18:12 / 18.02.2021.

Autor: A.M./HRT/Hina

Fantastični Petković i Mamićev džoker s klupe "uništili" Krasnodar!

Ademi i Atiemwen slave treći gol Dinama

Dinamo je u prvom susretu šesnaestine finala Europske lige u gostima kod ruskog Krasnodara u odličnoj utakmici zasluženo pobijedio s 3:2, ostvarivši sjajan rezultat uoči uzvrata u Zagrebu 25. veljače.

Bila je to "luda" utakmica u kojoj je hrvatski prvak vodio 1:0, 2:1 i 3:2, domaćin se dvaput vraćao, ali treći put nije uspio.

"Modre" je do pobjede vukao sjajni Bruno Petković koji je zabio dva gola (15, 54) i sudjelovao u akciji kod trećeg gola kojeg je zabio Iyayi Believe Atiemwen (75), dok su strijelci za Krasnodar bili Šveđani Marcus Berg (28) i Viktor Claesson (69).

Podsjetimo, Dinamo je 16-inu finala izborio kao pobjednik skupine K sa četiri pobjede, dva remija i 9-1 razlikom pobjednika. "Modri" su igrali protiv Feyenoorda (2:0, 0:0), Wolfsbergera (1:0, 3:0) i CSKA (0:0, 3:1). S druge strane ruski sastav je europsku priču započeo u Ligi prvakla gdje je u skupini E zauzeo treće mjesto iza Chelseaja i Seville, a ispred Rennesa. Oba puta je izgubio od Seville (2:3, 1:2), protiv Chelsea je upisao poraz (0:4) i remi (1:1), dok je treće mjesto izborio u direktnim sudarima protiv Rennesa (1:0, 1:1).

"Modrima" je ovo bilo drugo gostovanje u Rusiji ove sezone nakon što su u skupini u Moskvi odigrali 0:0 protiv CSKA.

Zanimljivo, u dosadašnjih sedam pokušaja niti jedan hrvatski klub u nokaut-fazi europskih kupova nije uspio izbaciti ruskog predstavnika.

Dinamo je hrabro ušao u susret i već u drugoj minuti Luka Ivanušec je s ruba kaznenog prostora mogao ozbiljno ugroziti ruska vratar, no loše je pucao. Ipak, u 15. minuti goste vode. Petković je na centru klizećim startom uzeo loptu otvorivši "Modrima" kontru. Majer je proigrao za Ivanušeca koji je ušao u kazni prostor i pucao. Gorodov je obranio odbivši loptu koja je nakon "flipera" stigla do Petkovića, a ovaj ispred vratara zabio glavom za 1-0.

Bio je to početak iz snova za hrvatskog prvaka koji je dominirao, držao posjed lopte i imao vodstvo. U 25. minuti Dinamo je mogao povećati prednost, no domaći vratar je odlično obranio Ademijev udarac.

Nažalost, svega tri minute kasnije Krasnodar je izjednačio nakon "poklon gola". Na jednu ubačenu loptu loše je reagirao Gvardiol i glavom "asistirao" Bergu, koji je zakucao pod prečku pored nemoćnog Livakovića.

U posljednjim trenucima prvog dijela Ademi je još jednom opasno zaprijetio, no Gorodov je ponovo izašao kao pobjednik.

Međutim, u 54. minuti domaći vratar je "poklonio" Dinamu pogodak. Oršić je ubacio iz kornera, Gorodov otišao u prazno, a Petković zabio svoj drugui gol na utakmici za novo vodstvo.

Domaćin je praktički u idućem napadu mogao izjednačiti, ali je udarac Smoljnikova sjajno 'skinuo' Livaković, a potom je Wanderson s dva metra glavom promašio prazan gol. U 58. minuti Berg je zabio za 2:2, no poljski sudac je nakon pregleda video snimke poništio gol jer je švedski napadač bio je u zaleđu.

U 69. minuti vidjeli smo novo izjednačenje. Glavninu posla je obavio je Berg koji je ušao u kazneni prostor s desne strane i povratnom loptom pronašao sunarodnjaka Claessona, a ovaj je mirno zabio za 2:2.

Novo izjednačenje nije pokolebalo "Modre" i u 75. minuti stigli su do treće prednosti. Bio je to novi "show" Brune Petkovića, koji je slomio dvojicu suparničkih igrača, poslao loptu Ivanušecu a ovaj je samo proslijedio do Atiemwena, koji je opalio i zabio za 3:2.

KRASNODAR - DINAMO 2-3

KRASNODAR. Stadion Krasnodar. Sudac: Bartosz Frankowski (Poljska);

Strijelci: 0-1 Petković (15), 1-1 Berg (28), 1-2 Petković (54), 2-2 Claesson (69), 2-3 Atiemwen (75)

Žuti kartoni: Franjić

Crveni kartoni: -

KRASNODAR: Gorodov - Smolnikov, Kaio, Martinović, Černov (od 80. Ionov) - Olsson (od 62. Gazinski), Cabella, Vilhena - Sulejmanov (od 46. Wanderson), Berg, Claesson

DINAMO: Livaković - Ristovski, Theophile-Catherine, Lauritsen, Gvardiol - Majer (od 64. Atiemwen), Jakić, Ademi - Ivanušec (od 78. Franjić), Oršić (0d 90+4. Mišić) - Petković

Marcus Berg, Lovro Majer i Stefan Ristovski

90+6' - kraj! Dinamo je pobijedio s 3:2!

