Hamilton trijumfom na VN Turske osigurao sedmi naslov prvaka

Lewis Hamilton je pobjedom na Velikoj nagradi Turske u Istanbulu osigurao rekordni sedmi naslov prvaka u Formuli 1, čime se izjednačio s Michaelom Schumacherom.

Hamilton je pobjedom tri utrke prije kraja sezone, do koje je došao usprkos tome što je startao tek sa šeste startne pozicije, ukupno u karijeri dosad slavio u 94 utrke, po čemu je uspješniji od legendarnog Nijemca, koji je upisao 91 pobjedu.

Britanac u Mercedesu tri utrke prije kraja sezone ima nedostižnih 110 bodova prednosti. Njegov jedini konkurent u borbi za naslov, momčadski kolega Finac Valtteri Bottas, današnju je utrku završio na 14. mjestu, a trebao je osvojiti osam bodova više od Hamiltona kako bi se borba za naslov produljila i na sljedeću utrku. Njihova momčad Mercedes je ujedno sedmu godinu zaredom uzela dvostruku titulu, vozačku i ekipnu.

Do pobjede u kišnim uvjetima Britanac je došao najviše zahvaljujući dobroj taktici, odnosno odluci da samo jednom promijeni gume, i to već u sedmom krugu, dok su ostali vozači  išli u boks dva ili tri puta. Kad je dotad vodeći Lance Stroll otišao na zamjenu guma pretekao je Sergija Pereza i preuzeo vodstvo, koje nije ispustio do kraja.

Drugi je bio Sergio Perez (Racing Point) s 31,633 sekunde zaostatka, a treći Sebastian Vettel s 31,960 sekundi slabijim vremenom.