Hrvatska nogometna reprezentacija privodi kraju pripreme za prvi nastup na Svjetskom prvenstvu, a u razgovoru za emisiju Americana svoje dojmove iz baze Vatrenih u Alexandriji podijelio je Marco Pašalić.
14.06.2026.
21:22
Autor: Americana/I.L./HRT
Hrvatska nogometna reprezentacija privodi kraju pripreme za prvi nastup na Svjetskom prvenstvu, a u razgovoru za emisiju Americana svoje dojmove iz baze Vatrenih u Alexandriji podijelio je Marco Pašalić.
Za 25-godišnjeg krilnog napadača ovo je prvo Svjetsko prvenstvo u karijeri.
- Mislim da će biti lijepo Svjetsko prvenstvo. Meni je prvo i poseban je osjećaj biti ovdje, biti dio ekipe i svega ovoga. Naravno da svi imaju velika očekivanja, ali ja nisam tip koji voli velike najave. Bitno je da uživamo u tome, a što bude, bude.
Od veljače prošle godine Pašalić igra za Orlando City, a smatra kako je reprezentaciji koristilo iskustvo iz prijateljske utakmice odigrane upravo u SAD-u.
- Mislim da su svi sami iskusili kako je to s jet lagom, promjenom vremena, hranom i svime ostalim. Utakmice koje smo odigrali u Orlandu bile su dobre jer smo vidjeli da možemo igrati i po vrućini i u takvim uvjetima. Nisam morao puno pričati, najvažnije je da treniramo i budemo spremni za utakmicu.
Rođen je u Njemačkoj, gdje je prošao veći dio nogometnog razvoja, no kaže kako nikada nije dvojio za koju će reprezentaciju nastupati.
- Odluka je uvijek bila da igram za Hrvatsku. Srce mi kuca za Hrvatsku i to sam govorio u svim intervjuima koje sam davao. To je i kućni odgoj. Svi dišemo i živimo za Hrvatsku.
Prisjetio se i debija za reprezentaciju.
- Sjećam se dobro. Bilo je to 18. studenoga 2023. Pogodio sam stativu, ako se dobro sjećam. To je bio jedan od najljepših dana u mom životu. Nisam zabio gol, ali minute koje sam dobio i povjerenje izbornika ostat će mi zauvijek u sjećanju.
Prvi pogodak u reprezentativnom dresu stigao je ubrzo nakon toga: - Protiv Sjeverne Makedonije na Rujevici. To je najljepši gol u mojoj karijeri. Ne po izgledu, nego po osjećaju.
Govoreći o klupskoj karijeri, istaknuo je koliko mu je značilo razdoblje provedeno u Rijeci.
- Puno mi je pomoglo igranje u Rijeci i povjerenje koje sam tamo dobio. Posebno bih istaknuo Sergeja Jakirovića koji me doveo i vjerovao u mene. Imam prekrasna sjećanja na Rujevicu.
Ipak, smatra da je najveći napredak napravio odlaskom u Sjedinjene Države.
- Orlando je bio taj iskorak. Dobio sam još više povjerenja, veću minutažu i upoznao novu ligu. Brzo sam se prilagodio i mislim da mi je ta promjena jako dobro došla. Zahvalan sam Rijeci na svemu, ali u Orlandu se dogodio taj korak naprijed.
Posljednjih mjeseci često se govori o njegovoj ulozi na desnoj strani hrvatske reprezentacije, posebno nakon Dalićevih taktičkih prilagodbi.
- U modernom nogometu normalno je da igrači mogu igrati više pozicija. Igrao sam i na desnom wing-backu. Najbitnije je ostaviti srce na terenu i dati sto posto. Takav sam kao igrač i kao osoba, a posebno kada igram za Hrvatsku. Na kojoj god poziciji igrao, najvažnije je dati sve od sebe - poručio je.
Prvi suparnik Hrvatske bit će Engleska, a Pašalić smatra da je recept za uspjeh isti kao i na prethodnim velikim natjecanjima.
- Kao i uvijek, moramo igrati kao ekipa i dati sve od sebe. Pokazali smo kroz godine da možemo ostvarivati velike rezultate kada cijela momčad diše kao jedno. Ako imaš zajedništvo, motivaciju i spremnost da ideš preko svojih granica, onda imaš velike šanse za pozitivan rezultat.
Iako Hrvatska na posljednja dva svjetska prvenstva ima srebro i broncu, Pašalić ne osjeća teret rezultata koje su ostvarile prethodne generacije.
- Ne doživljavam to kao pritisak. Za mene je čast biti dio svega ovoga i biti uz igrače koji su ostvarili rezultate 2018. i 2022. godine, kao i uspjeh u Ligi nacija. Više od pritiska osjećam uživanje. Uživanje je biti ovdje, biti dio ove ekipe i dati sve od sebe. To je najvažnije, zaključio je Pašalić.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!

Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora