04.08.2022.

19:37

Autor: I.Ž.K./HRT/Hina

Slavlje igrača Hajduka

U prvom susretu 3. pretkola Konferencijske lige Hajduk je pred 33.000 gledatelja na Poljudu pobijedio portugalsku Vitoriju Guimaraes sa 3-1 nakon što su gosti poveli.

Nakon što su Rijeka i Osijek ekspresno ispali, Hajduk je ostao jedini hrvatski predstavnik u Konferencijskoj ligi, a u europskim natjecanjima je i Dinamo koji se probija kroz kvalifikacije Lige prvaka.

Nakon dvije pobjede u HNL-u, Hajduk je večeras započeo ovosezonski europski put, dok su Portugalci već odigrali dvije utakmice protiv mađarske Puškaš Akademije i slavili s ukupnih 3-0.

Hajduk je bolje ušao u susret, međutim u prvih pola sata igralo se tvrdo i čvrsto na obje strane bez velikih uzbuđenja pred vratima. Hajduk je izgledao konkretnije, ali ipak nedovoljno kako bi ugozio portugalska vrata.

Prvo pravo uzbuđenje bilo je u 40. minuti kada su domaćini tražili jedanaesterac, no švedski sudac je ostao nijem. Nakon Mikanovićeva ubačaja, Semedo je igrao rukom nakon što mu se lopta od bedra odbila u ruku, no sudac nije pokazao na bijelu točku što je izazvalo negodovanje punog Poljuda. Bila je to dvojbena situacija, ali u ovoj fazi natjecabnja nema VAR-a.

U posljednjim trenucima prvog dijela Livaja je ostao sam na rubu kaznenog prostora, no pucao je ravno u Varelu.

Gosti su prvi put zaprijetili u 49. minuti kada je pucao Nelson, ali pored gola. U 55. minuti Stipe Biuk je zaprijetio Portugalcima, pucao je po travnjaku, ali je golman Varela bio siguran. Tri minute kasnije u izglednoj prilici je bio Vuković, ali je pucao pored gola.

U trenucima dok je Hajduk dominitrao i sve opasnije pritiskao, gosti su poveli u 61. minuti prekrasnim golom braniča Miguela. Raspalio je Miguel sa 18 metara pogodivši gornji lijevi kut Kalinićeva gola za vodstvo gostiju.

Hajduk se ekspresno vratio, samo šest minuta kasnije Splićani su izjednačili. Najveći dio posla napravio je Livaja koji se izborio za udarac sa 12 metara pogodivši vratnicu, a Sahiti je odbijanac pospremio u mrežu.

Hajduk je okrenuo rezultat u 75. minuti nakon velike pogreške strijelca Miguela. Mladi branič je promašio čistu loptu što je Melnjak iskoristio pogodivši za 2-1.

Livaja je bio blizu gola i u 84. minuti, no njegov udarac je završio u korneru. Odličnu predstavu Hajduk je okrunio i trećim golom. Bila je to još jedna greška Portugalaca koju je iskoristio Krovinović fantastično pogodivši u rašlje za 3-1 u 87. minuti.

Uzvratni susret je 10. kolovoza u Guimaraesu, a pobjednik iz ovog para u play-offu će igrati protiv Villarreala.

HAJDUK - VITORIA GUIMARAES 3-1

SPLIT. Stadion Poljud - 33.000 gledatelja; Sudac: Mohammed Al-Hakim (Šve)

Strijelci: 0-1 Miguel (61), 1-1 Sahiti (67) , 2-1 Melnjak (75), 3-1 Krovinović (87)

Žuti kartoni: Krovinović / Silva, Semedo
Crveni kartoni: -

HAJDUK: Kalinić - Mikanović (od 76. (Lovrencsics), Simič, Elez (od 82. Awaziem), Melnjak - Vuković (69. Atanasov), Grgić, Krovinović - Sahiti (od 76. Čolina), Livaja, Biuk.

VITORIA: Varela - Miguel, Mumin, Villanueva, Ogawa - Almeida (od 46. D.Silva), Semedo Andre, T.Silva - Maeiras, A.Silva (An. Silva 63), Da Luz (od 62. Jota)

KRAJ! VELIKO SLAVLJE HAJDUKA NA POLJUDU!

90' Četiri minute nadoknade na Poljudu!

87' GOOOOOL! 3:1 ZA HAJDUK! Strijelac Krovinović

83' Lažnjak Livaje, ulazi u kazneni prostor, puca, ali lopta od bloka odlazi u korner, nastavlja se pritisak Hajduka

82' Valdas Dambrauskas dat će priliku novom igraču Hajduka, debi za Splićane Chidozieja Awaziema, izašao je Elez

81' Promjena kod Vitorije, ušao je Antonin umjesto Lameirasa

77' Dvije promjene u redovima Hajduka, umjesto Sahitija i Mikanovića ušli su Čolina i Lovrencsics

75' GOOOOL! HAJDUK VODI 2:1! Nakon velike pogreške portugalskog strijelca Miguela, Hajduk stiže do vodstva golom Melnjaka!

