Težak poraz u Osijeku, Austrija nadigrala Vatrene

19:51 / 03.06.2022.

Autor: I.L./HRT/Hina

Luka Modrić

Luka Modrić

Teška večer za hrvatsku nogometnu reprezentaciju. Na otvaranju Lige nacija, u dvoboju 1. kola 1. skupine, Austrija je slavila 3:0 (1:0) na Gradskom vrtu u Osijeku.

Austrijanci su do velike pobjede došli golovima Marka Arnautovića (41), Michaela Gregoritscha (54) i Marcela Sabitzera (57).

Hrvatska je imala previše neraspoloženih i potrošenih igrača u sastavu, što su Austrijanci znalački iskoristili, poveli golom Arnautovića u 41. minuti, a potom u prvih 15 minuta drugoga dijela deklasirali Vatrene s još dva gola.

Francuska je u drugoj utakmici skupine u Parizu izgubila od Danske 1:2.

Za tri dana hrvatska reprezentacija na Poljudu će ugostiti Francusku, a potom slijede dva gostovanja, 10. lipnja u Danskoj te 13. lipnja novi ogled protiv Tricolora, ovaj put u Parizu, čime će završiti lipanjski mini-ciklus u Ligi nacija.

Hrvatska - Austrija

Hrvatska je ovu utakmicu igrala bez Perišića, Gvardiola, Livaje i Muse, a u početnom sastavu nije bilo umornog Modrića, dok je Dalić iznenadio postavljanjem Ivušića i Pongračića umjesto očekivanih Livakovića i Vide.

Prvu priliku na utakmici propustio je u 17. minuti Brekalo, čiji je udarac nakon preciznoga dodavanja Majera bio ipak blokiran, da bi dvije minute kasnije u još boljoj prilici bio Pašalić, ali je glavom pucao pored vrata. Pašalić je u 24. minuti ostao sam na desnoj strani, ali je u zadnji trenutak blokiran.

U 41. minuti Austrija je povela nakon što je obrana dopustila Arnautoviću da se namjesti na precizan udarac sa 16 metara i Ivušić je bio nemoćan, a gosti su poveli iz prvog udarca u okvir vrata.

Xaver Schlager, Luka Modrić

U drugom poluvremenu je austrijski izbornik Rangnick promijenio čak tri igrača, a jedan od njih Gregoritsch je u 52. minuti imao sjajnu priliku, ali je njegov šut obranio Ivušić. No, u 54.minuti Gregoritsch dolazi do gola nakon sjajnog proigravanja Wobera. U 57. minuti slijedi novi šok kada je Sabitzer s više od 20 metara pogodio sami kut Ivušićevih vrata za neočekivanih 0-3.

Sve jači zvižduci s tribina prisilili su Dalića da u 59. minuti uvede Luku Modrića, ali ni to nije donijelo iskru koja bi pokrenula umrtvljenu Hrvatsku.

Umjesto toga, Austrijanci su propustili još nekoliko prilika, od kojih je najbolja bila Schlagerova u 84. minuti. U sudačkoj nadoknadi Budimir je propustio priliku zabiti "počasni" gol.

U drugoj utakmici skupine u Parizu je Danska dobila Francusku s 2-1, a Hrvatska u ponedjeljak u Splitu dočekuju upravo svjetske prvake Francuze.

Zlatko Dalić

HRVATSKA - AUSTRIJA 0:3

Pred 16.000 gledatelja na stadionu Gradski vrt sudio je Englez Kavanagh.