90' - igra se četiri minute sudačke nadoknade

75' - DINAMO VODI 3:2! PETKOVIĆ JE PREDRIBLAO TROJICU RUSKIH IGRAČA I DODAO ATIEMWENU NA DESNU STRANU, A MAMIĆEV DŽOKER S KLUPE SVLADAVA GORODOVA!

70' - VICTOR CLAESSON DONOSI KRASNODARU NOVO IZJEDNAČENJE! BERG JE UŠAO U DINAMOV KAZNENI PROSTOR I POVRATNOM LOPTOM PRONAŠAO ŠVEĐANINA, KOJI S RUBA PETERCA ZABIJA ZA 2:2!

65' - imao je nakon Petkovićevog gola Krasnodar tri dobre prilike, no odličan je bio Livaković. Dojam je da je Dinamo sad uspostavio ritam i malo smirio igru

Marcus Berg i Kevin Theophile-Catherine

58'- Krasnodar je zabio, ali, srećom po Dinamo, suđeno je zaleđe

56' - odlična šansa domaćina, prvo Livaković brani udarac Smolnjikova, no lopta se odbila do Wandersona, koji je opasno pucao i s tri metra - promašio gol!

54' - ORŠIĆ JE IZ KORNERA UBACIO NA DRUGU STATIVU, POGRIJEŠIO JE VRATAR GORODOV, KOJI JE PROMAŠIO LOPTU. ONA DOLAZI DO PETKOVIĆA, A ON MIRNO POGAĐA SUPROTNI KUT!

46' - počelo je drugo poluvrijeme

45+1' - gotovo je prvo poluvrijeme, rezultat je1:1

45+1' - prelijepa akcija Dinama, Petković je primio Oršićevo dodavanje i oslobodio se dvojice suparničkih igrača te dodao Ademiju, čiji udarac brani Gorodov!

37' - Oršićev ubačaj iz kornera glavom prema golu uputio je Lauritsen, no lopta odlazi malo iznad prečke

Viktor Claesson i Stefan Ristovski

28' - DINAMO JE DOMINIRAO I IZGLEDALO JE DA JE PITANJE TRENUTKA KAD ĆE POSTIĆI DRUGI GOL, NO KRASNODAR JE IPAK DOŠAO DO IZJEDNAČENJA. ČERNOV JE UBACIO U ŠESNAESTERAC, JAKIĆ JE ODBIO LOPTU GLAVOM, ZAVRŠILA JE KOD GVARDIOLA KOJI JU JE POKUŠAO IZBITI, NO POSLAO JE LOPTU BERGU, KOJI KORISTI POKLON I TRESE MREŽU MODRIH. DOMAĆIN JE ISKORISTIO SVOJ PRVI UDARAC NA GOL.

25' - još jedna odlična prilika za goste, Oršić je povukao kontru nakon presječenog dodavanja, uposlio je kapetana Ademija, no domaći vratar spašava svoju mrežu

22' - sjajan početak Dinama, koji ove sezone kao da ubaci u neku posebnu "europsku brzinu" u europskim utakmicama, izgleda sjajno, obrana je čvrsta i neprobojna, a ruska momčad nije praktički ništa napravila u prvih 20-ak minuta

15' - KONTRANAPAD JE POVUKAO IVANUŠEC PO DESNOJ STRANI, LIJEVOM NOGOM JE PUCAO PO GOLU. GORODOV JE OBRANIO, NO LOPTA SE ODBILA I KAO NA FLIPERU DOŠLA DO PETKOVIĆA, KOJI JU JE DOČEKAO I GLAVOM POSPREMIO U MREŽU!

10' - utakmica je borbena, ali uglavnom se stvari događaju na sredini terena, nitko zasad ne riskira previše. Dinamo je aktivniji i više pokušava prema naprijed preko bokova, gdje su Ivanušec i Oršić

3' - Dinamo je izborio slobodni udarac, a ubačaj Oršića završio je u korneru. Nakon udarca iz kuta pucao je Ivanušec i pogodio suigrača Lauritsena, pa je lopta promijenila smjer i završila pored gola

1' - počeo je susret!

18:46 - Bliži se početak utakmice

Jedan sat prije utakmice došli su početni sastavi. Kod Dinama nema nekih iznenađenja, trener Mamić ne mijenja pobjedničku postavu, pa je samo jedna promjena u odnosu na derbi s Osijekom, istrčat će Jakić umjesto Franjića, dok je Krasnodar bez ponajboljeg igrača Wandersona.

Početni sastavi:

Krasnodar: Gorodov, Smolnikov, Kaio, Martinovič, Černov, Olsson, Cabella, Vilhena, Sulejmanov, Berg, Claesson

Dinamo: Livaković, Ristovski, Theophile-Catherine, Lauritsen, Gvardiol, Majer, Jakić, Ademi, Ivanušec, Oršić, Petković