Na današnji dan prije 63 godine u zrakoplovnoj nesreći u Muenchenu stradala je zlatna generacija jednog od najvećih engleskih nogometnih klubova Manchester Uniteda.
06.02.2021.
12:15
Autor: HRT
Na današnji dan prije 63 godine u zrakoplovnoj nesreći u Muenchenu stradala je zlatna generacija jednog od najvećih engleskih nogometnih klubova Manchester Uniteda.
Tragedija se dogodila 6. veljače 1958. godine u 15.04 na münchenskom aerodromu prilikom trećeg pokušaja uzlijetanja po jakom snijegu. Ekipa koju je vodio Matt Busby ostala je bez osmorice nogometaša i trojice članova kluba.
Desetljeće kasnije Manchester United osvojio je prvi od svoja tri europska naslova, a danas je to jedan od najbogatijih klubova na svijetu.
Vraćali se iz Beograda
Nogometaši Manchester Uniteda tog su se dana vraćali iz Beograda s utakmice protiv Crvene zvezde u Kupu prvaka. Susret je završio 3-3, a Manchester je prošao dalje jer je u prvom susretu slavio 2-1.
Tada se preko Europe putovalo danima, s brojnim presjedanjima, a avion je sletio u München kako bi dopunio gorivo.
Dvaput su pokušali uzletjeti, ali je pilot odustajao u posljednjem trenutku. S obzirom na to da je padao gusti snijeg, većina putnika je mislila da ih čeka noć u Münchenu.
Međutim, pilot se odlučio i na treći pokušaj. No zrakoplov je brzinom od 130 km na sat izletio s piste i zabio se u kuću. Od 44 putnika 21 je poginulo na mjestu, a dvoje kasnije u bolnici.
Poginulo je osam Unitedovih nogometaša, dva trenera i tajnik, osam novinara, dva prijatelja kluba i dva člana posade.
Always remembered. Never forgotten.#FlowersOfManchester pic.twitter.com/gXSRk6Whxd
— Manchester United (@ManUtd) February 6, 2021
Geoff Bent, Roger Byrne, Eddie Colman, Mark Jones, David Pegg, Tommy Taylor i Liam Whelan bili su igrači koji su na taj dan umrli prije 63 godine.
Duncan EdwardsB preživio je pad, ali umro je u bolnici 15 dana kasnije. Dok su Johnny Berry i Jackie Blanchflower bili među preživjelima, ali nikad više nisu igrali nogomet.
- Dok sam bio menadžer Manchester Uniteda, "Busbyjeve bebe" su bile referentna točka za nas, u smislu vjerovanja i povjerenja u ono što mladi igrači mogu napraviti. 'Bebe' su stvarale povijest Manchestera. Bili su jaki, ujedinjeni i sjajni. Oni su klubu dali fantastičnu romantiku, u smislu kako su igrali i kako su izgradili zajednički duh, kazao je prije nekoliko godina legendarni Alex Ferguson.
Tragedija je odjeknula u svijetu jer je Manchester United predvođen Bobbyjem Charltonom, koji je preživio, bio u samom vrhu europskog nogometa.
"Busbyjeve bebe" kako su ih zvali po njihovu menadžeru Mattu Busbyju imali su priliku postati tek treća premierligaška momčad s tri uzastopna naslova engleskog prvaka. Nakon nesreće uslijedio je najteži period u povijesti kluba, čak se razmišljalo o gašenju kluba.
Deset godina kasnije druga generacija 'Busbyjevih beba' osvojila je europski naslov s Georgeom Bestom i Denisom Lawom, ali i dvojicom preživjelih Charltonom i Billom Foulkesom. U finalu je United pobijedio Benficu 4-1.
Nakon toga, zavladala je suša. United nije osvojio naslov sve do 1993. godine kad je na čelu kluba bio Alex Ferguson, trener koji je u trenutku tragedije imao 15 godina.
Sir Alex je izgradio "imperij". Pod njegovim vodstvom "Crveni vragovi" su osvojili čak 38 trofeja pri čemu dvije Lige prvaka i 13 naslova engleskog prvaka.
63 years on, but never forgotten.
— UEFA (@UEFA) February 6, 2021
How the Manchester Munich Memorial Foundation is firmly committed to preserving the memory and legacy of those who lost their lives in the tragic air crash of 6 February 1958...
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!
Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora