20:31 / 16.02.2021.

Autor: HRT

Čudesni Mbappe srušio Barcelonu, Liverpool uvjerljiv

Kylian Mbappe

U prvim utakmicama osmine finala Lige prvaka nogometaši Paris Saint-Germaina s uvjerljivih su 4:1 kao gosti svladali Barcelonu, a Liverpool je s 2:0 slavio u Budimpešti, gdje ga je ugostio RB Leipzig.

Iako je u prvom poluvremenu domaća momčad djelovala ravnopravno, a u određenim trenucima i opasnije od gostiju, Barcelona je sasvim zasluženo doživjela drugi uzastopni domaći poraz u Ligi prvaka, koji će ih, za razliku od onog doživljenog od Juventusa u zadnjem kolu grupne faze, najvjerojatnije koštati ispadanja prije četvrtfinala što se nije dogodilo od 2007. godine.

Barcelona je do vodećeg pogotka stigla u 27. minuti iz najstrože kazne. Siguran s bijele točke bio je Lionel MessiKurzawa je neoprezno srušio De Jonga u kaznenom prostoru, u situaciji koja nije bila pretjerano opasna, a sudac Bjoern Kuipers nije se dvoumio te je pokazao na bijelu točku, a Messi u svojoj 31. utakmici nokaut faze Lige prvaka postiže 28. pogodak sigurnim udarcem pod gredu za 1:0 Barcelone.

No, vodstvo domaćina nije dugo trajalo. Već u 32. minuti Parižani su izjednačili, a strijelac je bio Kylian Mbappe, koji je na kraju postao junak večeri s tri pogotka. Mbappe se na malom prostoru u šesnaestercu lakoćom oslobodio Lengleta i s pet metara zakucao loptu pokraj nemoćnog Ter Stegena. Do kraja prvog dijela za Barcelonu je najbolju priliku imao Antoine Griezmann, ali je njegov udarac s ruba kaznenog prostora bio neprecizan. S druge strane je i PSG mogao do drugog pogotka, kada je Mauro Icardi pucao glavom, ali nije bio precizan i poslao je loptu pokraj vratnice.

No, sve ono što nisu uspjeli pretvoriti u pogotke u prvom poluvremenu, izabranici Mauricija Pochettina uspjeli su u nastavku utakmice u kojemu je Barcelona bila potpuno nemoćna. U 65. minuti je po desnoj strani prošla akcija Parižana. Ubačaj Florenzija u kazneni prostor nije uspio očistiti Gerard Pique koji se vratio u momčad, već je idealno poslužio Mbappea koji je s desetak metara neometan poslao loptu u mrežu za svoj drugi pogodak.

Samo pet minuta poslije lopta je ponovno završila u Barceloninoj mreži. S lijeve strane je iz slobodnog udarca ubacio Paredes, lopta je preletjela Lengleta i idealno došla na glavu Moisea Keana, a 20-godišnji talijanski napadač je preciznim udarcem svladao nemoćnog vratara domaćina.

U 85. minuti 'sjevnuo' je kontranapad PSG-a, kada je Barcelona pokušavala doći do pogotka koji bi Kataloncima kakvu-takvu nadu. Draxler je dugo vukao loptu i idealno uposlio Mbappea na lijevoj strani kaznenog prostora, koji je iz prve pucao i pogodio suprotni kut za 'hat-trick' i konačnih 4:1.

Na neki način bila je ovo slatka osveta PSG-a za onih 6:1 iz 2017. kojim ih je Barcelona izbacila u osmini finala nakon što je prva utakmica u Parizu završila 4:0.

Liverpool s 2:0 svladao RB Leipzig u Budimpešti

U dvoboju na Puskas Areni, gdje je RB Leipzig ugostio Liverpool, pobjednika su odlučile pogreške obrambenih igrača njemačke momčadi. Dvoboj se igrao na neutralnome terenu u Budimpešti zbog ograničenja vezanih za ulazak u Njemačku.

Engleski prvak pokazao je najbolju predstavu u zadnjih mjesec dana, kada ga je serija ozljeda i loša forma bacila u niz poraza u Premier ligi.

U prvom dijelu obje momčadi su imale po jednu veliku priliku, ali je nisu iskoristili. Već u šestoj minuti bivši igrač Dinama Dani Olmo je udarcem glavom pogodio vratnicu, a u 15. minuti vratar Gulacsi ramenom brani udarac iz blizine Mohameda Salaha. No, u 53. minuti Liverpool je poveo golom Salaha, koji je kaznio neoprezno dodavanje Sabitzera, sjurio se prema golu i lako pogodio za vodstvo Redsa od 1:0.

Samo pet minuta kasnije Mane je povećao na 2:0 nakon još jedne velike pogreške obrane Leipziga. Branič Mukiele je potpuno promašio dugu loptu prema Maneu, koji u sličnoj situaciji kao i Salah kod prvog gola lako zabija. Njemački sastav je potom propustio nekoliko prilika za gol, pri čemu se posebno istakao Olmo.

Uzvratne utakmice PSG - Barcelona i Liverpool - RB Leipzig na rasporedu su 10. ožujka.

U srijedu su na rasporedu još dva dvoboja osmine finala - Porto je domaćin Juventusu, a Sevilla će ugostiti Borussiju Dortmund.

Susret Seville i dortmundske Borussije sa stadiona Sanchez-Pizjuan moći ćete pratiti u prijenosu na Drugom programu HTV-a i našem portalu.