08:30 / 13.01.2021.

Autor: K.L./Hina/HRT

Počinje rukometna ludnica: Sve o Svjetskom prvenstvu u Egiptu

Foto: Srecko Niketic/PIXSELL

Foto: Srecko Niketic/PIXSELL

Foto: - / PIXSELL

Danas počinje 27. Svjetsko rukometno prvenstvo koje se održava u Egiptu, a traje do posljednjeg dana u mjesecu.
Danas počinje 27. Svjetsko rukometno prvenstvo koje se održava u Egiptu, a traje do posljednjeg dana u mjesecu. ➡️ Rukometni kaos: Nakon Češke od SP-a odustali i Amerikanci ➡️ Rukometaši doputovali u Egipat: Lijepo je biti tu

Prvi put na Svjetskom prvenstvu nastupit će 32 reprezentacije, umjesto 24, a i prvi put zbog epidemioloških mjera neće biti gledatelja.

Zbog koronavirusa i pozitivnih slučajeva u reprezentaciji od nastupa su neposredno uoči natjecanja odustale Češka i Sjedinjene Američke države.  

Međunarodna rukometna federacija stavila je šest momčadi u pripravnost u slučaju da se povuku druge momčadi, a na njemu su osim Sjeverne Makedonije i Švicarska, koje su ušle u natjecanje, još i Nizozemska, Crna Gora, Ukrajina i Srbija.

U Egiptu nastupa i hrvatska rukometna reprezentacija, a suparnici u skupini C koja se igra u Aleksandriji bit će nam Katar, Japan i Angola.

Najbolje tri iz svake skupine prolaze u drugi krugi krug i prenose osvojene bodove. U drugom krugu natjecanja Hrvatska se "križa" sa skupinom D u kojoj se nalazi aktualni svjetski prvaci Danci te Argentina, Bahrein i Kongo.

Dvije najbolje reprezentacije iz drugog kruga prolaze u četvrtfinale kada počinje nokaut faza turnira.

Umjesto dosadašnjih 16, svaka reprezentacija može imati 20 igrača u kadru, a debitanti na svjetskoj smotri su Urugvaj, Zelenortski Otoci i Kongo.

Francuski rukometaši najuspješniji su u povijesti svjetskih prvenstava sa šest naslova, dok je Hrvatska jednom bila svjetski prvak.

Hrvatski rukometaši dosad su nastupili na 13 svjetskih prvenstava i pritom osvojili jedno zlato, tri srebra i jednu brončanu medalju.

Najveći uspjeh naši su rukometaši ostvarili 2003. u Portugalu osvojivši prvo i do sada jedino svjetsko rukometno zlato. Odabranici Line Červara su turnir otvorili šokantnim porazom od Argentine (29-30), a potom nanizali osam pobjeda za veliko slavlje.

Hrvatska je još tri puta stigla do finala (1995, 2005, 2009) i sva tri puta je poražena.

Raspored utakmica svjetskog rukometnog prvenstva koje se održava u Egiptu od 13. do 31. siječnja.

SKUPINA A (Njemačka, Mađarska, Urugvaj, Zelenortski otoci)
15. siječnja:
18:00 Njemačka - Urugvaj
20:30 Mađarska - Zelenortski otoci
17. siječnja:
18:00 Njemačka - Zelenortski otoci
20:30 Mađarska - Urugvaj
19. siječnja:
18:00 Urugvaj - Zelenortski otoci
20:30 Mađarska - Njemačka
SKUPINA B (Španjolska, Tunis, Poljska, Brazil)
15. siječnja:
18:00 Španjolska - Brazil
20:30 Tunis - Poljska
17. siječnja:
18:00 Tunis - Brazil
20:30 Poljska - Španjolska
19. siječnja:
18:00 Španjolska - Tunis
20:30 Brazil - Poljska
SKUPINA C (HRVATSKA, Japan, Angola, Katar)
15. siječnja
15:30 Katar - Angola
18:00 HRVATSKA - Japan
17.siječnja
15:30 Katar - Japan
18:00 HRVATSKA - Angola
19. siječnja
15:30 Japan - Angola
18:00 HRVATSKA - Katar
SKUPINA D (Danska, Argentina, DR KOngo, Bahrein)
15. siječnja:
18:00 Argentina - DR Kongo
20:30 Danska - Bahrein
17. siječnja:
18:00 Argentina - Bahrein
20:30 Danska - DR Kongo
19. siječnja:
18:00 DR Kongo - Bahrein
20:30 Danska - Argentina
SKUPINA E (Francuska, Norveška, Austrija, SAD)
14. siječnja
18:00 Austrija - SAD
20:30 Norveška - Francuska
16. siječnja
18:00 Francuska - Austrija
20:30 SAD - Norveška
18. siječnja:
18:00 Francuska - SAD
20:30 Norveška - Austrija
SKUPINA F (Island, Portugal, Maroko, Alžir)
14. siječnja:
18:00 Alžir - Maroko
20:30 Island - Portugal
16. siječnja:
18:00 Maroko - Portugal
20:30 Island - Alžir
18. siječnja:
18:00 Portugal - Alžir
20:30 Island - Maroko
SKUPINA G (Švedska, Egipat, Čile, Češka)
13. siječnja:
18:00 Egipat - Čile
14. siječnja:
20:30 Švedska - Češka
16. siječnja:
18:00 Egipat - Češka
23:30 Švedska - Čile
18. siječnja:
18:00 Češka - Čile
20:30 Švedska - Egipat
SKUPINA H (Slovenija, Rusija, Južna Koreja, Bjelorusija)
14. siječnja
15:30 Rusija - Bjelorusija
18:00 Slovenija - Južna Koreja
16. siječnja
15.30 Bjelorusija - Južna Koreja
18:00 Rusija - Slovenija
18. siječnja
15:30 Južna Koreja - Rusija
18:00 Slovenija - Bjelorusija
DRUGI KRUG
SKUPINA I (A i B)
1. kolo - 21. siječnja:
A1 - B2
B1 - A2
A3 - B2
2. kolo - 23. siječnja:
A2 - B3
B2 - A1
A3 - B1
3. kolo - 25. siječnja:
B1 - A1
B2 - A2
B3 - A3
Skupina II (C i D)
1. kolo - 21. siječnja:
C1 - D2
D1 - C2
C3 - D2
2. kolo - 23. siječnja:
C2 - D3
D2 - C1
C3 - D1
3. kolo - 25. siječnja:
D1 - C1
D2 - C2
D3 - C3
Skupina III (E i F)
1. kolo - 20. siječnja:
E1 - F2
F1 - E2
E3 - F2
2. kolo - 22. siječnja:
E2 - F3
F2 - E1
E3 - F1
3. kolo - 24. siječnja:
F1 - E1
F2 - E2
F3 - E3
Skupina IV (G i H)
1. kolo - 20. siječnja:
G1 - H2
H1 - G2
G3 - H2
2. kolo - 22. siječnja:
G2 - H3
H2 - G1
G3 - H1
3. kolo - 24. siječnja:
H1 - G1
H2 - G2
H3 - G3
ČETVRTFINALE (27. siječnja)
1I - 2III (A)
1III - 2I (B)
1II - 2IV (C)
1IV - 2II (D)
POLUFINALE (29. siječnja)
Pobjednik A - Pobjednik B
Pobjednik C - pobjednik D
UTAKMICA ZA 3. MJESTO - 31. siječnja
FINALE - 31. siječnja

Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!