16:45 / 04.03.2020.

Autor: M.Š./HRT

Dinamo slavio na Poljudu, Hajduk nemoćan s desetoricom

Od 19 sati na Poljudu nogometaši Hajduka dočekuju Dinamo u trećem ovosezonskom najvećem derbiju hrvatskog nogometa.
U derbi dvoboju 25. kola Prve HNL u Splitu su nogometaši Dinama pobijedili Hajduk s 2-0 (0-0) i povećali svoje vodstvo na ljestvici.

- Bjelica i Tudor nakon derbija
- Ademi: Ovo nam puno znači; Mujakić: Isključenje je bilo ključ

Pred sjajnim ozračjem i 24.000 gledatelja na Poljudu, Dinamo je ubilježio prvu pobjedu ove sezone nad Hajdukom i to u tek trećem međusobnom srazu.

Ključni trenutak dvoboja zbio se u 40. minuti kada je Ardijan Ismajli zaradio nepotrebno isključenje, a s igračem manje Hajduk je primio dva gola i ostao bez bodova u borbi za drugo mjesto.

Obje momčadi su u derbiju postavile najjače snage, a u 2. minuti odličan udarac Arijana Ademija iz samih rašlji vadi vratar Josip Posavec.

U 10. minuti Jairo je krenuo sam prema vratima Dinama, ali mu je šut u zadnji trenutak blokiran, da bi u 13. minuti nakon dodavanja Jaira, napadač Splićana Leon Kreković poslao loptu pored vrata.

U 33. minuti Mislav Oršić je pokušao s desetak metara, ali njegovu "bombu" opet brani raspoloženi Posavec.

U 40. minuti drugi žuti karton dobio je vrlo neoprezno Albanac Ardijan Ismajli, pa su Splićani ostali s igračem manje.

Već u 47. minuti Dinamo je realizirao brojčanu prednost, Oršić je ubacio s lijeve strane, a posve sam Poljak Damian Kadzior udarcem glavom iz blizine pogađa mrežu.

Trener Igor Tudor je u igru ubacio napadači Jradija i Eduoka, a u 68. minuti Mijo Caktaš je pokušao iskosa, ali je Dominik Livaković bio spreman.

U 75. minuti nakon velike gužve u petercu Splićana lopta je došla do Arjana Ademija, koji iz velike blizine gura loptu u mrežu za 2-0.

Dinamo vodi sa 62 boda, a Hajduk je drugi s 45.

Pred 24.000 gledatelja na stadionu Poljud sudio je Ivan Bebek.

Strijelci: 0-1 Kadzior (47), 0-2 Ademi (75)

Crveni karton: Ismajli (Haj, 40)

Tijek utakmice:

Hajduk - Dinamo 0:2

90+5' Sandro Kulenović prima loptu i puca, ali lopta odlazi iznad gola. Sudac Bebek potom je odsvirao kraj. Modri su zasluženo slavili, Hajduk nije imao šanse s igračem manje bez kojega je igrao zadnjih 50 minuta.

90+3' Ušao je Sandro Kulenović umjesto Brune Petkovića.

90' Igra se pet minuta sudačke nadoknade.

82' Moharrami je izašao, a ušao Petar Stojanović.

76' Izašao je Amer Gojak, a ušao Marko Djira.

75' GOOOL Dinamo vodi 2:0. Nako rolice Brune Petkovića, lopta je ubačena u sredinu i nakon gužve lopta je došla do Ademija koji lako poentira za drugi gol gostiju i vjerojatnu pobjedu.

72' Nakon dvije minute stanke zbog dima utakmica je nastavljena. Službeno je objavljeno da je na utakmici 22.500 gledatelja.

70' Sada je utakmica prekinuta zbog bakljade Torcide.

68' Mijo Caktaš puca s lijeva, ali brani Livaković. Bio je korner, ali od toga ništa za domaćine. Iako s desetoricom, Hajduk se sada opet malo oslobodio te sve više prijeti.

67' Čini se kako Dinamo odustaje od promjene, Ademi može nastaviti.

66' Juranović je prvo odlično ubacio, a što je očistio Theophile. U akciji malo kasnije Juranović puca, ali Livaković brani.

65' Ademi je ostao ležati, čini se da će zbog ozljede napustiti teren. Modri igraju trenutno s deset igrača.

62' Hajduk je dobio slobodan udarac na 20ak metara od gola, nakon prekršaja Theophilea nad Jairom. Ipak, to je dosta iskosa. Caktaš je pokušao izravno prema golu, ali to je otišlo visoko iznad grede.

58' Nove promjene. Samel Eduok ulazi umjesto Tahiraja. Stanko Jurić izlazi, a ulazi Jradi. Igor Tudor iskoristio je sve izmjene.

