Livaja izjednačio u 94., Dinamo slomio Hajduk u 100. i 101. minuti!

18:49 / 21.05.2022.

Autor: A.M./HRT/Hina

Slavlje igrača Dinama nakon trećeg gola

Dinamo je u uzbudljivom derbiju posljednjeg, 36. kola 1. HNL-a, u kojem su Modri proslavili još u prošlom kolu na Šubićevcu osigurani naslov prvaka, pobijedio Hajduk s 3:1.

Dinamo je poveo pogotkom Brune Petkovića u 53. minuti, ali Hajduk je zasluženo izjednačio preko Marka Livaje u četvrtoj minuti sudačke nadoknade.

No u dramatičnoj sudačkoj nadoknadi prvo je Mislav Oršić zabio za 2:1 u 10. minuti nadoknade, a onda je Martin Baturina minutu kasnije iskoristio što je praktički cijela momčad Hajduka krenula po izjednačenje i zabio za konačnih 3:1.

Tako Splićani nisu uspjeli ove sezone ostati neporaženi protiv prvaka, naime u dosadašnja tri susreta su dvaput slavili i jednom odigrali neriješeno, a izgledalo je da će tako ostati sve do - 110. minute!

Najveći derbi hrvatskog nogometa izgubio je rezultatski značaj još prije šest dana kada je Dinamo pobjedom u Šibeniku osigurao naslov prvaka, no opet je izostala otvorena i obostrano napadačka igra. I dok je uobičajeno opravdanje za lošu igru u derbijima to da važnost sputava igrače, ovoga puta takvog opravdanja nema.

U prvih 45 minuta praktički nije bilo niti jedne prilike za postizanje pogotka, da bi se početkom nastavka stvari promijenile kada je Dinamo poveo.

Ivanušec je u 53. minuti uputio oštar prizemni udarac sa 25 metara koji je pogodio vratnicu, lopta se odbila do Moharramija na desnom boku, ovaj je uputio prizemni ubačaj na peterac gdje je najbrže reagirao Petković i skrenuo loptu u mrežu.

Iako ga za pet dana očekuje finale Kupa protiv Rijeke na Poljudu i prilika za osvajanje prvog trofeja nakon 2013. godine, Hajduk je nakon primljenog pogotka zaigrao otvorenije, trener Dambrauskas je na travnjak poslao i prvog strijelca lige Livaju, a to je rezultiralo i boljom igrom, prilikama te u konačnici i izjednačujućim pogotkom.

Livaja je prvi put zatresao mrežu Dinama u 69. minuti, ali nakon što je uputio udarac nogom lopta ga je pogodila u šaku i od nje se odbila u mrežu pa je mladi sudac Kolarić nakon konzultacija s VAR-om opravdano poništio pogodak. Tijekom tog dvominutnog pregleda Dinamovi navijači na sjevernoj tribini započeli su bakljadu koja je rezultirala i manjim požarom, pa je uslijedio desetominutni prekid kako bi se ugasila vatra.

Najbolje razdoblje igre Hajduka uslijedilo je od 89. do 94. minute. Prvo je Mlakar dva puta bio neprecizan iz izglednih pozcija nakon dodavanja Biuka i Čoline, da bi Livaja pogodio za 1:1. Krovinović je poslao okomitu loptu u kazneni prostor Dinama gdje je utrčao Livaja te preciznim udarcem sa sedam-osam metara svladao Livakovića.

Ipak, Dinamo je uspio svladati Hajduk u ovoj sezoni i to golovima u 10. i 11. minuti sudačke nadoknade. Kod oba gola u glavnoj je ulozi bio Baturina, on je u 10. minuti nadoknade primio loptu na desnom krilu, sjurio se u kazneni prostor i proigrao nečuvanog Oršića, koji je s dva metra zatresao mrežu. Konačni rezultat Baturina je postavio minutu kasnije nakon solo-prodora i šutom sa 10 metara.

Dinamo je 23. naslov prvaka Hrvatske, a peti uzastopni na kraju osvojio sa 79 bodova, sedam više od drugog Hajduka, a 10 od trećeg Osijeka. Četvrta Rijeka je osvojila 65 bodova, peta Lokomotiva 49, šesta Gorica 45, sedmi Slaven Belupo 36, osmi Šibenik 32, deveta Istra 1961 31, dok je iz lige nakon samo jedne sezone u društvu najboljih ispao Hrvatski dragovoljac sa 19 bodova.

90+15' - KRAJ, KAKVA ZAVRŠNICA JE TO BILA!

90+11' - KOMPLETAN HAJDUK JE KRENUO U NAPAD, MENALO JE KRENUO U KONTRU I DODAO BATURINI, KOJI JE POGODIO ZA 3:1!!!

90+10 - MISLAV ORŠIĆ ZABIJA ZA 2:1!!!! ASISTENCIJA BATURINE!!!

