Anđelo Kvesić i Enes Garibović plasirali se u finale

17:12 / 25.05.2022.

Autor: Lovorko Magdić/HRT

Anđelo Kvesić

Poslije prvog natjecateljskog dana 57. EP -a u karateu Hrvatska ima najmanje dvije srebrne medalje. Finale pojedinačnih borbi po kategorijama ostvarili su Anđelo Kvesić (+84 kg) i Enes Garibović (-84 kg). Istodobno, Lucija Lesjak, također u subotu borit će se za brončano odličje u kategoriji +68 kg.

Anđelo Kvesić superiorno je prošao natjecanje u teškoj kategoriji. Pobijedio je Izraelca Ahmada Abu Basala 3-0, Čeha Ondreja Bosaka 2-0, da bi u četvrtfinalu nadvisio i aktualnog svjetskog prvaka, Gruzijca Gogitu Arkaniu 2-0. Ni u polufinalu nije bilo problema u okršaju protiv Škota Grega Andersona, završilo je 6-1.

- Izuzetno sam ponosan i sretan što sam nakon bronci konačno napravio korak više, ali to će biti potpuno samo ako jednako dobar budem i u finalu, potvrdio je Anđelo Kvesić, koji će se u subotu za naslov europskog prvaka boriti Belgijanca Luce Coste.

Sličan pobjednički put imao je Enes Garibović u debitantskom nastupu u kategoriji -84 kg. Osvajač pojedinačne bronce s prošlog EP-a u Poreču u kategoriji -75 kg, u višoj težinskoj kategoriji također je ostvario četiri pobjede, i poput Anđela dopustivši protivnicima samo jedan bod.

Ostvario ga je Turčin Murat Oz u porazu 2. kola 3-1. Prije toga, Enes je svladao Grka Konstantinosa Mastrogiannisa 4-0, zahtjevnom zbog toga što je 0-0 bilo do praktički minute prije kraja. Dalje je bilo znatno lakše, unatoč minimalnoj pobjedi nad Portugalcem Tomasom Silvom 1-0, a Garibović nije ostavio puno prostora Petru Spasenovskom iz Sjeverne Makedonije (3-0).

- Vrlo sam emotivno dočekao kraj polufinala. Bio je ovo moj debut u poluteškoj kategoriji i stigao sam do finala. Treba se smiriti, pripremiti za ekipni nastavak i onda pojedinačnu borbu za zlato, istaknuo je naš reprezentativac, koji će se za naslov europskog prvaka u subotu boriti protiv Mađara Daniela Gyorgya.

Vrlo blizu finalu ostala je Lucija Lesjak u ženskoj teškoj kategoriji +68 kg. Nizala je pobjede. Dva puta po 3-0 u dvobojima s Poljakinjom Patrycjom Szelagiewicz i Nizozemkom Ingrid Creemers. Protiv niske Španjolke Marie Garcie Torres završilo je 1-0, a u polufinalu nešto mudrija je bila Srpkinja Ivana Perović i s istim rezultatom izborila finale.

- Ovo trebamo što prije zaboraviti i obaviti dobar posao u ekipnom dijelu i u subotu, naglasila je aktualna osvajačica svjetske bronce iz Dubaija prije pola godine.

U prvom nastupu u borbama natjecanje su završili Sadea Bećirović (-68 kg) u okršaju sa Švicarkom Elenom Quirici 5-2 i Petra Nuić (-61 kg) porazom od Finkinje Kie Koponen s 3-2.

Dino Šimunec (-75 kg) nije nastupio zbog želučanih problema tijekom noći.

U pojedinačnim katama oboje naših predstavnika prošli su prvi krug, ali su zaustavljeni nadomak završnom nastupu za medalju.

Sara Malčec bila je 3. u prvoj kvalifikacijskoj skupini, potom 6. u drugoj s ocjenom 22,8.

Matija Relić četvrtim mjestom u prvoj skupini kvalifikacija izborio je nastavak, u kojem je također bio šesti. Najbolja ocjena tijekom dana bila je 24,12.

Na Kongresu EKF-a izvještaj o prošlom EP-u u Poreču podnio je predsjednik Hrvatskog karate saveza Davor Cipek, također govoreći kao glavni tajnik EKF-a (Europske karate federacije) o nizu drugih aktivnosti u svijetu karatea u proteklom razdoblju, ali i onome što europsku karate obitelj očekuje u budućnosti.

EP u Turskoj s više od 500 natjecatelja iz 45 zemalja završava u nedjelju.