Diljem svijeta odjeknula je vijest da Zvonimir Boban napušta sve funkcije u UEFA-i, krovnoj organizaciji europskog nogometa.
25.01.2024.
20:12
Autor: Andrej Rašljanin/Sport/HRT
Diljem svijeta odjeknula je vijest da Zvonimir Boban napušta sve funkcije u UEFA-i, krovnoj organizaciji europskog nogometa.
Ne tako davno bliski prijatelj i suradnik predsjednika Čeferina ovih je dana odlučio, a danas i objavio da se ne slaže s planom kojim bi se Slovenac i u četvrtom mandatu kandidirao za čelnu poziciju te organizacije. Ističe da je to pogubna ideja.
Upravo je Čeferin bio jedan od inicijatora ograničavanja trajanja mandata kojim je želio spriječiti loše upravljanje koje je godinama mučilo UEFA-u. Mnogo se toga u međuvremnu promijenilo i razdor je, čini se, nepovratan.
Zvonimir Boban je u Uefi nosio titulu šefa nogometa, bio je desna ruka predsjedniku Aleksanderu Čeferinu. Ovako ga je Slovenac hvalio prije tri godine:
- Zvone ima iskustva u nogometu, zna praktički sve o nogometu, rekao je Aleksander Čeferin.
Boban je u Uefu došao baš na dan kada je 2021. objavljena ideja o Superligi, on i Čeferin čvrsto su bili protiv.
- On je rekao: "Ajde da se kladimo u večeru da ćeš ih srušiti u dva dana." I ja sam se kladio i još nisam platio večeru, prisjetio se Čeferin.
Ako nije do danas, tko zna hoće li uopće, jer Zvonimir Boban otišao je iz Uefe. New York Times piše da u pismu koje im je poslao Boban, kao razlog navodi protivljenje Čeferinovoj želji da na čelu UEFA-e ostane i u četvrtom mandatu, što prema Statutu nije moguće.
U njemu stoji da predsjednik smije biti izabran najviše tri puta po četiri godine, a treći mandat Čeferinu istječe 2028. Čeferin, koji je sam bio kreator tih promjena u tadašnjim kriznim trenucima europske krovne nogometne organizacije, sada tu odredbu želi promijeniti, a Boban to smatra neprihvatljivim. Svjetski mediji Bobanov odlazak nazivaju protestom, dubokim raskolom, što sugerira i šturo UEFA-ino priopćenje.
- UEFA izražava svoju zahvalnost gospodinu Bobanu na njegovoj predanoj službi i želi mu svu sreću u budućim nastojanjima u karijeri, stoji u priopćenju.
Može li se ovakav rasplet reflektirati na HNS?
- Žao nam je zbog odlaska proslavljenog hrvatskog reprezentativca s važnog mjesta u UEFA-i jer smo bili svjedoci kako su predsjednik UEFA-e Aleksander Čeferin i Zvonimir Boban dobro surađivali u korist europskog nogometa, no poštujemo takvu odluku koja neće utjecati na kvalitetnu suradnju HNS-a i UEFA-e, objavio je Hrvatski nogometni savez.
FIFA, Milan, UEFA, je li vrijeme za domaći nogomet?
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!

Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora