18:30 / 06.04.2019.

Autor: A.M./HRT

Bayern "samljeo" Borussiju s 5:0 i izbio na vrh Bundeslige!

Robert Lewandowski (Foto: REUTERS/Kai Pfaffenbach)

U možda i ključnoj utakmici sezone Bayern je na svojoj Allianz Areni ugostio Borussiju Dortmund.
U možda i ključnoj utakmici sezone Bayern je na svojoj Allianz Areni ugostio Borussiju Dortmund, koja je doputovala u München s dva boda prednosti pred drugoplasiranim Bavarcima, no nakon "atomskog" izdanja Bayerna u prvih 45 minuta već nakon prvog poluvremena zaostajala je 4:0, a u 89. minuti Robert Lewandowski je svojim drugim golom postavio konačnih 5:0! Bayern je tako preskočio Dortmund i sada je vodeća momčad Bundeslige s bodom prednosti, a do kraja prvenstva je šest kola. Možda i više od bodovne razlike mogla bi biti važna potencijalna psihološka devastacija momčadi Luciena Favrea nakon ovog "potopa". Momčad Nike Kovača, koji je izveo ofenzivan sastav s Comanom, Müllerom i Gnabryjem iza Lewandowskog,  otvorila je dvoboj jakim pritiskom, no prvu priliku imali su gosti, koji su u šestoj minuti izveli brzu kontru, a Mahmoud Dahout je iz sjajne pozicije pogodio vratnicu. Kako to već ide u nogometu, umjesto 0:1 od tog je trenutka sve krenulo krivo za goste. Bayern je u zasluženo vodstvo došao u 10. minuti pogotkom Matsa Hummelsa. On je ostao nečuvan između dva suparnička igrača i najviše je skočio na ubačaj Thiaga Alcantare.
Samo sedam minuta kasnije bilo je već 2:0, Robert Lewandowski je presjekao loše dodavanje 19-godišnjeg braniča Dan-Axela Zagadoa prema braničkom partneru Akanjiju i od desne stative poslao loptu u mrežu! Već 19. minuti lako je moglo biti i 3:0, no vratar gostiju Burki briljantno je obranio udarce Lewandowskog i Müllera. I baš kad se Borussia malo stabilizirala i počela tu i tamo kontrolirati loptu, Bayern je poveo s 3:0 u 40. minuti golom Španjolca Javija Martineza sa 17 metara. Potpuni debakl Dortmunda u prvom poluvremenu potvrdio je u 43. minuti na asistenciju Müllera  Gnabry, koji je lakoćom pored čuvara Akanjija glavom poslao loptu u mrežu. Nakon takvog rezultata prvoga dijela, teško je bilo očekivati nešto slično u nastavku. Bayern se očekivano povukao i prijetio iz kontranapada. Najbliže petom golu bio je u 78. minuti, kada je Lewandowski jedan ubačaj Gnabyrja iz blizine poslao preko gola. Iskupio se Poljak za promašaj u 89. minuti, kada je još jedna ubačaj Gnabyrja posalo u mrežu. Bio je to njegov 15. gol u najvećem derbiju njemačkog prvenstva i 21. u Bundesligi ove sezone. Borussia Dortmund već pet godina nije uspjela doći do pobjede u Münchenu, što je tradicija koja je nastavljena i danas, dok je s druge strane Niko Kovač prekinuo jednu neugodnu tradiciju - do danas ni na klupi Eintrachta ni na klupi Bayerna nikad nije uspio svladati Borussiju. U pet dosadašnjih susreta jedini pozitivan rezultat bio mu je remi.