Makarainen nakon drame do trećeg Globusa, četvrti "Grand Slam" Fourcadea

-

-

U posljednjoj utrci sezone pobijedila je Bjeloruskinja Darja Domračeva.
Finkinja Kaisa Makarainen treći je put u karijeri osvojila naslov ukupne pobjednice Svjetskoga kupa u biatlonu. Do trećeg Velikog kristalnog globusa stigla je nakon iznimno dramatične posljednje utrke sezone održane u ruskom Tjumenu u nedjelju, masovnog starta na 12.5 kilometara, u kojoj je nadoknadila pet bodova zaostatka za Slovakinjom Anastazijom Kuzminom i na kraju slavila s tri boda prednosti.

Uoči posljednje utrke sezone Kuzmina je imala 789, a Makarainen 784 boda te se očekivalo kako će obje u posljednjoj utrci biti u borbi za jedno od prva tri mjesta i kako će Svjetski kup osvojiti ona biatlonka koja bude uspješnija u posljednjoj utrci. No, veliki pritisak utjecao je na obje trkačice koje su previše puta griješile, obje su promašile po tri mete te je na kraju o pobjednici odlučivala brzina trčanja u posljednja dva i pol kilometra.

Makarainen je promašila dvije mete na trećem od četiri pucanja nakon čega je pala na tek 20. mjesto, dok je Kuzmina nakon trećeg pucanja bila peta i činilo se kako je Slovakinja u dobitnoj poziciji. No, na posljednjem pucanju Kuzmina je imala jedan promašaj, dok je Makarainen pogodila svih pet meta te su njih dvije u posljednji krug ušle zajedno, Kuzmina osma, a Makarainen deveta sa samo 1.8 sekundi iza svoje konkurentice.

U posljednjem krugu Makarainen je imala više snage, bila je za 20 sekundi brža od Kuzmine i popravila je plasman za tri mjesta i ciljem prošla kao šesta, dok je Kuzmina posustala i izgubila tri mjesta te utrku završila na 11. poziciji. Između njih uvrstile su se Norvežanka Tiril Eckhoff, Njemica Karolin Horchler, Japanka Fuyuko Tachizaki i Korejka Anna Frolina. Makarainen je stoga u nedjelju osvojila 38, a Kuzmina 30 bodova pa je Finkinja u konačnom poretku Svjetskoga kupa osvojila 822 boda, a Kuzmina 819.

Za 35-godišnju Finkinju to je treći trijumf u Svjetskom kupu, nakon 2011. i 2014. godine, no karijeru će završiti gotovo sigurno bez ijedne olimpijske medalje. U Pjongčangu je bila 10., 13. 22. i 25.

Kuzmina, pak, nikada nije osvojila Svjetski kup, ali je u Pjongčangu osvojila  zlato i dva srebra, a ukupno u karijeri ima po tri zlata i srebra sa ZOI-ja.

U posljednjoj utrci sezone pobijedila je Bjeloruskinja Darja Domračeva s 1.8 sekundom ispred druge Slovakinje Pauline Fialkove te 6.6 sekundi ispred treće Francuskinje Anais Chevalier.

Francuz Martin Fourcade sedmi je put zaredom osvojio naslov ukupnog pobjednika Svjetskog kupa, a treću je godinu zaredom te četvrti put u karijeri osvojio i male Kristalne globuse u sve četiri discipline.

Fourcade je biatlonski "Grand Slam" osvajao 2013., 2016., 2017. i 2018. godine. Nakon što je u svih prvih 20 utrka u sezoni završio na pobjedničkom postolju, Fourcade je u nedjelju u utrci na 15km nastupio opušteno i ciljem prošao kao 19. sa 1:11.2 minuta zaostatka za pobjednikom Rusom Maksimom Cvetkovim koji je ostvario prvu pobjedu u karijeri. Drugo mjesto zauzeo je Norvežanin Erlend Bjoentegaard s 2.7 sekundi zaostatka, a treće još jedan Norvežanin Johannes Thingnes Boe sa 16.6 sekundi iza Cvetkova.