69' Promjena kod Hajduka, ušao je Atanasov umjesto Vukovića

67' GOOOOL!!!! Hajduk nakon samo šest minuta stiže do izjednačenja! Livaja je napravio sve, pogodio vratnicu, lopta se odbila do Sahitija koji lijevom nogom posprema loptu u mrežu

62' Dvostruka promjena kod Vitorije, u igri su Anderson Silva i Joao Silva, izašli su Andre Silva i Luz

61' GOL! Unatoč dominaciji Hajduka, uslijedio je hladan tuš na Poljudu, sjajan pogodak 19-godišnjeg Miguela za vodstvo Vitorije

57' Kakva prilika za Vukovića! Odlična povratna lopta Mikanovića, ali udarac Vukovića odlazi pored gola u gol-aut

55' Udarac Biuka s 18 metara, nisko u donji desni kut, opet je sjajno obranio portugalski vratar Varela

Filip Krovinović

50' Ostao je ležati jedan Portugalac, gosti traže prekršaj Krovinovića, no sudac se srećom nije oglasio, jer Krovinović već ima jedan žuti karton

49' Lijepo se oslobodio Biuk, daje za Sahitija, ali čita to obrana Vitorije

48' Pokušaj Portugalaca, lopta odlazi u vanjski dio mreže, nije bilo potrebe za Kalinićevom intervencijom

46' Počelo je drugo poluvrijeme! Umjesto Almeide u igru je ušao Daniel Silva, Dambrauskas nije ništa mijenjao

KRAJ PRVOG POLUVREMENA!

45+1' Velika prilika za Hajduk! Livaja ulazi malo iskosa u kazneni prostor, snažno je pucao, još bolje brani Varela!

45' Igrat će se tri minute sučeve nadoknade

43‘ Ponovno dvojbena situacija, nakon ubačaja Sahitija, netko od portugalskih braniča igra glavom, od glave se odbija u ruku, opet ništa od kaznenog udarca

40' Pucao je Sahiti sa 16 metara, gađao suprotni kut, Varela je obranio, a potom Mikanović ubacuje, lopta pogađa Semeda u tijelo, a onda mu se odbila u ruku, sudac se nije oglasio

36' Livaja iz ničega izborio korner, Krovinović dodaje Biuku koji ubacuje na 11 metara, ali gosti izbacuju van terena

33' Igrači se bore sa sparinom, malo se primirila i publika, koja od početka gromoglasno bodri Hajduk

28' Biuk primio loptu, povukao nekoliko metara i ubacio na desnu stranu na kojoj su bili Livaja i Sahiti, Livaja je malo zastao da izbjegne zaleđe, a Sahiti ne stiže do lopte

27' Novi korner za Vitoriju, Kalinić boksa i izbacuje

Dvoboj Hajduka i Vitorije

24' Prvi korner na utakmici za Vitoriju, Thiago Silva ubacuje loptu, ubačaj na pet-šest metara, čiste to Splićani

22' Zbog drugog uzastopnog starta na Muminu Krovinović dobiva žuti karton

20' Bliži se polovica prvog poluvremena, fer i korektna utakmica, uz jedan žuti karton Silve, zasad bez pravih prilika

12' Prvi žuti karton na utakmici, dobio ga je Silva zbog prekršaja na Biuku

10' Prilika za Hajduk, prvi udarac u okvir gola, šutirao je Grgić, ali ravno u golmana Varelu

9' Raspoloženi Livaja izbacuje dvojicu igrača Vitorije, ruše ga s leđa, no sudac ne smatra da je to prekršaj za žuti karton

2' Nakon što je Biuk izborio korner, sjurio se Livaja po desnoj strani, pucao "iz mrtvog kuta", no neprecizno

1' Švedski sudac Mohammed Al-Hakim dao je znak za početak utakmice!

Nešto više od sat vremena prije početka utakmice, s najnovijim informacijama s Poljuda za Dnevnik HTV-a javila se Mirta Šurjak.

Početni sastavi:

HAJDUK: Kalinić, Mikanović, Simić, Elez, Melnjak, Vuković, Grgić, Krovinović, Sahiti, Biuk, Livaja

VITORIA: Varela, Ogawa, Villanueva, Mumin, Miguel, Thiago Silva, Alfa Semedo, Andre Almeida, Da Luz, Lameiras, Andre Silva

Glavni sudac dvoboja je Šveđanin Mohammed Al-Hakim. Uzvrat je na rasporedu 10. kolovoza u Portugalu.

Uspiju li Splićani proći u dvije utakmice Vitoriju, njihov protivnik u play-offu Konferencijske lige bit će španjolski Villarreal, koji je prošle godine osvojio Europsku ligu, a ove godine je stigao do polufinala Lige prvaka.