Autor: L.M./I.L.K./Hina

Liga prvaka: De Gea spasio Manchester United, preokret Šahtara

-

-

U prvom susretu osmine finala Lige prvaka Šahtar je u Harkivu pobijedio Romu 2:1, dok su u drugom susretu večeri Sevilla i Manchester United odigrali bez golova.

Uzvratne utakmice su 13. ožujka u Rimu i Manchesteru.

Roma je povela golom Cengiza Undera u 41. minuti, no Ukrajinci su u nastavku susreta okrenuli rezultat golovima Facunda Ferreyre (52) i Freda (71).

Šahtar je bolje otvorio utakmicu, no Brazilci Fred, Bernard i Marlos su previše komplicirali u završnici. Roma je bila daleko konkretnija i gosti su u već u sedmoj minuti imali lijepu priliku, no Pjatov je obranio udarac Edina Džeke s desetak metara. Drugu priliku gosti nisu propustili realizirati. Perotti je u 41. minuti dodao do Džeke, a BiH reprezentativac majstorski asistirao za mladog turskog igrača Cengiza Undera koji je provukao loptu pored Pjatova. Bio je to njegov peti pogodak u posljednja četiri Romina nastupa.

Domaćin je daleko bolje ušao u nastavak susreta i Šahtar je već u 52. minuti izjednačio golom Facunda Ferreyre na asistenciju Jaroslava Rakitskog. Četiri minute poslije moglo je biti 2:1 za Šahtar. Ismaily je probio stranu i uputio povratnu loptu do Marlosa koji je pucao, no Alisson je sjajno reagirao. U 63. je opasno zaprijetio i Taison, ali je Alisson ponovo bio spreman.

No, u 71. minuti niti sjajni brazilski vratar nije mogao ništa. Šahtar je stigao do vodstva fantastičnim golom Freda iz slobodnog udarca s 20 metara. U posljednjim trenucima susreta Alisson je još jednom sjajno reagirao obranivši s poda već gotovo siguran pogodak nakon što je Ferreyra pucao s pet metara.

Za Šahtar nije nastupio Darijo Srna koji je u rujnu prošle godine pao na dopinškoj kontroli i njegov slučaj još nije riješen.

Šahtar je već jednom izbacio Romu u osmini finala Lige prvaka i to u sezoni 2010./11. Ukrajinci su u Rimu slavili 3:2, a potom u Donjecku 3:0. Treći pogodak u uzvratnom susretu zabio je bivši hrvatski reprezentativac Eduardo da Silva.

Bez golova u Sevilli

Dvoboj u Sevilli okončan je bez golova, a Manchester United i njegov trener Jose Mourinho može biti itekako sretan tim ishodom jer ih je poraza spasio vratar David de Gea. Cevilla je bila puno bolja, uputili su 24 udarca na vrata Engleza i zaslužili su pobjedu koju im je uskratio španjolski vratar. United je razočarao i morat će se jako namučiti da u Manchesteru izbace uporne Španjolce.

Prvu priliku na utakmici imala je Sevilla, ali je opasan udarac Kolumbijca Muriela vratar Uniteda de Gea jedva uspio obraniti. U 25. minuti Lukaku iz izgledne pozicije volejem šalje loptu daleko od gola, a u 42. minuti pokušava Correa, ali preslabo za de Geu. U 45. minuti najljepša akcija Seville, Mercado je škaricama prebacio do Nzonzia, a njegov udarac glavom vratar Uniteda vadi ispod grede, dok samo minutu kasnije s pet metara Muriel puca glavom, ali De Gea i to uspijeva obraniti.

Vratar Uniteda i španjolske reprezentacije nastavio je s sjajnim obranama i u drugom dijelu, pa u 64. minuti zaustavlja udarac glavom Francuza Lengleta. U 73. minuti Sevilla nastavlja s festivalom promašaja, a ovoga puta je Sarabia glavom prebacio vrata.  U 82. minuti De Gea bilježi i osmu obranu na utakmici, zaustavivši novi udarac Muriela. Rashford je u 89. minuti pokušao iz slobodnog udarca, ali lopta prolazi pored vrata.

U prije odigranim susretima Juventus i Tottenham su odigrali 2:2, Real Madrid je pobijedio PSG 3:1, Manchester City je u Baselu slavio 4:0, Liverpool je na gostovanju deklasirao Porto 5:0, Bayern je identičnim rezultatom u Munchenu 'razbio' Bešiktaš, dok su Chelsea i Barcelona odigrali 1:1.