08:36 / 31.05.2019.

Autor: M.M./Hina

NBA finale: Pobjeda Toronta u premijernom finalnom nastupu

Košarkaši Toronto Raptorsa svladali su Golden State Warriorse u prvoj utakmici finalne serije doigravanja za NBA prvaka.
Košarkaši Toronto Raptorsa pred svojim su navijačima svladali Golden State Warriorse sa 118:109 u prvoj utakmici finalne serije doigravanja za NBA prvaka odigranoj u Scotiabank Areni u Torontu. Do pobjede ih je predvodio Pascal Siakam.

Kamerunski košarkaš imao je gotovo savršenu večer, gađao je 14/17 iz igre i utakmicu je završio s učinkom od 32 koša uz osam skokova i pet asistencija za vodstvo Toronta od 1:0 u seriji. Kawhi Leonard je dodao 23 koša i također osma skokova i pet asistencija.

Toronto je vodio gotovo cijelu utakmicu, na poluvremenu je imao prednost od deset koševa, a u trećoj četvrtini i 12.

Warriorsi, koji pokušavaju postati prva momčad koja je tri puta zaredom obranila naslov od 2002. kada je to uspjelo Los Angeles Lakersima, približili su se na osam razlike u zadnjim minutama utakmice, ali Raptorsi nisu ispustili vodstvo.

Golden Stateu, koji igra bez ozlijeđenog Kevina Duranta, ovaj je poraz prekinuo niz od 12 uzastopnih pobjeda u prvoj utakmici finala i doveo ih u neobičnu poziciju.

Steph Curry bio je najbolji strijelac utakmice i Warriorsa sa 34 koša sa šutom iz igre 8/18. Draymond Green je upisao triple-double sa 10 pogodaka, deset skokova i isto toliko asistencija. Klay Thompson je ubacio 21 koš.

Torontu je ovo premijerni nastup u velikom finalu, u koje su ušli s prednošću domaćeg terena zahvaljujući boljem učinku u osnovnom dijelu sezone. Raptorsi su ostvarili petu uzastopnu pobjedu u doigravanju, niz koji su započeli u finalu Istočne konferencije protiv Milwakuee Bucksa, te istovremeno prekinuli seriju pobjeda Golden Statea. Naime, Warriorsi su ostvarili šest pobjeda u nizu na putu do naslova prvaka Zapadne konferencije, dvije protiv Houstona u polufinalu i četiri protiv Portlanda u finalu.

Golden State igra u petom uzastopnom finalu i jedina su momčad uz Boston Celticse (1957. do 1966.) koja je uspjela najmanje pet sezona zaredom izboriti mjesto u NBA završnici. Uspiju li pobijediti Raptorse u seriji na četiri pobjede, Warriorsi će osvojiti treći uzastopni naslov prvaka, čime bi postali prva momčad nakon Los Angeles Lakersa (2000. - 2002.) koja je tri godine zaredom osvojila trofej Larryja O'Briena.

Druga utakmica finalne serije ponovno će biti odigrana u Kanadi, a na rasporedu je u noći s nedjelje na ponedjeljak po srednjoeuropskom vremenu, s početkom u 2 sata.