Hrvatski sportski uspjesi 2022.
Foto: HTV / HRT
Sportaši i sportašice i u ovoj su godini dokazali da su jedini pravi ambasadori naše zemlje. Iz dana u dan to potvrđuju na najbolji mogući način. U godini na izmaku na velikim međunarodnim natjecanjima u svim dobnim uzrastima hrvatski sportaši osvojili su ukupno 244 odličja, od čega 85 zlatnih. Prisjetimo se i izdvojimo neke od uspjeha koji su obilježili sportsku 2022. godinu.
Vrhunac sportske 2022. godine stigao je upravo na njezinu kraju. Vatreni su ponos domovine i još su jednom razgalili naciju. Advent je bio u znaku nogometnog transa i euforije. Gledanje Modrića i društva bili su radost za sve ljubitelje nogometa. Na šestom svjetskom prvenstvu mala Hrvatska potvrdila je status velesile i uzela broncu, ujedno treće odličje sa svjetskih smotri. U Dohi su naši momci do trećeg mjesta stigli nakon slavlja protiv Maroka...
Malo prije toga, u rujnu, na noge su gledatelje u nezaboravnoj atmosferi Spaladium arene dizali hrvatski vaterpolisti. Barakude su europski prvaci u vaterpolu. Slavljem u finalu protiv Mađara igrači Ivice Tucka trijumfalno su završili put prema kontinentalnom zlatu.
A sportsku 2022. još jednom obilježila je Sandra Perković, koja je ispisala nove stranice povijesti kraljice sportova i šesti put uzastopno osvojila europsko zlato. Niz koji je počeo još 2010. u Barceloni okrunjen je u Muenchenu. Europski je prvak i Filip Mihaljević u bacanju kugle, a najuspješniju europsku smotru za hrvatsku atletiku upotpunila je u bavarskoj prijestolnici senzacionalnim srebrom u maratonu Matea Parlov Koštro.
Hrvatska Davis Cup reprezentacija ponovno je bila uspješna i stigla do polufinala gdje nas je zaustavila Australija. Teniski par Nikola Mektić i Mate Pavić osvojio je pet ATP naslova, a dogurali su i do finala Wimbledona.
Po lijepoj i uspješnoj tradiciji, uspjesi braće ne izostaju u veslanju, kao ni u jedrenju. Radionica odličja Martina i Valenta Sinkovića bogatija je za novo europsko zlato u dvojcu na pariće, koje je osvojeno upravo u Munchenu, dok su Šime i Mihovil Fantela stigli do svjetske bronce u 49-eru. U jedrenju izdvojimo i broncu Filipa Jurišića na Svjetskom prvenstvu u klasi Ilca 7, nekadašnjem laseru.
Trofeji stižu i u kajaku na mirnim vodama. Anamaria Govorčinović osvojila je svjetsko srebro i broncu, a za dvije bronce s kontinentalne smotre zaslužna je i Vanesa Tot.
Uspjesi nisu izostali ni u borilačkim sportovima. Na svjetskom prvenstvu u Taškentu posebni dani za hrvatski džudo, koji slavi svjetsko zlato i srebro. U najbrojnijoj kategoriji do 70 kilograma do finala su stigle dvije hrvatske predstavnice. Barbara Matić obranila je naslov svjetske prvakinje protiv Lare Cvjetko. Veliki hrvatski finale bio je trenutak za povijest!
I u tekvondou niz odličja s velikih natjecanja, a razloga za zadovoljstvo itekako imaju Lena Stojković i splitski Marjan sa svjetskim i europskim zlatom.
Na tatamiju novi uspjesi hrvatskog karatea. Na europskom prvenstvu u Turskoj izdvojimo zlato ženske vrste u borbama i Anđela Kvesića.
Hrvatski boks se može pohvaliti da je u godini na izmaku imao osvajače medalja na europskim prvenstvima u svim dobnim kategorijama. Izdvajamo bronce Luke Plantića i Sare Beram s europskog prvenstva.
Godina na izmaku ostat će zabilježena i kao ona u kojoj su održane prve Zimske olimpijske igre u pandemisjskim uvjetima. Hrvatsku je u Pekingu predstavljalo 11 olimpijaca i olimpijki, a najbrojniji su bili u alpskom skijanju - njih šest.
Još jedna uspješna godina i iza hrvatskih parasportaša, a središnji događaj bile su Zimske paraolimpijske igre na kojima je nastupilo četvero predstavnika - alpinci Damir Mizdrak i Lucija Smetiško, snowboarder Bruno Bošnjak, te nordijac Josip Zima.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!