18:49 / 28.02.2022.

Autor: I.Ž.K./HRT/Hina

Hrvatska nakon dva produžetka slavila u Švedskoj!

Dvoboj Hrvatske i Švedske u Zagrebu

Hrvatski košarkaši pobijedili su u dvoboju 4. kola C skupine kvalifikacija za SP 2023. u Norrköpingu Švedsku nakon dva produžetka 105-98 (14-21, 12-20, 24-18, 29-20 / 9-9, 17-10), a prvom pobjedom zadržali su šanse za plasman u daljni krug.

Hrvatski košarkaši su u maratonu u Norrköpingu došli do prve pobjede u skupini, izvojevane nakon čak dva produžetka i dodatnih deset minuta. Izabranici Damira Mulaomerovića su se dvaput spašavali, Filip Krušlin je pet sekundi prije kraja izborio prvi produžetak, a Goran Filipović tricom drugi produžetak.

Hrvatska je gubila skoro cijelu utakmicu, na poluvremenu je bilo 15 razlike (25-41) za Šveđane, da bi u zadnjoj četvrtini uslijedio preokret.

Hrvatska je tri minute prije kraja povela s 73-70 i ušlo se u dramatičnu završnicu. Šveđanin Hakanson je 27 sekundi prije kraja pogodio tri slobodna bacanja za 79-77, a pet sekundi prije zadnje sirene Filip Krušlin izjednačava i odvodi utakmicu u produžetak.

I u prvih pet dodatnih minuta su vodili Šveđani, a 16 sekundi prije kraja Goran Filipović pogađa tricu za 88-88, da bi Ramljak blokirao Hakansona, pa se ušlo u drugi produžetak.

Tricama Ramljaka i Krušlina Hrvatska dolazi do prednosti 96-90, a novom tricom Tomislava Zubčića dvije minute prije kraja za 101-95 i uz puno muke to su uspjeli zadržati do kraja.

Igrač Splita Goran Filipović je bio prvo ime kod Hrvatske s 29 koševa, Filip Krušlin je zabio 21, a Karlo Matković 16, dok je Šveđane predvodio Ludvig Hakanson s 31 ubačajem.

U ovoj skupini je ranije Finska u gostima svladala Sloveniju s 83-79.

Ljestvicu skupine C predvodi Finska sa sedam bodova, po šest imaju Slovenija i Švedska, a Hrvatska je na začelju s pet bodova.

Do kraja natjecanja u skupini na rasporedu su utakmice Slovenije i Hrvatske te Finske i Švedske 30. lipnja, dok će u posljednjem kolu 3. srpnja igrati Hrvatska i Finska te Švedska i Slovenija.

Prve tri selekcije nastavljaju natjecanje.

KRAJ UTAKMICE! HRVATSKA JE POBIJEDILA NAKON DVA PRODUŽETKA! Dvije sekunde prije kraja Matković donosi +7 Hrvatskoj, Jerebko promašuje tricu, Hrvatska slavi 105:98!

50' Prvo Filipović ne uspijeva zabiti dva slobodna bacanja, Borg potom promašuje tricu za Švedsku, a neuspješan s linije za tri poena je i Krušlin, Hrvatska zove time-out, šest sekundi je do kraja produžetka

49' Krušlin zabija dva slobodna bacanja, Hrvatska vodi 103:98, time-out Švedska

48' Trica Zubčića za vodstvo Hrvatske 101:95

47' dva slobodna bacanja za Filipovića, iskoristio je jedno, Hrvatska vodi 93:89

46' Hrvatska je sjajno otvorila i drugi produžetak, jedno slobodno bacanje Matkovića i trica Ramljaka za +4!

KRAJ PRVOG PRODUŽETKA, I DALJE NEMA POBJEDNIKA!

44' Trica Šakića 49 sekundi do isteka za -1, Hakanson vraća Švedsku na +3, a onda Filipović 16 sekundi prije kraja produžetka pogađa za 88:88! Time-out Šveđana!