Strijelci:0-1 Arnautović (41), 0-2 Gregoritsch (54), Sabitzer (57)

HRVATSKA: Ivušić - Juranović, Pongračić, Ćaleta-Car, Sosa (Barišić, 46) - Brozović, Kovačić (Oršić, 71)- Majer (Modrić, 59), Pašalić (Vlašić, 59), Brekalo - Kramarić (Budimir, 58)

AUSTRIJA: Lindner - Lainer (Trimmel, 46), Trauner, Danso, Wober (Friedl, 78)- Laimer, Schalger - Weimann (Baumgartner, 74), Sabitzer, Onisiwo (Gregorisch, 46)- Arnautović (Seiwald, 46)

Borna Barišić, Domagoj Vida

90+1' Budimir je imao priliku zabiti "počasni" gol, snažno je pucao glavom s otprilike 11m, no lopta je otišla pored gola

84' Nova obrana Ivušića, zaustavio je udarac Schlagera

74' Austrija ne posustaje. Domaća obrana je jedva blokirala šut Weimanna

Luka Modrić, Nikola Vlašić

72' U igri je Mislav Oršić, izašao je Mateo Kovačić

65' Upisao je Ivušić još jednu obranu, a navijači s tribina nakon zvižduka pokušavaju motivirati Vatrene predvođene Modrićem

59' Dalić u dvije minute radi tri izmjene. Ušli su Modrić, Vlašić i Budimir, a izašli Majer, Pašalić i Kramarić

57' GOL 0:3 - Hrvatska se nije oporavila još od šoka, a Sabitzer s dalekometnim udarcem povećava prednost gostiju

54' GOL 0:2 - Gregoritsch povećava prednost Austrije. Nesmetano je zabio gol pored naših statičnih igrača u šesnaestercu

51' Izvrsna obrana Ivušića! Gregoritsch je pucao s ruba šesnaesterca

46' Dalić je napravio jednu izmjenu. Ušao je Barišić umjesto Sose. Ralf Rangnick je uveo Seiwalda, a izašao je strijelac Arnautović. Ušli su i Gregoritsch i Trimmel

Mateo Kovačić

44' Brekalo i Majer izigrali su austrijsku obranu, lopta je išla uz lijevu stativu, ali je Lindner odlično obranio

41' GOL 0:1 - Prvi udarac u okvir gola za goste i vodstvo Austrije. Arnautović je pucao s ruba šesnaesterca i prevario Ivušića

38' Bude se Austrijanci. Arnautović drugi put u tri minute bježi posljednjoj liniji Vatrenih. Ovog puta Ćaleta-Car izbija u korner

32' Kramarić je uputio oštar udarac, slično kao Kovačić prije tri minute, no Lindner je refleksnom obranom zaustavio njegov pokušaj

29' Izvrsni udarac Kovačića, no kapetanov projektil s ruba šesnaesterca zaustavio je Lindner

25' Pašalić je pucao u donji desni kut, Austrijanci izbili loptu s gol-linije

23' Weimann je uputio udarac s ruba šesnaesterca, lopta je otišla pored gola

19' Pašalić dolazi iz drugog plana, ali nije bio dovoljno precizan

16' Majer za Brekala, no njegov pokušaj u posljednji trenutak blokiraju gosti

8' Zamalo autogol Austrije. Majer je uputio loptu Kramariću, a Lainer nespretnom reakcijom umalo poslao loptu u svoju mrežu

4' Arnautović dobio nezgodan udarac po nozi u dvoboju dvaju kapetana, Arnautovića i Kovačića. Kapetan Austrije vratio se u igru

2' Odlična lopta Brekala za Pašalića, no obrambeni igrač Austrije zaustavio je napad.

Dokapetan hrvatske reprezentacije Ivan Perišić, koji zbog ozljede propušta lipanjske utakmice, došao je u Osijek podržati suigrače.

Zagrijavanje je gotovo, tribine su popunjene.

Početni sastavi:

HRVATSKA: Ivušić - Juranović, Pongračić, Ćaleta-Car, Sosa - Brozović, Kovačić, Pašalić - Majer, Brekalo - Kramarić

AUSTRIJA: Lindner - Danso, Trauner, Wöber - Sabitzer - Lainer, Laimer, Schlager, Weimann - Arnautović, Onisiwo