
Autor: I.L./HRT/Hina
Belgiji je odobreno pravo na žalbu protiv odluke FIFA-e o suspenziji kazne zabrane igranja jedne utakmice izrečene napadaču američke reprezentacije Folarinu Balogunu, piše The Athletic.
Balogun je trebao propustiti utakmicu osmine finala u ponedjeljak nakon što je dobio izravan crveni karton, koji je povlačio za sobom automatsku suspenziju od jedne utakmice. No FIFA je u nedjelju objavila da je ta zabrana igranja suspendirana.
Ta je odluka potaknula široku raspravu te priopćenje Kraljevskog belgijskog nogometnog saveza (RBFA) u kojem se navodi da savez razmatra "sve potencijalne opcije".
Prema pisanju The Athletica, RBFA je službeno zatražio od FIFA-e preispitivanje slučaja, što im je i odobreno. Od RBFA-a i Američkog nogometnog saveza (U.S. Soccer) navodno je zatraženo da dostave svoja očitovanja do 5 sati ujutro po pacifičkom vremenu točno 12 sati prije predviđenog početka utakmice na stadionu u Seattleu.
Za razmatranje slučaja odabran je član FIFA-ine žalbene komisije, navodi se u izvještaju. Taj član nije povezan ni s jednim savezom unutar UEFA-e ili CONCACAF-a.
Belgiji nije zajamčeno da će odluka biti donesena prije utakmice koja se igra noćas u 2.
Balogun trenutačno ima pravo nastupa i očekuje se da će započeti utakmicu. Taj 25-godišnjak postigao je tri pogotka na ovom Svjetskom prvenstvu, najviše u momčadi uključujući onaj koji se pokazao pobjedničkim u utakmici protiv Bosne i Hercegovine prošle srijede.
Ipak, Balogunu je poslije dodijeljen crveni karton nakon provjere putem VAR-a. Trebao je propustiti utakmicu protiv Belgije sve do iznenađujuće odluke FIFA-e u nedjelju.
Predsjednik Donald Trump navodno je nazvao predsjednika FIFA-e Giannija Infantina kako bi zatražio preispitivanje slučaja, a u proces su bili uključeni i ministar trgovine Howard Lutnick te drugi dužnosnici Bijele kuće. Trump je pohvalio odluku u objavi na platformi Truth Social, napisavši: - Hvala FIFA-i što je učinila pravu stvar i ispravila veliku nepravdu!
Na crveni karton ili suspenziju službeno se nije moguće žaliti. FIFA je, međutim, u nedjelju na svojoj internetskoj stranici objavila priopćenje o primjeni pravilnika u ovom slučaju: Na temelju članka 27. Disciplinskog kodeksa (FDC), izvršenje automatske suspenzije za američkog igrača Folarina Baloguna odgađa se uz uvjetnu kaznu u trajanju od jedne (1) godine.
Američki nogometni savez objavio je vlastito priopćenje u povodu te odluke: - Prihvaćamo odluku Disciplinske komisije i drago nam je što Folarin Balogun ima pravo nastupa na sutrašnjoj utakmici.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!

Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora