17:07 / 10.05.2018.

Autor: I.Ž.K./L.M./HRT/Hina

EP karate - Ivan Kvesić u finalu, za zlato i Alessandra Hassani

Na EP-u u karateu u Novom Sadu hrvatski predstavnici izborili su dva finala, Alessandra Hassani u kategoriji do 55 kg i Ivan Kvesić u kategoriji do 84 kg.
Na Europskom prvenstvu u karateu koje se održava u Novom Sadu hrvatski predstavnici izborili su dva finala. Za zlato će se boriti Ivan Kvesić u kategoriji do 84 kg te Alessandra Hasani u kategoriji do 55 kg.

Kvesić na putu do finala nije izgubio nijedan bod. Svladao je Mađara Tibora Hidasija 4-0, Grka Georgiosa Tzanosa 8-0, Turčina Ugura Aktasa 1-0, a u polufinalu bio je uvjerljiv i protiv Ukrajinca Valerija Čobotara sa 4-0.

Izuzetno sam sretan, jer sam bio u vrlo teškom i zahtjevnom dijelu ždrijeba, gdje su praktički redom bili višestruki europski ili svjetski prvaci, osvajači medalja. Unatoč tome, nakon ove početne euforije, moram se smiriti i nadam se da će uz malo sreće u Novom Sadu svirati hrvatska himna, istaknuo je Ivan Kvesić, koji je osigurao najmanje srebrnu medalju. Za zlato će se boriti protiv Talijana Martine Michelea.

Alessandra Hasani je do finala stigla na vrlo neobičan način, čak tri puta suci su o pobjedniku odlučili preglasavanjem. Nakon pobjede nad Ciprankom Sotiom Zeniu 3-1, prvo je bilo protiv Engleskinje Carle Burkitt. Završilo je 5-0 za našu predstavnicu, kao što je bilo i u četvrtfinalnom preglasavanju protiv Poljakinje Dorote Banaszczyk. Izmedju toga, Hasani je slavila i protiv Švicarke Maye Schaerer 4-0, pa onda još jednom preglasavanjem nakon što je borba završila bez bodova. Ovoga puta 4-1 protiv Turkinje Tube Yakan.

Bio je to rezultat izuzetno dobre taktike koju sam dogovarala s izbornikom Dragutinom Galinom. Bio je to vrlo zahtjevan dan nakon kojega se osjećam sretnom i zadovoljnom, istaknula je Alessandra Hasani, koja će se u finalu boriti protiv Ukrajinke Anželike Terljuge

Bujas Čelan i Garibović u borbi za broncu

Ana Marija Bujas Čelan izborila je subotnji dvoboj za broncu u teškoj kategoriji (+68 kg). Pobijedila je Slovenku Katu Budić 3-0, predstavnicu BiH Mirnesu Bektaš 5-0, a u krajnje dramatičnom dvoboju punom preokreta, žalbi, video-analize snimke, tek u završnim sekundama Bujas-Čelan izborila je pobjednički bod protiv Šveđanke Hane Antunović s 3-2. U polufinalu bolja je bila Francuskinja Anne Laure Florentin (2-0).

U borbu za broncu će i Enes Garibović u kategoriji do 75 kg. Garibović je nadvisio Norvežanina Ole Christiana Hansena s 3-0, Grka Michaeila Giannelisa 4-0 i Danca Jonasa Friisa-Pedersena s 2-0. Uslijedio je četvrtfinalni poraz od kasnijeg finaliste Mađara Gabora Haspartakija s 1-0, pa je repasažnom pobjedom nad Jusufom Suljićem iz BiH 3-0 Garibović izborio dvoboj za broncu protiv iskusnog Ukrajinca Stanislava Horune.

Ivana Bebek izgubila je u 2. kolu kategorije od Crnogorke Marine Raković, primivši u posljednjim sekundama iznimno bolan udarac, zbog čega joj se dugo ukazivala pomoć, a kako je sama naglasila, razina boli bila je vrlo slična onoj kada se ustanovi slomljeno rebro.