56' Dinamo osim što vodi, za sada kontrolira stvari na terenu. Osjeća se da Hajduk s igračem manje jako teško izlazi na kraj s modrima.

47' GOOOL za Dinamo. Modri odmah u nastavku koriste igrača više. Oršić je sjajno nabacio s lijeva, a Kadzior je na pet metara, "sam kao duh", pospremio loptu glavom pored nemoćnog Posavca.

46' Počelo je drugo poluvrijeme.

Prvo poluvrijeme:

45+2' Opet je Hajduk prokockao lijepu priliku. Francesco Tahiraj je izašao sam pred Livakovića, ali opet ga je stigla obrana Dinama. Završilo je prvo poluvrijeme.

45+2' Stvari su se zaoštrile na terenu. Došlo je i do naguravanja igrača, a na kraju Bebek pokazuje žuti karton Bruni Petkoviću.

42' Tudor je zbog crvenog kartona izvadio inače odličnog Krekovića i uveo stopera Stipu Radića.

41' Odlična prilika za modre. Kadzior je fantastično pucao iz slobodnjaka, a lopta prolazi tik pored lijeve vratnice.

40' Crveni karton za Hajduk! Ismajli radi prekršaj na Oršiću na rubu aut linije na sredini terena i Bebek ga šalje van terena. Nema dvojbe da je ovo bio prekršaj za drugi žuti karton. Dinamo će imati igrača više.

38' Emir Dilaver dobiva žuti karton nakon što je nagazio Krekovića. Prvi žuti za goste. Dobro su ubacili bijeli na pet metara, ali Livaković odnosi loptu.

36' Sada je sudac Ivan Bebek dosudio prekršaj na Ameru Gojaku na 20ak metara od gola Posavca. Domaći navijači negoduju zbog odluke. Kadzior je pucao, ali loptu je odbio živi zid.

34' Odlična prilika za Dinamo. Oršić se oslobodio čuvara, odlično pucao s desetak metara, ali Posavec još jednom paradom odbija u korner.

29' Dinamo je dobio treći korner, ubacio je Damian Kadzior, ali nakon odbijanca pokušaj Nikole Mora je blokiran.

27' Jairo slično puca u sljedećoj akciji, ali to su preslabi pokušaji za Dinamova vratara.

26' Hamza Barry puca iz daljine, ali po sredini gola, što je Livaković lako ukrotio.

24' Bugarin Kristian Dimitrov krenuo je previše naprijed, zapravo kao napadač, pa je izgubio loptu što je dovelo do kontre preko Mislava Oršić i Brune Petkovića, ali srećom po domaćina, modri nisu to upjeli realizirati.

19' Hajduk se opustio, sada su oni bolji na terenu.

15' Kreković je ostao ležati nakon lakta Kevina Theophilea-Catherinea, ali prekršaj nije dosuđen.

13' Ponovno "mrtvac" za Hajduk. Jairo je odlično s desna ubacio na lijevu stativu, a Leon Kreković sa svega nekoliko metara od gola pucao visoko preko vratiju. Ovo je trebao realizirati.

11' Ardijan Ismajli dobiva žuti karton nakon neopreznog starta na Mislava Oršića.

9' Veliku je priliku sada imao Hajduk. Nakon pogreške modrih, bijeli su krenuli u kontru, Jairo je jurnuo sam prema Dominiku Livakoviću, ali stigao ga je Sadegh Moharrami i ništa od izgledne akcije.

7' Na početku utakmice Dinamo ima veći posjed.

2' Odmah fantastična akcija na početku. Arijan Ademi odlično je pucao s lijeva s nekakvih 15ak metara, a Josip Posavec fantastičnom obranom vadi loptu ispod grede i spašava domaćina!

1' Počela je utakmica. Prva je lopta za Hajduk.

0' Čeka se početak utakmice. U prva dva međusobna ogleda ove sezone, pobjeda Hajduka i remi. Splićani su na Poljudu slavili s 1:0, a na Maksimiru je bilo 1:1. Na tablici HNL-a Dinamo ima 14 bodova više od Hajduka.

Sastavi:

Hajduk: Posavec - Ismajli, Dimitrov, Mujakić - Juranović, Jurić, Barry - Caktaš - Kreković, Jairo

Dinamo: Livaković - Moharrami, Theophile-Catherine, Dilaver, Leovac - Moro - Kadzior, Ademi, Gojak, Oršić - Petković

Sudac: Ivan Bebek (Rijeka)

Pomoćnici: Goran Pataki (Đakovo) i Bojan Zobenica (Velika Gorica)

VAR sudac: Marin Vidulin (Kanfanar)

AVAR: Tomislav Petrović (Valpovo)