Otkazana i Kranjska Gora, Zubčić bez prilike za Mali globus

Zbog epidemije koronavirusa prvo je bilo predviđeno da se utrke Svjetskog kupa skijaša na Kranjskoj Gori i Planici od 19. do 22. ožujka održe bez gledatelja, no danas je odlučeno da se potpuno otkažu.

Skijaši u Kranjskoj Gori u subotu su trebali voziti veleslalom, a u nedjelju slalom. To su trebale biti zadnje ovosezonske utrke u Svjetskom kupu, budući da je završnica u talijanskoj Cortini d'Ampezzo (18-22. ožujka) ranije otkazana zbog epidemije koronavirusa. Tako je skijaška sezona od danas službeno završena.

Nažalost, najbolji hrvatski skijaš Filip Zubčić okončao je sezonu na trećem mjestu u poretku veleslaloma s 368 bodova i zbog otkazivanja natjecanja ostao je bez šanse da eventualno dođe i do ukupne pobjede u veleslalomu. Pobjednik te discipline je Henrik Kristoffersen s 394 boda, a drugi je Alexis Pinturault s 388 bodova. Kristoffersenu je pripao i mali Kristalni globus u slalomu, on je osvojio 552 boda, dva više od drugog Francuza Clementa Noela, a 57 više od trećeg Švicarca Daniela Yulea.

Ove sezone niz otkazivanja posve je iskrojio konačnu sliku skijaške sezone. Prije nekoliko dana Mauro Caviezel osvojio je Mali globus u superveleslalomu nakon otkazivanja utrke u Kvitjfjellu, a nakon što je otkazano ukupno čak šest posljednjih utrka iz kalendara, ukupnim pobjednikom Svjetskog kupa postao je Norvežanin Aleksander Aamodt Kilde sa 1202 boda, 54 više od drugog Francuza Alexisa Pinturaulta, odnosno 161 bodom više od trećeg sunarodnjaka Kristoffersena.

Koronavirus je značajno utjecao i na Mikaelu Shiffrin, koja neće ove sezone biti u prilici osvojiti svoj četvrti naslov pobjednice Svjetskog kupa skijašica zbog preuranjeg prekida.

Veliki kristalni globus kod skijašica osvojila je Federica Brignone, prva Talijanka koja je ikad osvojila Svjetski kup, a na kraju je imala 1378 bodova, 153 više od Shiffrin, koja zbog smrti oca nije nastupala još od kraja siječnja, a planirala je povratak utrkama baš u Aareu, gdje su trebali biti održani paralelni slalom, veleslalom i klasični slalom.