Dinamo nakon drame penala osvajač Superkupa!

09.07.2022.

18:58

Autor: HRT/Hina

Dinamo osvajač Superkupa

Nogometaši Dinama osvojili su hrvatski Superkup nakon što su u zagrebačkom Maksimiru boljim izvođenjem jedanaesteraca svladali Hajduk s 4-1. U regularnom dijelu nije bilo golova.

Dinamu je ovo sedmi osvojeni Superkup, dok je Hajduk ostao na četiri trofeja.

Dva najveća hrvatska kluba novu sezonu su otvorili velikim derbijem na Maksimiru, baš kako su i završili prošlu. Ovog puta su Splićani imali podršku s tribina jer su navijači Splićani došli u velikom broju na stadion, a prema navodima policije, njihov dolazak je protekao bez izgreda.

Hajduk je bio za nijansu bolji u prvom dijelu, a Dinamo puno bolji u drugom poluvremenu, kada su Splićani samo zahvaljujući sjajnom vrataru Lovri Kaliniću sačuvali mrežu.Ipak, ni Kalinić ih nije spasio poraza u raspucavanju penala, pa je prvi trofej sezone ostao u Zagrebu.

Zagrebački trener Čačić je od prve minute stavio svoje najveće pojačanje Drmića, dok je Hajduk zaigrao s novim stoperskim parom Borevkovićem Simićem, s LivajomKalinićem Biukom u napadu.

U 11. minuti veliku je priliku propustio je Livaja, čiji je udarac otišao pored vratnice, a u 23. minuti još bolju šansu je, na drugoj strani, imao Petković, čiji udarac iz blizine brani Kalinić.

Hajduk je u 32. minuti zatresao i gredu nakon udarca Mikanovića s ruba šesnaesterca u zanimljivom prvom dijelu koje je ipak završilo bez golova.

U drugom dijelu Dinamo je na početku bio dominantniji, a u 54. minuti vratar Kalinić čudesno brani šut Ivanušeca. Hajdukov vratar pretvorio se u junaka susreta, obranio je i šut glavom Špikića u 67. minuti, pokušaj Oršića s 30 metara u 80. i novi šut Špikića u 83. minuti.

Dinamo je posve dominirao u drugom dijelu, ali nije uspio zabiti, pa je pobjednik morao biti odlučen pucanjem jedanaesteraca. Četiri igrača Dinama, Petković, Oršić, Ljubičić i Ivanušec su pogodili, dok su Jan Mlakar Josip Vuković promašili kod Splićana.

DINAMO - HAJDUK (0-0)

Kazneni udarci: 1-0 Petković, 1-1 Livaja, 2-1 Oršić, Mlakar promašuje, 3-1 Ljubičić, Vuković - Livaković brani, 4-1 Ivanušec

Tijek susreta:

Dinamo - Hajduk 0:0 (4:1)

4- Ivanušec zabija za 4:1 i pobjedu Dinama!

3- Vuković loše puca! 3:1 za Dinamo

3- Ljubičić najmirniji od svih! 3:1 za Dinamo

2- Mlakar je promašio cijeli gol, užasan udarac. Dinamo u prednosti nakon druge serije!

2- Oršić zabija, Kalinić je to umalo obranio, ali silovit je to bio udarac! 2:1 vodi Dinamo

1- Livaja siguran kod Hajduka! 1:1 nakon prve serije

1- Petković siguran kod Dinama! 1:0 za Dinamo

Dinamo prvi puca

90+4' Kraj regularnih 90 minuta, osvajača Superkupa odlučit će jedanaesterci!

90' Četiri minute nadoknade, ako ostane bez golova, pobjednika će odlučiti jedanaesterci

78' Nažalost po Dinamo, zbog ozljede igru napušta kapetan Ademi, u igru će ući mladi Baturina

76' Kombinirali su sada Ademi i Petković, sve je završilo sjajnim prodorom kapetana Dinama, ali se na kraju zapetljao i ostao bez lopte.

