21:59 / 18.12.2020.

Autor: A.M./HRT/Hina

Hrvatice s Danskom za broncu, finale Francuska - Norveška

Line Haugsted i Nora Mork (Foto: Ritzau Scanpix via REUTERS/Henning Bagger)

Rukometašice Norveške pobijedile su u drugom polufinalnom susretu Europskog prvenstva Dansku s 27:24 te su izborile finalni okršaj s braniteljicama naslova Francuskinjama.
Rukometašice Norveške pobijedile su u drugom polufinalnom susretu Europskog prvenstva Dansku s  27:24 te su izborile finalni okršaj s braniteljicama naslova Francuskinjama, koje su ranije s 30:19 nadvisile Hrvatsku.
U utakmici za treće mjesto Hrvatska će se tako u nedjelju u 15.30 sastati s Danskom i probati doći do prvog odličja na velikim natjecanjima. Danska je triput osvajala europsko prvenstvo, od toga dvaput kao domaćin natjecanja, a dvaput je gubila u finalu. Dankinje su dvaput bile i u borbi za brončano odličje, ali su oba puta izgubile. Dankinje su u današnjem polufinalu bolje počele utakmicu, povele su i s "plus četiri", a na poluvremenu su vodile 13:10. No početkom drugog poluvremena Norveška je izjednačila i igralo se tako do posljednjih 12 minuta u koje su reprezentacije ušle izjednačene (21:21). Norvežanke su bile preciznije i efikasnije u završnici, napravilesu seriju 6-1 za 27:22 i  zasluženo su 11. put izborile nastup u finalu, dok će Danska treći put u borbu za broncu.

Norvežanke je do pobjede predvodila Nora Mork sa šest pogodaka, a vratarke Solberg i Lunde su zajedno imale 11 obrana. Bidstrup je sa sedam golova bila najefikasnija igračica Danske, čija je vratarka Sandra Toft imala 12 obrana. Osmi put zaredom na velikim natjecanjima Norveška je nadvisila Dansku i nakon dva velika natjecanja bez osvojene medalje ovdje su je norveške rukometašice osigurale. U nedjelju od 18 sati o naslovu europskih prvakinja odlučivat će tako braniteljice naslova Francuskinje i Norvežanke, jedine dvije neporažene reprezentacije na ovom EP-u, kojem je Norveška trebala biti sudomaćin.
Norvežanke su rekorderke sa sedam naslova europskih prvakinja iz deset dosadašnjih nastupa u finalima. Dvaput su gubile od Dankinja na prvenstvima kojima je Danska bila domaćin, a izgubile su i finale 2012. u Srbiji od Crne Gore, u utakmici s dva produžetka. Norveška ima i jednu broncu.
Francuskinje će drugi put zaredom igrati u finalu. Prije dvije godine su pred svojima navijačima u finalu nadigrale Ruskinje (24:21).