Lakersi nadigrali Miami i poveli 1-0 u velikom finalu

Košarkaši Los Angeles Lakersa i Miami Heata otvorili su finalnu seriju za naslov NBA prvaka. U prvom dvoboju velikog finala Lakersi su nakon slabog starta nadigrali Miami sa 116:98 i poveli 1-0 u seriji na četiri pobjede.

Iako je Miami na početku utakmice imao vodstvo 23:10, uslijedio je furiozan nastavak Lakersa koji su tijekom susreta imali vodstvo od čak 32 koša.

Momčad iz Los Angelesa do pobjede su predvodili Anthony Davis i LeBron James. Davis je bio nezaustavljiv i s 34 koša (uz devet skokova i tri blokade) bio je prvi strijelac susreta, dok je Jamesu jedna asistencija nedostajala za triple-double. Susret je završio s 25 koševa, 13 skokova i devet asistencija. Lakersi, koji su u lovu na 17. NBA naslov, pogodili su 15 trica, od čega 11 u prvom poluvremenu.

Miami se u prvom finalnom dvoboju nije pokazao kao momčad koja može parirati sjajnim Lakersima, jer su im se ozlijedila čak trojica ključnih igrača. Slovenski reprezentativac Goran Dragić ozlijedio je stopalo i napustio parket četiri minute prije kraja prvog poluvremena.

U drugom poluvremenu Dragić nije nastupio, a zbog ozljede je igru u trećoj četvrtini morao napustiti i centar Bam Adebayo. Adebayo je ozlijedio rame nakon dva sudara s centrom Lakersa Dwightom Howardom.

Ozlijedio se i Jimmy Butler (gležanj), no uspio je završiti dvoboj i s 23 koša bio je prvi strijelac Heata. Priliku i veću minutažu tako su dobili Tyer Herro (14 koševa) i Kendrick Nunn (18).

Heat je poveo sa 13 koševa u prvoj četvrtini, no ta je prednost kratko trajala jer su Lakersi zabili 11 trica i zatvorili taj dio utakmice sa rezultatom 31:28 u svoju korist. Nakon trice Markieffa Morrisa pet minuta prije kraja druge četvrtine Lakersi vode 54:43, a vodstvo su povećali na 65:48 na poluvremenu.

Nakon što je Heat ostao bez Dragića i Adebaya, više nije mogao parirati sjajnim Lakersima koji su lako stigli do pobjede na otvaranju velikog finala.

Druga utakmica igra se u noći s petka na subotu.

Završnica sezone igra se u 'balonu' bez prisustva gledatelja, no utakmicu su s praznih tribina 'pratili' virtualni navijači među kojima je bilo puno poznatih lica. U virtualnom obliku tako su se na tribinama našli i bivši američki predsjednik Barack Obama, kao i neke bivše NBA zvijezde. Među njima je bio i Shaquille O'Neal koji je 15 puta biran u All-Star momčad te NBA legenda Kareem Abdul-Jabar.