22:21 / 03.07.2019.

Autor: A.M./HRT

SP nogometašica: Nizozemke izborile finale sa SAD-om

Jackie Groenen i Shanice van de Sanden slave nakon pogotka (Foto: REUTERS/Benoit Tessier)

Nogometašice Nizozemske su pobjedom 1:0 nad Švedskom izborile finalni obračun s braniteljicama naslova Amerikankama na ženskom Svjetskom prvenstvu.
U finalu Svjetskog prvenstva nogometašica koje se održava u Francuskoj igrat će reprezentacije Nizozemske i SAD.

Nizozemke su u polufinalnom susretu igranom u Lyonu nakon produžetaka pobijedile Švedsku s 1:0, dok su braniteljice naslova Amerikanke na istom stadionu dan prije pobijedile Englesku s 2:1.

Pogodak odluke u nizozemsko-švedskom okršaju postigla je Jackie Groenen lijepim udarcem s 20-tak metara u 99. minuti utakmice.
Bila je to siromašna utakmica s mnogo pogrešaka i vrlo malo pravih prilika. Šveđanke su bile najbliže golu u 56. minuti kada je Nilla Fischer pogodila vratnicu, a osam minuta poslije okvir gola pogodila je i Nizozemka Viviane Miedema nakon ubačaja iz kornera.

U prvom polufinalu nogometašice SAD su u utorak svladale Englesku s 2:1.

Amerikankama će to biti peti finale, pri čemu treće u nizu, a do sada su tri puta bile svjetske prvakinje (1991., 1999., 2015.). Jedini finale su izgubile 2011. od reprezentacije Japana.

Nizozemkama, koje su aktualne europske prvakinje, je već ulazak u polufinale bio najveći uspjeh na svjetskim prvenstvima.

Finale je na rasporedu 7. srpnja u Lyonu, a dan prije će u Nici igrati Engleska i Švedska igrati za treće mjesto. Finale prenosimo na Drugome programu HTV-a, susret za treće mjesto na HRTi.
Desiree van Lunteren i Lina Hurtig (Foto: REUTERS/Bernadett Szabo)