Autor: HRT

Prednost Barceloni i Juventusu, Messi neuspješan s bijele točke

-

-

Juventus je u Torinu pobijedio Borussiju Dortmund 2:1, a Barcelona je u gostima svladala Manchester City 2:1 u osmini finala Lige prvaka. Za Barcelonu je do 71. minute igrao Ivan Rakitić.
Nogometaši Barcelone i Juventusa ostvarili su pobjede u prvim susretima osmine finala nogometne Lige prvaka. Barcelona je na gostovanju pobijedila Manchester City 2:1, dok je Juventus s istim rezultatom u Torinu slavio protiv Borussije Dortmund.

Dvostruki strijelac za Barcelonu bio je Luis Suarez (16, 30), dok je pogodak za City postigao Dergio Aguero (69). U trećoj minuti sudačke nadoknade Leo Messi nije realizirao jedanaesterac. Za Barcelonu je do 71. minute sasvim solidno igrao hrvatski reprezentativac Ivan Rakitić.

Barcelona je Manchester City izbacila i prošle sezone u osmini finala Lige prvaka, tada s ukupnih 4:1, a u svakoj od te tri utakmice City je imao isključenog igrača. Večeras je na Etihadu "pocrvenio" Gael Clichy.

Vrlo raspoložena Barcelona zabila je dva pogotka u prvom dijelu, a mogla je barem dvostruko više. U 16. minuti branič Cityja Kompany je pogriješio, a Urugvajac Suarez preciznim udarcem pogađa suprotni kut za vodstvo Katalonaca. U 26. minuti Suarez izlazi sam ispred vratara Harta, no nije uspio progurati loptu kroz noge. U 30. minuti Suarez opet spretno dolazi do svojeg drugog zgoditka nakon preciznog dodavanja Jordija Albe i lijepe akcije koju su počeli Rakitić i Messi. U 44. minuti Dani Alves pogađa gredu pa je City još dobro prošao u prvih 45 minuta.

City je bolje počeo drugo poluvrijeme. U 49. minuti Džeko je s pet metara glavom pucao u vratara, a pet minuta poslije Aguero u izglednoj prilici puca pokraj vrata. U 65. minuti Rakitić je blokiran ispred vrata, a u 69. minuti City je smanjio. David Silva je petom ostavio za Aguerra, koji se izborio za poziciju i prebacio Ter Stegena za 1:2. Odmah nakon primljenoga gola Rakitić je napustio teren, a zamijenio ga je Matthieu, da bi u 74. minuti neopreznim startom nad Danijem Alvesom branič Cityja Gael Clichy zaradio crveni karton. U posljednjim sekundama utakmice Zabaleta ruši Messija, a njemački sudac svira kazneni udarac za Barcelonu. Messi je sam bio izvođač, ali mu Hart brani udarac s "bijele točke", a odbijenu loptu Argentinac ne uspijeva glavom pospremiti u nečuvanu mrežu.

Nogometaši Barcelone stekli su tako veliku prednost prije uzvrata 18. ožujka na Nou Campu.

Golove za torinsku Staru damu postigli su Carlos Tevez (13) i Alvaro Morata (44), dok je pogodak za Borussiju postigao Marco Reus (18). Uzvrat je 18. ožujka u Dortmundu.

Bio je to njihov prvi međusobni susret nakon svibnja 1997. kada su u Münchenu igrali finale Lige prvaka. Borussija je tada slavila 3:1 osvojivši jedini naslov europskog prvaka.

Nakon miroljubivog otvaranja utakmice, Juventus je poveo u 13. minuti nakon brze kontre. Morata je od centra povukao loptu po lijevoj strani, ušao u kazneni prostor i pucao. Weidenfeller je kratko odbio, a odbijanac je Tevez pospremio u mrežu. No samo pet minuta poslije gosti su stigli do izjednačenja, i to nakon velike pogreške Giorgija Chiellinija. Stoper Stare dame se kao posljednji igrač okliznuo izgubivši loptu, što je iskoristio Reus te s lakoćom svladao Buffona. Iduće minute donijele su dominaciju gostiju, a dodatne probleme Juventusu donijela je ozljeda 'fantasiste' Pirla u 37. minuti. Talijanski prvak se u završnici prvog dijela ipak uspio sabrati i stići do novog vodstva. Tevez je prošao dvojicu suparničkih igrača, dodao na krilo do Pogbe koji je ubacio s lijeve strane, a usamljeni Morata poslao loptu u mrežu.

U drugom poluvremenu Borussija je imala malo veći posjed lopte, no sve do 70. minute nije bilo pravih prilika. Tada je zaprijetio Tevez s ruba kaznenog prostora, no pucao je pokraj Borussijina gola. Pet minuta poslije opalio je i Mhitarjan, no nedovoljno precizno. Tevez je odličan nastup mogao okruniti golom u 77. minuti, no njegov udarac odlično je zaustavio njemački vratar.

U srijedu se uz prijenos na Drugom programu HTV-a i u streamu na našem portalu u Leverkusenu sastaju Bayer našeg Tina Jedvaja i Mandžukićev Atletico Madrid. Prijenos je od 20.45.

U drugom susretu u srijedu sastaju se Arsenal i Monaco.

MANCHESTER CITY - BARCELONA 1:2
Ispred 40.000 gledatelja na stadionu Etihad sudio je Felix Brych iz Njemačke.
Strijelci: 0-1 Suarez (16), 0-2 Suarez (30), 1-2 Aguero (69)
Crveni karton: Clichy (City, 74)
Promašeni penal: Messi (90+3)
MANCHESTER CITY: Hart; Zabaleta, Kompany, Demichelis, Clichy - Nasri (Fernandinho, 61), Fernando, Milner, Silva (Sagna, 78)- Džeko (Bony, 68), Aguero
BARCELONA: Ter Stegen; Dani Alves (Adriano, 75), Pique, Mascherano, Alba - Busquets, Iniesta, RAKITIĆ (Matthieu, 71)- Messi, Neymar (Pedro, 80), Luis Suarez

JUVENTUS - BORUSSIA DORTMUND 2:1
TORINO. Stadion Juventus - 40.000 gledatelja, Sudac: Antonio Mateu Lahoz (Španjolska);
Strijelci: 1-0 Tevez (13), 1-1 Reus (18), 2-1 Morata (44)
Žuti kartoni: Vidal, Pereyra
Crveni kartoni:
JUVENTUS: Buffon - Lichtsteiner, Bonucci, Chiellini, Evra - Marchisio, Pirlo (od 37. Pereyra), Pogba - Vidal (od 86. Padoin) - Tevez (od 89. Coman), Morata.
BORUSSIA DORTMUND: Weidenfeller - Piszczek (od 32. Ginter), Sokratis (od 46. Kirch), Hummels, Schmelzer - Sahin, Gündogan - Aubameyang, Mhitarjan, Reus - Immobile (od 76. Blaszczykowski)