43' Propušteni napad Hrvatske, Švedska odlazi na +4, time-out zove hrvatski izbornik

42' Gaddefors i Borg donose Šveđanima 5:0 na otvaranju produžetka, uzvraća tricom Filipović

KRAJ ČETVRTE ČETVRTINE, ALI NE I UTAKMICE, IGRAT ĆE SE PRODUŽETAK!

40' Kakva završnica utakmice u Norrköpingu! Hrvatska i Švedska izmjenjuju se u vodstvu, a pet sekundi prije kraja Krušlin zabija za 79:79! Švedski izbornik zove time-out

36' Kakav preokret! Hrvatska s tri slobodna bacanja Filipovića povela protiv Šveđana, vodi 71:68!

34' Švedska odlazi na +8, Mulaomerović zove time-out, a Hrvatska tricom i dvojkom Šakića smanjuje zaostatak na -3, a onda trica Krušlina za izjednačenje!

32' Odlično otvaranje Hrvatske, koja je povela 7:0 i stigla na samo dva poena zaostatka! Matković, Krušlin i trica Šakića!

31' Počela je zadnja četvrtina!

KRAJ TREĆE ČETVRTINE - Hrvatska je dobila ovu dionicu 24:18

21' Počela je treća četvrtina, prvi koš u nastavku dvoboja zabija Ivan Ramljak, a odmah nakon njega i Karlo Matković, koji potom pogađa i slobodno bacanje, Hrvatska u treću dionicu ušla s 5:0

KRAJ DRUGE ČETVRTINE - nakon prvog poluvremena hrvatski košarkaši na odmor odlaze s -15, prvi strijelac utakmice je Ludvig Hakanson s 15 poena pri čemu je zabio četiri trice, najbolji u hrvatskim redovima su Goran Filipović sa šest poena te Tomislav Zubčić i Ivan Ramljak koji su dodali po pet

18' Domaćini razigrani, raspucani u tricama, Hrvatska gubi u utakmici koju mora dobiti

11' Na startu druge dionice koš Jerebka za vodstvo Šveđana 23:14

KRAJ PRVE ČETVRTINE - Hrvatska se nakon lošeg početka uspjela vratiti, ali potom Šveđani opet rade veliku prednost, na kraju prve dionice +7 za domaćine

6' Nakon trice Hakansona, Hrvatska stiže na -2 košem Gnjidića, ali Hakanson još jednom tricom donosi Šveđanima 13:8

5' Zubčić sada pogađa i dva slobodna bacanja, a potom Ivan Ramljak također sl linije slobodnih bacanja pogađa, ali samo jedno, 7:6 za domaćine

4' Nakon furioznog početka domaćina koji je poveo 7:0, prve koš za Hrvatsku upisao je Tomislav Zubčić pogodivši tricu

1' Počela je utakmica! Hrvatska mora pobijediti želi li ostati u igri za prolazak u drugi krug

Nakon tri odigrana susreta u skupini C Švedska, Finska i Slovenija imaju po pet bodova, a Hrvatska je posljednja sa sva tri poraza.

U Švedskoj je prije mjesec dana ukinuta većina epidemioloških mjera pa, među ostalim, nitko ne nosi maske, i, što je bitnije za samu utakmicu, nema ograničenja kapaciteta na tribinama te se očekuje ispunjena Stadium Arena s 3500 sjedećih mjesta.

Hrvatski košarkaši natjecanje su otvorili 25. studenoga porazom od Slovenije u Zagrebu (74:76), a 28. studenog uslijedilo je gostovanje kod Finske i slavlje domaćina 77:71.

Prije tri dana večerašnji protivnici Šveđani pobijedili su 70:64 u Zagrebu u izborničkom debiju Damira Mulaomerovića pred čijim je igračima sada težak zadatak. Hrvatska mora pobijediti želi li ostati u igri za prolazak, iako je moguće da joj ni tri pobjede neće biti dovoljne.