09:01 / 06.02.2021.

Autor: M.Š./I.Ž.K./Hina/HRT

Osijek s igračem više svladao Hajduk i preuzeo vrh ljestvice

Dvoboj Osijeka i Hajduka

U derbiju 20. kola Prve HNL Osijek je na stadionu Gradski vrt pobijedio Hajduk sa 2:0 preuzevši vrh ljestvice s tri boda više od Dinama.

Bila je to tvrda i čvrsta utakmica, a možda i ključni trenutak dogodio se u 51. minuti kada je Hajduk ostao s igračem manje nakon što je isključen Nihad Mujakić. Osijek je s igračem više zabio dva gola, a strijelci su bili Laszlo Kleinheisler (59) i Ramon Mierez (89).

Otkako je Nenad Bjelica preuzeo Osijek, momčad ima devet pobjeda u devet domaćih prvenstvenih utakmica, uz gol razliku 17-2. Dodajmo i kako Osijek u posljednjih šest domaćih utakmica nije primio gol (Dinamo, Šibenik, Varaždin, Istra, S. Belupo, Hajduk), a postigao ih je deset.

Za njegovog kolegu na suparničkoj klupi, Talijana Paola Tramezzanija bio je to već treći poraz u pet susreta otkako je preuzeo splitski sastav.

Osijek je već u trećoj minuti mogao do vodstva. Nakon Simićeve pogreške, Mierez se našao u dobroj šansi, no obranio je Kalinić. Osam minuta kasnije Hajduk je umalo ostao s igračem manje. Simić je na centru izgubio loptu, Mierez je krenuo prema vratima, no Simić ga je povukao za dres i napadač Osijeka je pao. Sudac Ivan Bebek je pokazao žuti karton za Hajdukova stopera, a svoju odluku je provjerio pregledavši tv snimku ostavši dosljedan.

Hajduk je najbliže golu bio u 30. minuti kada je Atanasov pucao, ali pored gola. Možda i ključni trenutak dogodio se u 51. minuti kada je gostujući branič Nihad Mujakić isključen zbog drugog žutog kartona nakon što je prvi zaradio u posljednjoj minutu prvog dijela.

Osam minuta kasnije domaćin je poveo sjajnim pogotkom Kleinheislera. Bohar ga je proigrao na 18 metara od suparničkih vratiju, varkom se Mađar oslobodio Jurića i onda neobranjivim udarcem desnom nogom naciljao gornji lijevi kut ispruženog, ali nemoćnog Kalinića.

Sve dvojbe oko pitanja pobjednika razriješio je Mierez pogotkom u 89. minuti. Argentinski napadač je pobjegao obrani Hajduka i mirno zabio pokraj Kalinića.

Od 17.15 sastaju se Lokomotiva i Rijeka. U nedjelju su na rasporedu dva susreta, sastaju se Šibenik - Varaždin, te Istra 1961 - Dinamo, a kolo u ponedjeljak zatvaraju Slaven Belupo i Gorica.

Osijek je pobjedom protiv Hajduka ponovo preuzeo vrh ljestvice sa 45 bodova, tri više od Dinama, dok je Hajduk ostao na petoj poziciji sa 23 boda.

Osijek - Hajduk    2-0 (Kleinheisler 59, Mierez 89)

Tijek utakmice:

KRAJ UTAKMICE! Osijek je pobjedom preskočio Dinamo i vodeći je na ljestvici s 45 bodova!

90+2'
Taktička promjena u sastavu Osijeka, ulazi Lopa umjesto Bohara

89' GOOOL! Novi pogodak za Osijek! Domaćini golom Miereza vode 2:0!

88'
U igru ulazi Dolček umjesto Todorovića.

85'
Još jedna javna opomena, ovaj puta požutio je Lončar

82'
Dimitrov dobio žuti karton.

79'
Nove promjene u Osijeku, iz izgre izlaze Brlek,  Bočkaj i Žaper, a ulaze Pilj, Gutieri i Vuković.

75'
Žuti karton za Miereza.

