Senzacija na Maksimiru: Veličanstvena pobjeda Dinama, Oršić srušio Chelsea!

06.09.2022.

16:43

Autor: HRT

Trenutak kada Mislav Oršić postiže gol za 1:0 protiv Chelseaja

U susretu 1. kola E skupine nogometne Lige prvaka Dinamo je na stadionu Maksimir pred 20.607 gledatelja pobijedio Chelsea sa 1-0.

Nogometaši zagrebačkog Dinama svoj osmi nastup u grupnoj fazi Lige prvaka otvorili su na stadionu Maksimiru pobjedom protiv bivšeg europskog i engleskog prvaka Chelsea.

Pogodak odluke postigao je Mislav Oršić u 13. minuti.

Dok je Chelsea zahvaljujući trećem mjestu u Premier ligi izborio direktan plasman u Ligu prvaka, hrvatski prvak je morao proći tri kvalifikacijska kola (Shkupi, Ludogorec, Bodo/Glimt) kako bi osigurao mjesto među elitom europskog nogometa.

Engleski velikan je preuzeo inicijativu od prve minute, međutim već u 13. minuti je sijevnula kontra domaćina koju je u pogodak pretvorio Mislav Oršić.

Akciju je počeo Robert Ljubičić uposlivši dugom loptom Brunu Petkovića, a ovaj je proslijedio do Oršića koji je "projurio" pored Wesleyja Fofane, novog pojačanja "Bluesa pristiglog iz Leicester Cityja za 82 milijuna eura. Oršić je pretrčao 50-tak metara, te lijepo svladao golmana Kepu.

Chelsea je u 48. minuti izjednačio, no pogodak Aubameyanga je poništen zbog zaleđa. Dinamo je u 56. minuti bio korak i do drugog gola, no fantastičan udarac Stefana Ristovskog je završio u gredi.

Okvir gola pogodio je i Reece James u 85. minuti. Za Chelsea je do 59. minute igrao hrvatski reprezentativac Mateo Kovačić.

U drugom susretu iz ove skupine u 21.00 sati se sastaju RB Salzburg i Milan.

Idući nastup u "Champions League" Dinamo ima već idućeg tjedna, u srijedu 14. rujna "Modri" gostuju na San Siru protiv Milana.

TIJEK SUSRETA

DINAMO - CHELSEA 1:0

Oršić 13'

90+8 KRAAAJ! Dinamo je srušio Chelsea!

90' Četvrti sudac pokazao je da će biti čak 8 minuta nadoknade!

87' LIVAKOVIĆ SPAŠAVA DINAMO! Prvo su gosti pogodili vratnicu, a zatim jedan odličan udarac Pulišića brani Livaković. U nastavku akcije sudac svira zaleđe.

82' Velika prilika za Chelsea! S pet metara glavom puca Havertz, ali odlični Ljubičić to izbacuje u korner.

75 Evo promjena kod Dinama, ulaze Lauritsen i Špikić, a izlaze Oršić i Moharrami. Zadnja promjena kod Chelseaja, izlazi Sterling, a ulazi Pulišić

70' Chilwell izlazi, ulazi Cucurella

67' Ružan start Koulibalyja na Oršiću. Žuti karton mu je pokazao rumunjski sudac!

59' Nove promjene kod Tuchela: Kovačić i Aubameyang su izašli, a ušli Jorginho i Broja.

56' RISTOVSKI UMALO ZABIO! Dinamo je prvi put u nastavku susreta uspio duže kombinirati i odmah velika prilika. Sjajno je s 25 metara pucao Ristovski, lopta je išla u same rašlje, ali Kepa je to uspio obraniti, lopta se odbila na kraju od vratnicu. Tribine su eksplodirale nakon ovog pokušaja Modrih

50' SREĆA ZA DINAMO: Zatresla se sada mreža Dinama, jednu dugu loptu primio je Chilwell i na drugoj vratnici pronašao Aubameyanga, koji to posprema u gol. Ipak zastavica je podignuta i Chilwell je bio u nedozvoljenoj poziciji

47' Evo i prve prilike za goste u nastavku. Ziyech je pucao s 20-ak metara, ali bio je to loš pokušaj i Livaković bez problema to brani.

46' POČELO JE DRUGO POLUVRIJEME: Tuchel radi promjenu, izlazi kapetan Azpilicueta, a ulazi Ziyech. Modri nastavljaju s istim sastavom.

ZVONIMIR BOBAN NA MAKSIMIRU NAKON 20 GODINA

Nakon 20 godina na Maksimir je došao i legendarni hrvatski nogometaš, a danas šef nogometa u UEFA-i Zvonimir Boban. U svečanoj loži društvo mu pravi predsjednik HNS-a Marijan Kustić. Uz Bobana, otvaranje ovogodišnje Lige prvaka na Maksimiru prati i Aleksander Čeferin, glavni čovjek europskog nogometa, predsjednik UEFA-e.

45+1 KRAJ PRVOG POLUVREMENA!

