Argentina uvjerljiva

Nogometaši Argentine gotovo su sigurno izborili plasman u osminu finala Svjetskog prvenstva u Južnoafričkoj Republici. U dvoboju drugog kola skupine B Argentinci su u Johannesburgu pobijedili Južnu Koreju s 4:1 i nakon dva kola imaju maksimalnih šest bodova.

Gaučosi su poveli u 16. minuti autogolom Park Chu-younga, a na 2:0 povećao je u 33. minuti Higuain. Nadu Južnoj Koreji u preokret donio je Lee Chung-yong u prvoj minuti sudačke nadoknade prvog poluvremena. Pitanje pobjednika riješio je s nova dva pogotka Higuain (76, 80).

U drugom dvoboju iste skupine Grčka je pobijedila Nigeriju 2:1. Argentina uoči posljednjeg kola, u kojem igra s Grčkom, ima šest bodova, a po tri su osvojili Južna Koreja i Grčka.

Demichelis - najslabiji kotačić Maradonine momčadi

Korejci su prvih 15 minuta uspješno odolijevali pritisku argentinske reprezentacije, a onda su pali nakon jednog prekida. Messi je u 16. minuti oštro ubacio s lijeve strane u protivnički peterac, argentinski branič Demichelis promašio je loptu, koja je zatim pogodila Parka Chu-younga i završila je u mreži Koreje.

U 28. minuti slobodan udarac za Argentinu s nešto više od 20 metara izveo je Carlos Tevez, a lopta je očešala gredu.

Pet minuta poslije Maradonini izabranici ipak su povećali vodstvo nakon akcije koja je ponovno krenula s lijevog krila. Maxi Rodriguez uputio je centaršut, Burdisso je glavom proslijedio na drugu vratnicu, a tamo ju je Higuain dočekao glavom i pospremio u mrežu.

Angel Di Maria u 40. minuti upućuje odlični poluvolej s desetak metara iskosa, ali korejski vratar odličnom intervencijom spašava mrežu. Potkraj poluvremena najbolji svjetski nogometaš Lionel Messi promiješao je obranu Koreje, no njegov je udarac s vrha 16-erca zamalo promašio vrata.

Pogodak koji nije šokirao Gaučose

I kada se nitko nije nadao, Koreja je smanjila zaostatak. U sudačkoj nadoknadi prvog dijela veliku pogrešku Demichelisa iskoristio je Lee Chung-yong.

Argentina je žustro krenula i u drugo poluvrijeme. Nakon odlične akcije u 52. minuti Higuain nije uspio iz neposredne blizine svladati vratara Jung Sung-ryonga. Minutu nakon toga odličan udarac Teveza s vrha 16-erca, ali korejski vratar ponovno brani.

U 58. minuti Koreja je mogla izjednačiti, stopostotnu šansu nije iskoristio Yeom Ki-Hun. Nakon toga Korejci su postali napadački aktivniji, ali nisu uspjeli stvoriti nijednu izglednu priliku, a Argentinci su dobili više prostora za kontre.

Hat-trick Higuaina, prvi na ovom SP-u

Utakmica je odlučena u 76. minuti, kada se nakon udarca Messija lopta odbila od stative, a Higuain je s jednog metra zabio za vodstvo Argentine 3:1. Svoj treći gol na utakmici Higuain je zabio četiri minute nakon dobro izvedenog kontranapada Argentine.

I nakon što je jučer Urugvajac Forlan postao prvi igrač na prvenstvu koji je zabio dva pogotka u jednoj utakmici, danas je Higuain ubilježio prvi hat-trick.

Bila je ovo utakmica u kojoj smo rutinski stigli do pobjede. Istina, Koreja je postigla gol i nekoliko puta zaprijetila, no nijednog trenutka nismo ispustili kontrolu nad utakmicom. Bili smo dominantni i efikasni, rekao je Diego Maradona.

Odigrali smo vrlo kvalitetnu utakmicu i raduje me način na koji nižemo pobjede. Kod gola Korejaca vikali smo Demichelisu, no zbog silne buke na stadionu nije nas čuo kako ga upozoravamo. Teško je komunicirati na terenu uz toliku buku, rekao je kapetan Argentine Javier Mascherano.

Argentina - Južna Koreja 4:1

Johannesburg, stadion Soccer City, gledatelja 82.174, sudac Frank De Bleeckere (Belgija)
Strijelci: 1-0 Park Chu-young (16-autogol), 2-0 Gonzalo Higuain (33), 2-1 Lee Chung-yong (45+1), 3-1 Gonzalo Higuain (76), 4-1 Gonzalo Higuain (80).
Žuti kartoni: Ki Hun Yeom (J. Kor-10), Chung Yong Lee (J. Kor-34), Jonas Gutierrez (Arg-55), Javier Mascherano (Arg-55), Gabriel Heinze (Arg-74).

ARGENTINA: Romero - Demichelis, Samuel (23. Burdisso), Heinze - Gutierrez, Maxi Rodriguez, Mascherano, Di Maria - Messi - Higuain (82. Bolatti), Tevez (75. Aguero).

JUŽNA KOREJA: Jung - Oh, Cho, Lee Jung-soo, Lee Young-pyo - Lee Chung-yong (81. Lee Dong-gook), Kim Jung-woo, Ki (46. Kim Nam-il),Yeom - Park Ji-sung, Park Chu-young.