19:00 / 14.04.2021.

Autor: A.M./HRT

Istra 1961 šokirala Rijeku i ušla u finale Kupa!

Istra 1961 - Rijeka

Istra 1961 šokirala je Rijeku u polufinalu Hrvatskog nogometnog kupa i pobjedom 3:2 izborila finale. Domaćin je nakon sjajnog prvog poluvremena protiv favorita iz susjedstva vodio s 3:0, a u nastavku su proigrali Riječani i smanjili na 3:2, no nisu uspjeli doći do trećeg pogotka.

Istra je na Aldo Drosini povela u šestoj minuti golom Josipa Šutala nakon ubačaja iz kornera. Taichi Hara je u 23. minuti povisio na 2:0 uz sjajnu asistenciju Guzine, a sam Gedeon Guzina je u 44. minuti nakon izvrsnog kontranapada udarcem pod gredu zabio za 3:0!

U nastavak je Rijeka krenula s tri izmjene, umjesto Menala, Gnezde-Čerina i Štefulja u igru su ušli Velkovski, Liber i Kulenović.  Odmah je Tomićeva momčad postala  opasnija i u 53. minuti Josip Drmić je prelijepim udarcem smanjio zaostatak na 3:1. On je primio loptu na prsa na rubu kaznenog prostora i iz okreta opalio na gol, a lopta se od stative odbila u mrežu. Onda je Murić iz kaznenog udarca kojeg je skrivio Šutalo udarivši neoprezno Capana u 72. minuti pogodio za 3:2.

Pritiskali su Riječani i pokušavali zabiti treći gol, no Istra je imala najveću šansu i mogla je sve riješiti u 81. minuti - Hara je dobio loptu u prostor i prošao je već Ivana Nevistića,  pucao je na prazan gol, ali ukazao se Luka Capan i izbio loptu s gol-crte!

Puljani su se i u pet minutanadoknade uspješno obranili i prvi put u povijesti pod imenom Istra 1961 došli na korak od osvajanja Rabuzinovog Sunca. Prije 18 godina tadašnji drugoligaš pulski Uljanik je u dvije utakmice finala poražen od splitskog Hajduka.

Ova će generacija "žuto-zelenih" u jednoj utakmici finala koje je na rasporedu 19. svibnja, protiv Dinama ili Gorice, pokušati osvojiti prvi trofej u klupskoj povijesti.

Termin polufinalnog okršaja Dinamo - Gorica na Maksimiru bit će poznat nakon uzvrata četvrtfinala Europske lige koji Dinamo protiv Villarreala igra u četvrtak u Španjolskoj.