31' Odmah u idućoj akciji Dinamo opet prijeti, potpuno su se oslobodili Modri. Nakon lijepe akcije lopta je došla do Ademija, kapetan atraktivno puca s nekih 20 metara, ali brani to Kepa.

Bruno Petković

30' PRILIKA ZA MODRE! Izveo je sada Oršić slobodni udarac s nekih 30 metara, ubacio je loptu na Petkovića, Bruno je sjajno primio i odmah proigrao Oršića, ali Mislav puca iznda gola.

23' Nakon polovice prvog poluvremena Modri vode, a pritisak Chelseaja se smanjio. Fantastična je atmosfera na Maksimiru!

Slavlje igrača Dinama

13' GOOOOL! Vodi Dinamo na Maksimiru! Strijelac je veličanstveni Mislav Oršić. Bila je gužva na polovici Dinama, ali uspjeli su Modri doći do lopte i jednu dugu loptu briljantno je proslijedio Bruno Petković za Mislava Oršića. Brzonogi napadač Modrih istrčao je 40-ak metara s Fofanom na leđima te savršeno gurno loptu ispred Kepe.

10' Opet prijeti Chelsea, nisu Modri dobro ušli u utakmicu, Aubameyang je sada imao puno prostora, ali odlučio se na šut, blok Šutala!

9' Nova prijetnja gostiju, Havertz je probio lijevu stranu i jednom oštrom loptom probao naći Aubameyanga, ali Gabonac kasni i samo aut za Modre.

6' Prva opasnost pred golom Dinama. Opasno su kombinirali igrači Chelseja i Sterling je imao otvoren šut po golu s nekih 10 metara, ali Ristovski to blokira. Sudac na kraju svira zaleđe.

1' POČELA JE UTAKMICA!

SASTAVI

DINAMO: Livaković - Ristovski, Perić, J. Šutalo - Moharrami, Mišić, Ademi, Ljubičić - Ivanušec - Petković, Oršić

CHELSEA: Arrizabalaga - Azpilicueta, Koulibaly, Fofana - James, Kovačić, Mount, Chilwell - Havertz, Sterling - Aubameyang

SPREMA SE FANTASTIČNA ATMOSFERA NA MAKSIMIRU

NAVIJAČKA ATMOSFERA U CENTRU GRADA

ORŠIĆ TRAŽI NASTAVAK SJAJNOG NIZA PROTIV LONDONSKIH KLUBOVA

KOVAČIĆ PREDVODI CHELSEA

ČAČIĆ IZNENADIO SASTAVOM

Još malo je ostalo do početka utakmice, uskoro se očekuju i sastavi. Gužve na Maksimiru već su počele

Dinamo i Viktorija u uzvratnoj utakmici šesnaestine finala Europa lige: Trener Bjelica i sudac Kovacs

UEFA je objavila na svojim stranicama i potencijalne sastave za večeras

DINAMO: Livaković; Ristovski, Josip Šutalo, Perić, Ljubičić; Ademi, Mišić; Ivanušec, Baturina, Oršić; Petković

CHELSEA: Arrizabalaga; Chalobah, Koulibaly, Fofana; James, Jorginho, Kovačić, Chilwell; Mount, Sterling, Havertz

Modrima prijeti jedan od najboljih napadača na svijetu

Nakon juniora, do velikog iznenađenja pokušat će doći i Oršić i društvo

Važna obavijest Dinama svojim navijačima uoči spektakla na Maksimiru

Nogometaši Chelseaja u šetnji gradom

Dvije godine Modri nisu bili u najelitnijem nogometnom natjecanju na svijetu, a bolji povratak nisu mogli ni zamisliti. Pred više od 20 tisuća navijača na Maksimir stiže momčad koja je prošle godine bila europski prvak.

- Mi nismo ni u jednoj utakmici favorit, ali tražit ćemo svoju šansu. Uz sjajne navijače i prekrasnu atmosferu tražit ćemo svoju priliku. Ovo je drugačija utakmica nego do sada, ona nije eliminacijska, kazao je uoči utakmice trener hrvatskog prvaka Ante Čačić.

Na suprotnoj strani večeras je i jedan od najboljih veznjaka na svijetu, naš Mateo Kovačić, koji je upravo u dresu Dinama debitirao u Ligi prvaka:

- Ja sam Dinamovac, ali sada sam na drugoj strani i dat ću sve o sebe. Sretan sam, radujem se utakmici i atmosferi, poručio je Mateo.

Respekt prema Modrima pokazao je i trener Thomas Tuchel:

- Dinamo ima individualnu kvalitetu i svaka Dinamova momčad je kvalitetna, baš kao i hrvatska reprezentacija. Moramo biti spremni. Oni će željeti iskoristiti svoju ulogu autsajdera.

Dvoboj će suditi iskusni rumunjski sudac Istvan Kovacs (37). On je već sudio Modrima, u veljači 2019. vodio je uzvratni susret 16-ine finala Europske lige u kojem je Dinamo na Maksimiru pobijedio Viktoriju Plzen s 3-0 i plasirao se u osminu finala.