73'
Mijenja i Nenad Bjelica, strijelac Kleinheisler napušta igru, na teren će Jugović

72'
Ponovno mijenja Hajdukov trener, ulazi Dimitrov umjesto Nejašmića te Diamantakos umjesto Jakoliša

59' GOOOL! Osijek vodi 1:0 golom Kleinheislera!
 Bohar je proigrao Kleinheislera je neobranjivim udarcem naciljao gornji lijevi kut vratara Hajduka.

56' Dvostruka promjena u redovima gostiju, Tramezzani u igru uvodi Jradija umjesto Atanasova te Jaira umjesto Gyurcsa

51'
 Hajduk će nastaviti susret s desetoricom igrača nakon što je Mujakić dobio drugi žuti karton.

47' Usamljeni Bohar puca s desetak metara, no Kalinić brani.

46' Sudac Bebek označio je početak drugog poluvremena. U momčadima nema promjena.

45' Završilo je prvo poluvrijeme.

44' Mujakić dobiva žuti karton.

42'
Dobar centaršut Bočkaja, a Vušković u posljednji trenutak loptu izbacuje ispred Bohara u petercu.

36' Osijekov Igor Silva dobiva žuti karton.

30' Gyurcso je petom odložio loptu za Atanasova koji je iz prve sa 17 silovito ciljao desni vratarev kut, međutim prošlo je malo pored gola.

29'
Pucao je Kleinheisler s 18 metara, obranio je Kalinić.

26' Udarac Nejašmića s 20-ak metara, ni on ne pogađa okvir vratiju.

22' Miloš je ubacio s lijeve strane pred vrata Hajduka, skočio je Bohar najviše i pucao glavom preko vrata.

16' Ubacio je Gyurcso pred vrata, Umut je pokušao prebaciti loptu glavom, došlo je do Jurića ispred kojeg je lopta nezgodno odskočila, ipak, pucao je kapetan Hajduka, međutim brani to Ivušić.

11' Simić je izgubio dvoboj s Mierezom koji od centra kreće prema suparničkom šesnaestercu, stoper Hajduka ga ruši povlačenjem za dres i Ivan Bebek mu pokazuje žuti karton. Uslijedila je VAR provjera je li Simić pritom zavrijedio i isključenje, no ostalo je na javnoj opomeni.

1' Počela je utakmica.

0' Čeka se početak utakmice u Gradskom vrtu.

Početni sastavi:

Osijek: Ivušić - Miloš, Gutieri, Škorić, Silva - Žaper, Brlek - Bohar, Kleinheisler, Bočkaj - Mierez

Hajduk: Kalinić - Todorović, Vušković, Simić, Mujakić - Jurić, Nejašmić, Atanasov - Gyurcso, Jakoliš, Umut Nayir.

Uoči utakmice:

Hajduk je "Osijekova crna mačka". Zadnjih pet utakmica, "bijelo-plavi" ne znaju za pobjedu nad rivalom iz Splita, a danas imaju priliku prekinuti crni niz.

- Hajduk je Hajduk, i kad nije u najboljem stanju je veliki klub i poštujemo ga, ima kvalitetne igrače, rekao je trener Osiječana Nenad Bjelica u najavi utakmice.

- Jako važna utakmica za nas, analizirali smo zadnji susret s Istrom 1961 kao i našeg suparnika. Pred nama je potpuno drugačiji dvoboj, protiv jedne kvalitetne momčadi koju vodi dobar trener. Želim vidjeti kako će moja momčad reagirati protiv jedne takve ekipe, rekao je u najavi trener Splićana Paolo Tramezzani

Važna utakmica i za Lokomotivu i za Rijeku

Lokomotiva od 17.15 dočekuje Rijeku. Ekipa Jerka Leke u posljednja je dva kola iznenadila Hajduka da bi potom izgubila od Dinama. Puno igrača rotiraju, te ih je dosta teško skautirati, rekao je u najavi utakmice trener Rijeke.

- Dosta igrača je pod jakim opterećenjem, žestok je ritam, pronaći ćemo one koji su u najboljoj formi i koji mogu odgovoriti na sve zahtjeve u igri. Vjerujem da možemo odigrati jednu dobru partiju, ne dozvoliti Lokomotivi previše šansi i držati ih podalje od gola, a na drugoj strani biti smireni u završnici. Mislim da će nas to na kraju usmjerini na put kojim svi želimo, izjavio je uoči utakmice trener Riječana Simon Rožman