Izbornik Zlatko Dalić
Foto: John Sibley / Action Images via Reuters
Neočekivani porazi hrvatske nogometne reprezentacije od Turske i Walesa rezultirali su brojnim kritikama navijača i medija, ali su i pokazali da izbornik Zlatko Dalić nije pronašao prave alternative brojnim ozlijeđenim ofenzivcima, među kojima najviše strši ime Ivana Perišića.
Perišić je rijetko izostajao s okupljanja Vatrenih pa je ovaj izostanak bio sjajna prilika za jasno vidjeti koliko on znači hrvatskoj izabranoj vrsti. Igrač Tottenhama motor je ekipe, uz Luku Modrića jedan od dva ključna kotačića.
I tu dolazimo do drugog problema, kapetan Modrić ove godine igra vrlo malo u Real Madridu i ovo je prva sezona nakon dugo vremena, možda i u karijeri, u kojoj se može reći da nije u dobroj formi.
Domagoj Vida i Mateo Kovačić
Foto: John Sibley / Action Images via Reuters
Kad tomu dodamo činjenicu da je Marcelo Brozović otišao u ipak pomalo rekreativnu saudijsku ligu, da je Mateo Kovačić oporavljenik nakon ozljede, te da su izostali Andrej Kramarić, Luka Ivanušec i Mislav Oršić, da nije bio posve spreman Bruno Petković, kao i Josip Juranović, da je Josip Šutalo nedavno otišao u Ajax koji je u najvećoj krizi posljednjih godina i gdje je na udaru lokalnih nizozemskih "pljuvača", da se oprostio Marko Livaja...mogli bismo zaključiti da se jednostavno dogodila "savršena oluja" i opasno oštetila temelje zgrade koju šest godina gradi Zlatko Dalić.
Pesimisti će ekspresno, čak i nakon još svježih nedavnih najvećih uspjeha u povijesti, proglasiti Dalićevu tvorevinu "kulom od karata", ali ne bismo se složili.
Luka Modrić
Foto: Nick Potts / PIXSELL
Usprkos svim problemima, ključni je problem da ni izbornik, čini se, nije posve shvatio težinu situacije i da se na listopadskom okupljanju pomalo uljuljkao na staroj slavi, bavio sporednim pitanjima, a da je trebao učiniti mnogo veće zahvate, možda svjesno zaigrati defanzivnije protiv oba suparnika, promijeniti sustav, možda više "zagrabiti" u potencijale mlade reprezentacije, možda pozvati raspucanog Roka Šimića i još neke mlade nade...
Naravno da je poslije bitke lako biti general, no Zlatko Dalić je u šest godina stekao dovoljno kredita da nema nikakve šanse da nakon ova dva uzastopna poraza dobije otkaz, što bi se dogodilo većini prijašnjih izbornika, i to je tako s razlogom, vjerujemo da će se probuditi i za sljedeće okupljanje povući prave poteze. Ako nas barem malo poprati i sreća, koja nam je sad potrebna, sve će biti u redu.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!