21:44 / 24.06.2021.

Autor: I.L./HRT

Maričić zlatni, Kardašević srebrna

Vitomir Maričić na postolju

Drugi dan Svjetskog prvenstva u ronjenju na dah koje se održava u Beogradu završio je uspješno za hrvatske predstavnike.

Riječanin Vitomir Maričić osvojio je zlatnu medalju u disciplini dinamika s perajama.

Aktualni svjetski rekorder u ovoj disciplini Maričić je ostvario rezultat od 254,3 metara i za svega 10 centimetara bio bolji od Rusa Mihaila Briantceva, dok je broncu osvojio Kinez William Ming Jin s 250 metara. Hrvoje Škorić zauzeo je četvrto mjesto s rezultatom 220 metara, dok je Boris Milošić ostvario 200 metara.

U ženskoj konkurenciji Talijanka Cristina Francone bila je očekivano prva izronivši 234,7 metara i postavila još jedan svjetski rekord. Hrvatica Mirela Kardašević zauzela je odlično drugo mjesto s preronjena 232 metra. Treće mjesto zauzela je Ekvadorka Maria Veronica Cordoba Manchena s 209 metara.

Hrvatska reprezentacija u ronjenju na dah

Ovo je najbrojnije svjetsko bazensko prvenstvo do sada i karakteriziraju ga teški uvjeti zbog vrućine u Beogradu, ali i izuzetno napete završnice, jer zbog promjene pravila najbolji sportaši istovremeno startaju i rezultati su jako blizu, a nerijetko završavaju i gubitkom svijesti.

Hrvatska je prvi dan otvorila s dvije zlatne medalje, Vanja Peleš iz Zagreba je u disciplini bez peraja briljirao s 226 metara ispred dva Francuza – Buordille i Elua, dok je Vitomir Maričić završio na 4. mjestu. U ženskoj konkurenciji Mirela Kardašević ronila je 191 metara za zlatnu medalju ispred Poljakinja Solich-Talanda i Kozerska.