Fed Cup: Amerikanke spriječile senzacionalni preokret Latvije

Tenisačice SAD-a posljednja su reprezentacija koja je izborila nastup na finalnom turniru Fed Cupa u Budimpešti, nakon što su u dramatičnom raspletu pobijedile reprezentaciju Latvije s 3-2 spriječivši potpuni preokret gostujućih tenisačica u Everettu, predgrađu Seattlea.

Naime, Amerikanke su nakon prvog dana dvoboja vodile sa 2-0. No, u subotu je prvo Jelena Ostapenko svladala osvajačicu Australian Opena Sofiju Kenin sa 6-3, 2-6, 6-2, da bi u sljedećem dvoboju Anastasija Sevastova pobijedila Serenu Williams sa 7-6 (5), 3-6, 7-6 (4), nanijevši joj prvi poraz u karijeri u pojedinačnim mečevima u Fed Cupu.

Ipak, u odlučujućoj igri parova Sofia Kenin i Bethanie Mattek-Sands su svladale Ostapenko i Sevastovu sa 6-4, 6-0 i tako odvele reprezentaciju SAD-a na finalni turnir Fed Cupa kojem je domaćin Budimpešta.

Turnir je na rasporedu od 14. do 19. travnja, a na njemu će sudjelovati 12 reprezentacija: Francuska, Australija, Češka, Mađarska, SAD, Bjelorusija, Rusija, Njemačka, Španjolska, Švicarska, Belgija i Slovačka.

Poražene reprezentacije iz kvalifikacija će u travnju ove godine igrati u doigravanju za kvalifikacije 2021. zajedno s osam reprezentacija koje su to pravo ostvarile na turnirima Prve skupine u Euro-afričkoj, Američkoj i Azijsko-oceanijskoj zoni.

Među kandidatima za doigravanje bila je i Hrvatska, ali je u odlučujućem dvoboju poražena od Italije na turniru u Tallinnu, gdje je uz Talijanke nastup u doigravanju izborila i Ukrajina.

Od 16 reprezentacija koje će sudjelovati u doigravanju poznato ih je 14: Latvija, Nizozemska, Rumunjska, Brazil, Japan, Kanada, Kazahstan, Velika Britanija, Italija, Ukrajina, Poljska, Srbija, Argentina i Meksiko.

Posljednje dvije bit će poznate nakon što se održi turnir Prve skupine Azijsko-oceanijske zone koji je odgođen zbog epidemije koronavirusa.

Fed Cup - kvalifikacije za finalni turnir
La Manga: Španjolska - Japan 3-1
Sara Sorribes Tormo - Naomi Osaka 6-0, 6-3
Carla Suarez Navarro (Špa) - Misaki Doi 6-3, 6-4
Carla Suarez Navarro - Kurumi Nara 6-1, 6-3
Lara Arruabarrena/Aliona Bolsova Zadoinov - Shuko Aoyama/Ena Shibahara 2-6, 3-6
Kortrijk: Belgija - Kazahstan 3-1
Elise Mertens - Zarina Dijas 1-6, 6-2, 6-1
Ysaline Bonaventure - Julija Putinceva 6-3, 6-7 (2), 2-6
Elise Mertens - Julija Putinceva 6-1, 7-6 (1)
Kirsten Flipkens - Zarina Dijas 6-3, 6-4
Basel: Švicarska - Kanada 3-1
Jil Teichmann - Leylah Annie Fernandez 7-6 (4), 6-4
Belinda Bencic - Gabriela Dabrowski 6-1, 6-2
Belinda Bencic - Annie Leylah Fernandez 2-6, 6-7 (3)
Jil Teichmann - Gabriela Dabrowski 6-3, 6-4
Haag: Nizozemska - Bjelorusija 2-3
Kiki Bertens - Aliaksandra Sasnovič 6-7 (5), 6-2, 6-1
Arantxa Rus - Arina Sabalenka 2-6, 3-6
Kiki Bertens - Arina Sabalenka 6-4, 6-4
Arantxa Rus - Aliaksandra Sasnovič 0-6, 7-5, 2-6
Kiki Bertens/Demi Schuurs - Arina Sabalenka/Aliaksandra Sasnovič 6-4, 3-6, 6-7 (8)
Cluj: Rumunjska - Rusija 2-3
Elena Gabriela Ruse - Jekaterina Aleksandrova 1-6, 4-6
Ana Bogdan - Veronika Kudermecova 6-3, 6-7 (5), 6-1
Ana Bogdan - Jekaterina Aleksandrova 5-7, 6-3, 5-7
Jaquelina Adina Cristian - Veronika Kudermetova 7-5, 6-3
Jaquelina Adina Cristian/Elena Gabriela Ruse - Ana Blinkova/Ana Kalinskaja 3-6, 2-6
Bratislava: Slovačka - Velika Britanija 3-1
Anna Karolina Schmiedlova - Heather Watson 6-2, 6-3
Viktoria Kuzmova - Harriet Dart 6-7 (3), 6-3, 7-5
Heather Watson - Rebecca Sramkova 6-0, 7-5
Anna Karolina Schmiedlova - Harriet Dart 7-5, 6-3
Florianopolis: Brazil - Njemačka 0-4
Teliana Pereira - Laura Siegemund 3-6, 3-6
Gabriela Ce - Tatjana Maria 3-6, 6-7 (5)
Gabriela Ce - Laura Siegemund 1-6, 2-6
Laura Pigossi/Luisa Stefani - Anna-Lena Friedsam/Antonia Lottner 1-6, 4-6
Everett: SAD - Latvija 3-2
Sofia Kenin - Anastasija Sevastova 6-2, 6-2
Serena Williams - Jelena Ostapenko 7-6 (4), 7-6 (3)
Sofia Kenin - Jelena Ostapenko 3-6, 6-2, 2-6
Serena Williams - Anastasija Sevastova 6-7 (5), 6-3, 6-7 (4)
Sofia Kenin/Bethanie Mattek-Sands - Jelena Ostapenko/Anastasija Sevastova 6-4, 6-0