69' Opet Kalinić, pucao je sada Špikić glavom

66' Nakon Ivanušeca i Drmić je promašio veliki zicer, silovito je pucao s peterca po golu, potpuno neometan, ali lopta odlazi uz stativu. Odmah nakon promašaja u igru je ušao Oršić umjesto Drmića.

60' Moharrami je ubacio u peterac, Ivanušec smirio loptu prsima i raspalio po golu, ali Kalinić nevjerojatnom reakcijom spašava siguran gol.

54' Petković je odlično proigrao Ivanušeca koji ulazi u šesnaesterac i u velikoj šansi puca preko gola.

52' Ljubičić je poslao jednu oštru loptu, izbacio je to Kalinić, lopta je došla do Ademija koji s 16 metara gađa gornji lijevi kut, ali kakva obrana golmana Hajduka. Odmah u idućem napadu Ademi se opet našao u prilici, udarac glavom odlazi pokraj gola.

50' Opet Livaja, bio je iznimno jak i kvalitetan udarac s 20 metara od Livakovićeva gola, ali odlazi lopta malo pored gola.

46' Počelo je drugo poluvrijeme

45+1' KRAJ PRVOG POLUVREMENA Bez golova u prvih 45 minuta, igrači Hajduka su se pokazali opasnijom momčadi danas.

37' Izveo je Petković slobodni udarac. Nije to bilo dobro, lopta je otišla daleko od gola. Mogla je to desetka Dinama puno bolje izvesti.

36' Prekršaj za Dinamo na rubu 16 metara, zbog prigovora žuti karton će dobiti Mikanović

34' Imao je Dinamo sada dobru kontru, brzo je loptu odnio Ivanušec te sjajno proigrao Špikića, koji jako loše reagira

30' Kakva sad prilika za Hajduk, pucao je snažno Mikanović. Lopa je završila na gredi. Igrači Dinama su sada imali dosta sreće.

25' Tražili su igrači Hajduka penal nakon što su se u jednom duelu našli Ljubičić i Nikola Kalinić. Sudac je procijenio da to nije dovoljan kontakt za najstrožu kaznu. Nastavlja se igra.

22' Najveća prilika na utakmici, probio je Špikić desnu stranu, poslao oštru loptu u peterac, tamo je Petković sjajno pucao. Kalinić to brani.

20' Nikola Kalinić ima problema s ozljedom, nakon jednog duela s Lauritsenom uhvatio se za gležanj. Pokušao je napadač Hajduka nastaviti igru, ali mu ipak treba liječnička pomoć.

18' Hajduk opasniji nakon prvih 15 minuta, raziran je Biuk. Kod Dinama spora tranzicija

10' Opasno je živio Dinamo, Biuk je sjajno probio lijevu stranu i poslao oštru loptu na peterac. Lauritsen je to izbacio. U idućem napadu Livaja puca po golu, ali lopta trese vanjski dio gola.

1' Počela je utakmica

Stigli su sastavi za derbi. Kod Dinama je veliko iznenađenje neigranje Mislava Oršića, a trener Ante Čačić odlučio je od prve minute predstaviti dva velika pojačanja u ovom ljetnom prijelaznom roku, pa ćemo tako gledati Roberta Ljubičića u veznom redu sa Ademijem i Mišićem, dok u napadu debitira Josip Drmić.

Kod Hajduka je iznenađenje neigranje Josipa Eleza, a svoj debi imat će i  branič Toni Borevković. U napadu se Valdas Dambrauskas odlučio za Livaju, Kalinića i Biuka

SASTAVI:

DINAMO (4-3-3): Livaković - Moharrami, Lauritsen, Perić, Ljubičić - Ademi, Mišić, Ivanušec - Špikić, Petković, Drmić

HAJDUK (4-3-3): L. Kalinić - Mikanović, Borevković, Simić, Melnjak - Vuković, Grgić, Krovinović - Livaja, N. Kalinić, Biuk

Najveći hrvatski derbi bit će igran pred oko 15 tisuća domaćih navijača, a očekuje se i dolazak oko 2000 navijača iz Splita.