90+4' - LIVAAAAAJA! MARKO LIVAJA IPAK ZABIJA ZA 1:1!!!

90+1' - Prilika Hajduka!!! Šutalo s gol-linije izbija loptu nakon udarca Mlakara!

88' - kakav šansa Mlakara, Biuk ga je pronašao povratnom loptom, a on je natrčao na prvu stativu i iz blizine promašio cijeli gol!

85 ' - odlična prilika Hajduka! Dobru akciju okončao je udarcem Biuk, ali opet je pucao preko gola!

84' - Mlakar mijenja Ljubičića kod Hajduka, a Gojak Ademija kod Dinama

80' - utakmica je nakon 10-ak minuta stanke nastavljena

Velika baljda izazval je požar

75' - požar na Maksimiru, vatrogasci se bore sa zapaljenim velikim transparentom nakon velike bakljade BBB-a

71' - nakon pregleda videosnimke gol Livaje ipak je poništen zbog igranja rukom!

68' - IZJEDNAAČENJE!! TKO ĆE DRUGI AKO NE MARKO LIVAJA!!!

67' - Još dvije izmjene u Hajduku. Izašli su Ferro i Melnjak, ušli Simić i Čolina

61' - Dvostruka izmjena kod Hajduka, ušli su Livaja i Grgić umjesto Sahitija i Vukovića

Bruno Petković slavi gol

53' - PETKOVIĆ ZABIJA ZA 1:0!!! ASISTENCIJA MOHARRAMIJA! IVANUŠEC JE PUCAO S RUBA ŠESNAESTERCA I POGODIO STATIVU. LOPTA SE ODBILA NADESNO DO MOHARRAMIJA, KOJI JE OŠTROM LOPTOM PRONAŠAO PETKOVIĆA U PETERCU!

50' - oprezniji nastavak

46' - počelo je drugo poluvrijeme! Zasad nema izmjena u sastavima

Dinamo - Hajduk, Mislav Oršić

45+1' - gotovo je prvo poluvrijeme

41' - Petković u teškoj poziciji zahvaća Oršićevu loptu iz kornera, ali ne uspijeva ništa konstruktivno uraditi s njom. Pao je ritam, igru otežava mokar teren

39' - zbog baklji na terenu sudac je dvaput nakratko prekidao igru

36' - opasan centaršut Mikanovića ispred Ljubičića kroti Livaković! Dinamična utakmica na Maksimiru!

32' - Elez dobro čisti ispred Petkovića nakon centaršuta Oršića u peterac

25' - nakon što je Biuk iznudio prekršaj Bočkaja uigranu akciju probali su izvesti gosti iz slobodnog udarca, ali Mikanović nije dobro reagirao na ubacivanje Krovinovića

19' - Ljubičić radi zbrku u Dinamovoj obrani, no Ademi i Livaković uspijevaju spriječiti opasnost

17' - Fossati je srušio Petkovića, imao je sreće da nije dobio žuti karton. Slobodan udarac izveo je s dobre pozicije Bočkaj, ali spreman je Kalinić

13' - dobra šansa Dinama, Moharrami je pronašao Petkovića, koji iz voleja s osam metara puca preko gola!

12' - evo prijetnje Dinama, oprobao je udarac Mišić s 20-ak metara

7' - Dinamo gubi loptu i slijedi proboj Melnjaka na lijevom boku. On je dobro ubacio, no nitko od suigrača nije bio na mjestu da pospremi loptu u mrežu

4' - Ljubičić se okliznuo, slijedi pokušaj budnog Biuka iz prve, ali lopta odlazi iznad gola. Aktivniji je Hajduk u početnim minutama

1' - počela je utakmica!

Navijači Dinama na tribinama

Počela kiša

Torcida još nije na tribinama

S obzirom da Hajduk u četvrtak očekuje finale Kupa s Rijekom, zanimljivo je bilo u kojem će sastavu istrčati Dambrauskasovi momci. Litvanac se, po očekivanjima, odlučio odmoriti neke bitne igrače, pa je  Marko Livaja na klupi. Hajduk je u Zagreb doputovao bez trojice, Eduok, Katić i Nikola Kalinić ostali su u Splitu.

Početne jedanaestorke:

Dinamo: Livaković - Moharrami, Lauritsen, Šutalo, Bočkaj - Mišić, Ademi - Špikić, Ivanušec, Oršić - Petković

Hajduk: Kalinić - Mikanović, Ferro, Elez, Melnjak - Fossati, Vuković - Sahiti, Krovinović, Biuk - Ljubičić

Dinamo želi pred rasprodanim Maksimirom i pred više od 20 tisuća navijača proslaviti nikad teže izborenu titulu, dok će momčad Valdasa Dambrauskasa tražiti tri boda kako bi mrskom rivalu pokvarila proslavu naslova, ali i u pozitivnom ozračju dočekala finale Kupa.