14:37 / 23.02.2019.

Autor: M.M./Hina

SP skijaško trčanje: Roethe ispred Bolšunova i Sundbyja u skiatlonu

Ilustracija (Armin Durgut/PIXSELL)

Norvežanin Sjur Roethe osvojio je naslov svjetskog prvaka u skijaškom trčanju u disciplini skiatlon na 30 kilometara.
Norvežanin Sjur Roethe osvojio je naslov svjetskog prvaka u skijaškom trčanju u disciplini skiatlon na 30 kilometara (15 kilometara klasičnim načinom + 15 kilometara slobodnim načinom) na SP u Seefeldu. On je u sprinterskoj završnici za jednu desetkinku nadvisio srebrnog Rusa Aleksandra Bolšunova, dok je broncu osvojio još jedan Norvežanin Martin Johnsrud Sundby s osam desetinki zaostatka.

Iskusni Sundby u posljednjem se kilometru pokušao odvojiti od pratitelja znajući da je najslabiji sprinter u vodećoj skupini, no u niti jednom trenutku nije uspio ostvariti prednost veću od 10-ak metara te je u samoj završnici ponovno ostao bez zlata.

Za Roethea (30) je ovo tek druga individualna medalja u karijeri s velikih natjecanja, prije šest godina je bio brončani u skiatlonu na SP u Val di Fiemmeu, dok su Bolšunov i Sundby još jednom ostali bez najsjajnijeg odličja.

Mladom Bolšunovu (22) ovo je prvo SP, no prošle je godine na ZOI u Pjongčangu osvojio tri srebra i jednu broncu, dok je Sundbyju (34) ovo treća medalja u skiatlonu sa SP-a, nakon dva srebra (Val di Fiemme 2013, Lahti 2017), a usto ima i srebro u ovoj disciplini iz Pjongčanga prošle godine te broncu iz Sočija 2014. U svojoj riznici Sundby ima i po srebro i broncu sa 15km klasično, no zlata je osvajao samo kao član norveške štafete.

Branitelj naslova iz Lahtija otprije dvije godine, Rus Sergej Ustjugov utrku je okončao na devetom mjestu sa 1:09.4 minute iza Roethea.

1. Sjur Roethe (Nor)             1:10:21.8